Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Vejce Benedikt s uzeným pstruhem a holandskou omáčkou s yuzu

Takhle si představujeme královskou snídani. Yuzu dodá holandské omáčce úplně nový rozměr.

Vydání: 2021/1
Autor:
Hodnocení:
Zatím nehodnoceno
Náročnost: Pro zkušené
Počet porcí: Pro 4 osoby
Doba přípravy: Do 20 minut
PT25M
Vaření 0:25
Sendvič

Ingredience

  • 4 anglické muffiny, podélně překrojené (prodává např. Marks&Spencer nebo domácí podle našeho receptu)
  • 8 čerstvých vajec
  • 250 g uzeného pstruha (nebo lososa)
  • pár snítek pažitky, nasekaných

  NA HOLANDSKOU OMÁČKU S YUZU

  • 3 žloutky
  • jemně nastrouhaná kůra a vymačkaná šťáva z 1 a 1/2 yuzu nebo 4 lžičky lahvované šťávy yuzu (viz Něco navíc)
  • sůl a čerstvě mletý pepř
  • 150 g másla, rozpuštěného a zchladlého + na potření muffinů

Příprava jídla

1 Začněte omáčkou. Do hrnce se silným dnem nalijte 2–3 cm vody a přiveďte k jemnému varu – voda musí jen pobublávat. Na hrnec posaďte padnoucí žáruvzdornou misku (ideální je silná skleněná, kovová se rychle zahřeje a pak rychle zahřívá i omáčku). Miska se nesmí dotýkat přímo vody. Do misky dejte žloutky, kůru a šťávu z yuzu, osolte a opepřete. Pár minut metlou šlehejte, až omáčka trošku zhoustne. V ten moment začněte tenkým praménkem za stálého šlehání přilévat rozpuštěné máslo. Šlehejte, dokud se všechno máslo nevstřebá. Misku sundejte ze zdroje tepla a omáčku nechte mírně zchladnout, čas od času prošlehejte, hustotou by měla připomínat majonézu. Pak misku s omáčkou vraťte na hrnec, přidejte do ní pár lžic horké vody a ihned zašlehejte, abyste získali tekutější konzistenci. Vypněte plamen, ale misku ponechte na svém místě, díky zbytkovému teplu omáčka nevystydne.

2 Muffiny nasucho opečte, potřete je máslem a udržujte v teple.

3 Na pošírovaná vejce naplňte po okraj vaši nejhlubší pánev (nebo nízký široký hrnec) vřelou vodou z konvice. Na silném plameni přiveďte k varu a pak plamen stáhněte, aby voda byla těsně pod bodem varu nebo jen mírně perlila. Jakmile se teplota vody ustálí, rozklepněte vejce do mističky a nechte je těsně nad hladinou sklouznout do vody – mělo by zůstat co nejvíce kompaktní. Zopakujte s ostatními vejci – pokud máte dost velkou nádobu, můžete zkusit pošírovat všech osm vajec najednou, ale jistější je vařit naráz pouze čtyři. Vejce pošírujte 2 minuty pro velmi tekutou konzistenci, pro o něco pevnější je ve vodě nechte 4 minuty. Hotová vejce vylovte z vody a nechte okapat.

4 Na každou polovinu muffinu položte jedno vejce, osolte, opepřete a na vejce položte plátek uzené ryby. Polijte holandskou omáčkou, posypte pažitkou a podávejte. Pokud připravujete vejce po dávkách, servírujte první polovinu hostům rovnou, pošírovaná vejce nepočkají!

NĚCO NAVÍC
Yuzu je japonský citrus s květinovým aroma, chutí podobný mandarince a citronu. Čerstvý se u nás prakticky nedá koupit, i kvůli vysoké ceně dovozu. Dostupnější je šťáva v lahvích, prodává se v japonských specialitách. Chuť a vůně yuzu se nedá úplně napodobit, ale můžete v receptu vyzkoušet kombinaci limetové a pomerančové šťávy.

Foto: Ant Duncan
Fotografie a recept převzaty z Olive Magazine/Immediate Media 

Nahlásit chybu v receptu

Ochutnejte také

Salát z černé kapusty, grapefruitu a avokáda

Kuře v omáčce z citronu, másla, marsaly a kaparů

Obrácený kořeněný mandarinkový koláč

Přidat komentář