0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zucchini, Feta, and Spinach Fritters with Garlic Tzatziki

Zucchini, Feta, and Spinach Fritters with Garlic Tzatziki

Hodnocení receptu
Zatím nehodnoceno

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 3795 kcal
Bílkoviny 114 g
Sacharidy 268 g
Tuky 230 g
Vláknina 24 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Suroviny

jogurt řeckého typu 1
česnek 4
okurka 1 ks
malá
olivový olej 2
citronová štáva
z půlky citronu
kopr 2 PL
sůl
Lívance
baby špenát 3
nasekaný
sýr feta 0.5
bylinky 1
mleté - např. máta a oregano
vejce 3 ks
jarní cibulka 2 ks
česnek 2
mouka 1
kypřicí prášek do pečiva 1
pepř
olivový olej

The Zucchini, Feta, and Spinach Fritters turned out amazingly, by the way.  The taste almost reminded me of Spanakopita, but with the added mild flavor of grated zucchini, and the texture of Latkes.  If that sounds right up your alley, you have to try these out.  They’re easy, chock full of veggies, and, of course, delicious.

Speaking of “delicious”, I am so tired today because I am pretty positive a gigantic spider in my room thought that I looked delicious and was plotting to eat me last night.  I nearly had a panic attack because I have a strict Don’t Kill Bugs policy, but I also have a Don’t Get Eaten By Spiders policy so I was stuck between a rock and a hard place.

Eventually, James convinced me (with text-messaged words of support) to trap the (not-so) little guy under a tupperware container, slide a piece of paper underneath, and release him outside.  I was feeling like a hero, but once I got outside I put the tupperware container down and eagerly awaited his scuttle to freedom…

And waited…

And then I realized that he had vanished.  VANISHED!  Was it outside as I hastily put down the container, or was it inside?  Was it in my room? WAS THE SPIDER ON ME?  I still don’t know.  He might still be plotting his revenge for me trapping him in a plastic dome of doom, so if I never post here again, know that it’s because I’ve been eaten by the spider.

Anyway, now you understand why I’m so exhausted.  And cranky (so, so cranky).  There’s only one thing that can make me feel better, and it’s a batch of Zucchini, Feta, and Spinach Fritters with Garlic Tzatziki.  Preferably with extra Tzatziki.

So, I mean, if you’d like to drop them off to me at work, that would be the BOMB-DIGGITY.  I don’t know if people still say that.  Did they ever say that?  Where did I get that from?  Guys, I really don’t know.  All I know is that I need some fritters, stat!  You need them, too.

 

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je jádro domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Jak připravit nejdokonalejší rýžový nákyp
  • Tipy a triky

Jak připravit nejdokonalejší rýžový nákyp

Pomůžeme vám zahnat vzpomínku na nepopulární nákyp ze školní jídelny. Rýžový nákyp podle našeho návodu je krásně vláčný a nadýchaný. Zkrátka takový, že ho klidně můžete servírovat jako dezert, když přijde návštěva. ...

Obchod Apetit