Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Houbová polévka

Do téhle fantastické polévky se hodí jakékoli jedlé houby – hřibovité, ale i lišky, bedly či masáky. Samozřejmě jen ty, co dobře znáte! Pouze žampiony jsou příliš jemné. Mimo sezonu se hodí i sušené (asi 100 g), napřed je čtvrt hodiny povařte, pak nechte čtvrt hodiny stát ve vroucí vodě, pak je vyjměte a důkladně vyždímejte. Vodu můžete uschovat a použít do polévky – bude pak ještě houbovější.

Vydání: 2007/11
Autor:
Hodnocení:
127 (hlasů)
Počet porcí: 4
Doba přípravy: Do 20 minut
PT45M
Vaření 0:45
Polévka Česká

Ingredience

  • 500 g čerstvých lesních hub
  • kmín, sůl
  • 1 cibule, nakrájená na kostičky
  • 500 g brambor, oloupaných a nakrájených na menší kostky
  • 50 g másla + 20 g na dušení hub (nemusí být)
  • 40 g hladké mouky
  • 1 balení 12% smetany nebo smetany ke šlehání (podle chuti a diety)
  • zelená petrželka na ozdobu, nemusí být

Příprava jídla

1. Nakrájejte houby
Čerstvé houby dočistěte nožem od hlíny, listí a jiných důkazů jejich lesního původu. Chcete-li, opláchněte je (nebo otřete mokrým hadříkem), ale pak je také dokonale osušte. Houby svisle nakrájejte na plátky, větší kusy napřed rozpulte anebo překrájejte.

2. Poduste dary lesa i pole
Plátky hub vložte do hrnce na kostičky cibule, osolte a posypte kmínem; můžete přidat 20 g másla. Přiklopte a za občasného míchání nechte podusit. Až houby změknou, přidejte kostky brambor a zalijte je litrem vody. Přiveďte k varu a vařte, aby brambory změkly.

3. Jíška hustí polévku
Stranou si připravte světlou jíšku: na másle za stálého míchání zpěňte hladkou mouku. Na minutu dvě odstavte a pak zalijte 200 ml studené vody. Hotovou jíškou zahustěte vývar a povařte patnáct až dvacet minut. Občas polévku zamíchejte, aby se nepřipalovala ke dnu.

4. Smetana zjemňuje
Polévku s provařenou jíškou odstavte z ohně a opatrně do ní za stálého míchání vlijte smetanu o pokojové teplotě. Dále nevařte. Podle chuti dosolte. Podávejte ihned.

Nahlásit chybu v receptu

Ochutnejte také

Houbové menu

Houbové menu

Sváteční kaldoun s dvojími knedlíčky

Houby v kuchyni

REKLAMA

Přidat komentář