Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Kandovaný zázvor a sirup

Dá říz sladkému i slanému. Ne v každém obchodě ho mají, tak si ho vyrobte sami! Beztak je domácí kandovaný zázvor a sirup lepší.

Vydání: 2010/3
Autor:
Hodnocení:
15 (hlasů)
Počet porcí: Na 2 malé zavařovací sklenice
Doba přípravy: Více než hodinu
Odležení: 3 dny
P

Ingredience

  • 750 g čerstvého zázvoru
  • 600 g krupicového cukru (3 hrnky o objemu 250 ml)
  • 250 ml kukuřičného sirupu (koupíte v prodejnách se zdravou výživou)
  • 1 citron, bez kůry, nakrájený na plátky a zbavený jadérek

Příprava jídla

1 Zázvor oloupejte. Snažte se, aby oloupaná slupka byla co nejtenčí, protože právě pod ní je zázvor nejšťavnatější. Zázvor pak nakrájejte na stejně velké nudličky silné jako sirky, ale o poloviční délce – nic pro netrpělivce.

2 Zázvorové nudličky nasypte do širokého hrnce (který v příštích třech dnech nebudete potřebovat). Zalijte je vodou tak, aby byly ponořené. Povařte 20 minut, pak přisypte třetinu cukru a počkejte, až se zcela rozpustí. Zakryjte a nechte uležet přes noc – jestli to bude na sporáku nebo v lednici, není podstatné.

3 Druhý den přiveďte obsah hrnce k varu a nechte čtvrt hodiny bublat na mírném ohni. Pak přidejte citron a kukuřičný sirup. Směs vařte bez pokličky čtvrt hodiny. Zakryjte a nechte přes noc odležet.

4 Třetí den přiveďte zázvor zase k varu, přisypte druhou třetinu cukru a nechte půl hodiny bublat na mírném plameni. Pak přisypte poslední třetinu cukru, a až se rozpustí, stáhněte z plamene. Nechte odležet přes noc.

5 Poslední den kandovaný zázvor v sirupu jen zahřejte a horký nalijte do sklenic. Pokud chcete uložit zázvor a sirup zvlášť, použijte cedník a trychtýř. Uchovávejte v tmavé spíži.

 

   

   

  TIPY & TRIKY

  • S krájením tenounkých nudliček je opravdu dost práce, ta má ale svůj smysl. Příliš velkými kusy zázvoru by špatně prostupoval cukerný roztok. Cukr je totiž konzervant, a kdybyste kousky ponechali velké, nedostal by se až doprostřed, a zázvor by tak nebyl trvanlivý. Správně kandovaný zázvor vydrží ve skleničce minimálně rok.
    
  • Místo kukuřičného sirupu se nám osvědčil i zlatý sirup. Je to částečně invertovaný cukr konzistence řidšího medu, který má tu výbornou vlastnost, že zpětně krystalizuje jen velmi pomalu. Koupíte ho v Tescu nebo v Marks & Spencer za cenu kolem 30 korun.
    
  • Zázvorový sirup se hlavně v anglosaských zemích hojně používá na moučníky nebo třeba na zmrzlinové poháry a plněné palačinky, v německy mluvících zemích zas najdete kandovaný zázvor v celé řadě vánočního cukroví. Také se jím například obkládá slavnostní šunka.

   

  Nahlásit chybu v receptu

  Ochutnejte také

  Macerované kuře se zázvorovou omáčkou

  Jak ulevit přejedenému žaludku?

  Komentáře

  Obrazek uzivatele
  Kandovaný zázvor, ve kterém se používá kukuřičný sirup. Nevíte někdo proč se používá? K čemu je tam dobrý? Je v tom vaření nutný? Dá se něčím nahradit? V receptu je zmíněn zlatý sirup, ale nikde se o něm nemohu nic dozvědět?
  Děkuji za odpověď
  Standa
  Obrazek uzivatele
  Dobrý den Stanislave, zlatý sirup je částečně invertovaný cukr, který koupíte např. v Tescu nebo v Marks & Spencer. Více viz recept.
  Obrazek uzivatele
  Díky zlatému sirupu nebude zázvorový sirup tak rychle zpětně krystalizovat. Vařím ho už několik let jen s cukrem a vypije se rychleji, než se objeví první krystalky:-)

  Přidat komentář