Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Pečená martinská husa

Pečená husa zahajuje procesí zimních lahůdek, které prověřila tradice. Aby chutnala opravdu pohádkově, připravte ji podle osvědčeného postupu.

Vydání: 2005/11
Autor:
Hodnocení:
96 (hlasů)
Počet porcí: 4-6
Doba přípravy: Do 10 minut
Nasolení: několik hodin až 1 den
PT3H
Pečení 3:00
Česká

Ingredience

  • 1 husu, nejlépe o hmotnosti do 4 kg
  • sůl
  • kmín
  • horkou vodu na podlévání
  • případně 2 jablka, hrušky a švestky (slívy)
  • snítku levandule

Příprava jídla

1. Troubu předehřejte na 200, horkovzdušnou na 180 stupňů. Připravenou husu vložte do pekáče prsíčky dolů. Podlijte ji horkou vodou (měla by sahat asi do čtvrtiny pekáče), větší a starší drůbež přiklopte druhým pekáčem a vložte do předehřáté trouby. Můžete ji také obložit jablky zbavenými jádřinců a pár kousků vložit i do břišní dutiny (1). Šťáva díky tomu získá jemnější a svěžejší chuť a bude hustší.

2. Během pečení vidličkou propichujte u tučnější husy kůži jednak mezi stehny a trupem, jednak mezi křídly a trupem (2), ale ne až do masa. Mělo by vytékat jenom sádlo, nikoli šťáva. Aby se sádlo nepřepalovalo, postupně ho odebírejte naběračkou (3) do čisté, nejlépe porcelánové nádoby. Začněte, až když je sádlo dobře vyškvařené a čiré; do té doby husu znovu nepodlévejte. Tip: Snazší je vyjmout pekáč z trouby, počkat, až sádlo přestane vřít, a odebrat ho. Pak husu podlijte horkou vodou a vraťte do trouby. Během pečení ji občas přelévejte vyškvařeným sádlem.

3. Když je husa na hřbetě zlatá, otočte ji a pokračujte v pečení a sbírání sádla, dokud nebude upečená dozlatova; trvá to asi 1–1,5 hodiny. Měkkou husu pak vyndejte na mísu a překryjte alobalem. Z pekáče seberte zbylé sádlo a přilijte horkou vodu, aby bylo dost šťávy. Usazeniny ze dna a stěn odškrabte do šťávy a nechte chvíli povařit. Tímto postupem získáte klasickou husu, k níž nerozlučně patří dušené zelí a knedlíky. Pokud se vám zalíbila verze s ovocem, na posledních dvacet minut pečení přidejte hrušky a švestky. Jako příloha je ideální třeba bramborový knedlík.

4. Husu naporcujte, vložte do pekáče a nechte ji v otevřené troubě ještě chvíli odpočinout. Při podávání přelijte každou porci trochou šťávy; zbylou můžete podávat v omáčníku.
Nahlásit chybu v receptu

Ochutnejte také

Svatomartinské menu

Svatomartinské menu

Na svatého Martina zavoní Jiřákem pečená husa

Na svatého Martina zavoní Jiřákem pečená husa

Slavnostní židovská kuchyně: husa v šouletu

Komentáře

Obrazek uzivatele
Ahoj, tento recept jsme zkusil a musim vsem neduverivym sdelit, ze doba navrzena k priprave je presna. A husa podle receptu naprosto skvela. T
Obrazek uzivatele
Recept se nachází v č.11/05, str.61

Přidat komentář