Není pivo jako pivo, na světě jsou tisíce druhů a chutí, které se mezi sebou výrazně liší. O kvalitě a chuti piva však rozhoduje také řada dalších faktorů. Mezi ty patří například způsob a teplota skladování, čerstvost, technika čepování a v neposlední řadě také péče o sklenice. Pokud jsou dodrženy všechny uvedené principy, můžete se těšit na perfektní zážitek bez ohledu na to, zda si pivo vychutnáváte doma či v restauraci. Seznamte se blíže se správnými principy při péči o pivo a uvidíte, že kvalitně načepované pivo se pro vás stane normou.
Opravdoví milovníci piva čepují pivo s láskou a maximální pečlivostí. V takovém případě dosahuje tento nápoj vynikající chuti i dokonalého vzhledu v podobě krémové a husté pěny a nechybí mu ten správný říz. Určitě jste se však již někdy setkali se špatně načepovaným pivem, které pozbývalo chuti i lákavého vzhledu. Příčin mohla být celá řada.
Jak poznat špatně načepované pivo?
Nejdříve se zaměříme na to, jak poznat, že máte na stole pivo, kterému nebyla věnována správná péče.
Není to těžké, obvykle to prozradí jeho vzhled ještě předtím, než jej ochutnáte. Na stěně sklenice se přichytávají bubliny, které najdete i v samotné pěně, jež může připomínat jarovou konzistenci. Pěna nevydrží dlouho a rychle opadne. Při pití pak na sklenici nevzniká typické kroužkování, a co se týče chuti, může mít kovové, chemické nebo kyselé dozvuky. Dalším znakem je špatná teplota piva – ať už je příliš teplé, nebo naopak extrémně přechlazené.
Jaké jsou obvykle příčiny výše popsaných nedostatků? Může za nimi stát déle naražené pivo, špatná údržba výčepu, ale i ledabyle umyté sklo nebo špatná technika čepování.
Správně načepované pivo poznáte na první pohled
Jak poznat špatně načepované pivo a co za tím stojí, už víte. Nyní se zaměříme na to, jak vypadá správně načepované pivo, které bylo připraveno s láskou a maximální pečlivostí s přihlédnutím na zásady, které jsou pro uchování a čepování piva stěžejní.
Dobře načepované pivo dostanete v dokonale čisté, mokré a studené sklenici. Zdobí jej hustá a krémové pěna bez bublin. Na sklenici se netvoří velké množství bublinek a po napití pivo vytváří po obvodu sklenice kroužky (tzv. kroužkuje). Pivo má správnou míru, optimální teplotu, plnou chuť a správný říz.
Za správně načepovaným pivem stojí dobrá péče od jeho skladování až po jeho čepování. Začíná skladováním sudů či tanků v optimální teplotě 5 – 10 °C. Důležitá je také jeho čerstvost. Pivo by nemělo být naražené déle než 4 dny. Celé výčepní zařízení je udržováno v maximální čistotě a je o něj pravidelně pečováno. Důležité je také vhodné zvolení tlačného plynu s ohledem na to, zda se pivo čepuje ze sudu či z tanku. V neposlední řadě pak hraje roli kvalitní příprava sklenic a samozřejmě i technika čepování. Za každým správně načepovaným půllitrem tak stojí usilovná práce, aby bylo dosaženo toho nejlepšího výsledku.
Na kvalitním pivu si můžete pochutnat i doma: Jak na to?
Ačkoliv kvalitně načepované pivo v oblíbeném podniku nic nepřekoná, na dobrém pivu si můžete pochutnat i v domácím prostředí. Stačí jen vědět, jak lahvové pivo dobře skladovat a nalévat do sklenice. Důležité je, přistupovat k pivu s láskou a pečlivostí, stejně jako to dělají kvalitní podniky.
Lahvové či plechovkové pivo skladujte nejlépe v temných prostorách, ve kterých se drží nižší teploty. Naopak skladování v teple nebo dokonce na slunci může mít na chuť a vůni piva negativní vliv.
Stejně jako poctivý výčepní, i vy byste měli věnovat náležitou péči přípravě sklenice. Ta nesmí být znečištěná, mastná nebo teplá. Nejlepší je ji před naléváním piva důkladně umýt a vypláchnout studenou vodou, aby byl její povrch studený a mokrý a pivo po něm mohlo lehce klouzat.
Při nalévání piva z lahve či plechovky pak postupujte tak, že sklenici natočíte pod úhlem 45°, začněte nalévat pivo a jakmile vznikne dostatečné množství pěny, sklenici pomalu narovnejte a dolijte do plna. Pak už si můžete v pohodlí domova nerušeně vychutnat kvality svého oblíbeného piva.
Pilsner Urquell