Díky svému vzhledu bývá patizon často součástí podzimní výzdoby. Skvěle však lahodí nejen oku, ale i chuti a našemu tělu. Také vzpomínáte na patizonové řízky u babičky na závěr letních prázdnin? Objevte kouzlo patizonu, naučte se jej připravovat a dopřejte si spoustu zdravotních benefitů této divukrásné tykve.
Jako patizony se označuje celá skupina tykví, které spojuje zejména jejich tvar. Lišit se můžou velikostí, buclatostí, barvou a také tím, jestli je nutné před upotřebením loupat. Blíž mají k dýním než k cuketám. V našich podnebných podmínkách se patizonu daří, proto je často vidět na českých zahradách. Některé druhy se používají spíš jako dekorace.
- Mladé bílé a žluté patizony mají měkčí slupku a jsou pro kulinářské účely daleko použitelnější než staré a přerostlé.
- Velké patizony alespoň rozpulte, vydlabejte z nich semena a dejte zapéct podobně jako například špagetovou dýni se sýrem.
- Plody malých druhů patizonů nebo velmi mladé plody můžete úspěšně nakládat nakyselo jako okurky.
- Narazit můžete na bílé, žluté, oranžové, světle i tmavě zelené, bílé či strakaté patizony.
Jak oloupat a zpracovat patizon?
Chuť patizonu je podobně jako u dýní mírně nasládlá. Slupku odstraňujeme u velkých patizonů, kde je příliš tvrdá a dřevnatá, pokud to jde. Někdy tuhost slupky bezpečné odstranění slupky nožem nebo škrabkou na brambory nedovoluje. I v takovém případě máte několik možností:
- Nechat si patizon na okrasu.
- Upéct ho i se slupkou (celý, nebo rozpůlený, pokud se to podaří) a obsah potom vyškrabat nebo vydlabat
- Postup na webu CNC popisuje ještě jeden trik. Vložte celý patizon do akdekvátně velkého hrnce do vroucí vody a povařte ho 2 – 3 minuty. Pak ho vyjměte a opláchněte studenou vodou. Ovařený patizon by se měl dát daleko lépe krájet i loupat.
Naporcované patizony můžete připravit například jako obalované řízky. Kousky patizonů obohatí jakoukoli pečenou nebo grilovanou směs zeleniny. Pečený patizon skvěle využijete na přípravu krémové polévky. Ať už ji budete připravovat z pečených nebo vařených patizonů, nezapomeňte do ní přidat nějakou výraznější surovinu (např. pečený česnek, celer, závor, bylinky).
Při sladkém pečení ji můžete podobně jako cuketu nebo dýni použít do těsta na litý perník, bábovku či muffiny.
Patizon pro zdravé srdce a cévy
Vedle příjemné sladké chuti má patizon také spoustu zdravotních benefitů: Patizon je bohatým zdrojem minerálů draslíku a hořčíku. Jeho konzumace podporuje zdraví srdce a cév. Obsahuje vitaminy C, A a B6, dále také kyselinu listovou a vlákninu.
- Látky obsažené v patizonech snižují krevní tlak a tím i riziko různých kardiovaskulárních onemocnění.
- Konzumace patizonu se nedoporučuje lidem s onemocněním ledvin a žlučníku, neboť obsahuje oxalát, který může být pro tyto orgány rizikový.
Zdroje informací: SpektrumZdraví, Vitalia, ProZeny, CNC , MyRecipes