Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejlepší koření ke květáku: Klasické i exotické kombinace, které stojí za to vyzkoušet

pixabay-spices-1914130_1280.jpg
ZDROJ: pixabay-spices-1914130_1280.jpg
sdílet:

Květák je vynikající základ pro různé koření, protože snadno přijímá chutě a vůně. Nebojte se experimentovat, může chutnat pokaždé jinak. Ať už zvolíte středoevropský kmín, exotické směsi kari nebo ostré chilli, květák se vždy bez protestů přizpůsobí.

Kari a kurkuma: Chutě Indie květáku sluší 

Květák je ideální pro výrazné a voňavé indické koření. Pohrajte si s kombinacemi kurkumy, koriandru a římského kmínu. Kurkuma, se svou žlutou barvou a nahořklou chutí s jemně pepřovými tóny, se zvlášť hodí na pečený květák. Můžete ji doplnit hřebíčkem, skořicí a badyánem nebo použít směsi jako garam masala, hot curry masala nebo tandoori masala.

  • Indické koření je skvělé nejen na pečení, ale i na dušení květáku. Vyzkoušejte ho třeba v exotické květákové polévce.
  • Rozmixovaný květák výborně zahustí omáčky a indické koření jim dodá exotický nádech.

TIP: Kari koření se výborně kombinuje s kokosovým mlékem, které chutě zjemní. Vyzkoušejte květákové kari s kokosovým mlékem či indické květákové kari.

Skryt pre seznam

Kmín: Výrazná chuť středoevropské kuchyně

Kmín má silnou a výraznou chuť, dodává pokrmům zemitost i hřejivý nádech. Hojně se užívá ve střední Evropě. Květák, který okořeníte kmínem, můžete péct, ale i smažit, nebo z něj připravit polévku.

  • Jelikož je o kmínu všeobecně známo, že pomáhá při trávení těžších jídel, je v kombinaci s květákem výbornou volbou. Pro některé lidi může být květák totiž hůře stravitelný.

Skryt pre seznam

Paprika: Sladká, pálivá nebo uzená?

Mletá paprika dodá květáku intenzivní kořeněnou chuť s jemně nasládlými tóny, příjemné aroma a sytě červenou barvu. Použít můžete sladkou, pálivou nebo uzenou

  • Uzená paprika přidá zajímavý kouřový nádech, který můžete umocnit přidáním kousku uzeniny.
  • Při použití pálivé papriky si dejte pozor, abyste nezakryli jemnou chuť květáku – jinak by pokrm mohl být spíše pálivý než chutný.

Skryt pre seznam

Česnek: Silné aroma i pikantní chuť

Česnek se vyznačuje pikantní chutí a intenzivním aroma, což z něj činí skvělého partnera pro pečený květák. Kombinace květáku a česneku je také vynikající v polévkách a květákovém pyré.

  • Pokud chcete chuť česneku zjemnit, doporučujeme ho nejprve opéct na másle nebo oleji, než ho přidáte do pokrmu.

  • Výborně chutná květáková polévka s pečeným česnekem.

Skryt pre seznam

Rozmarýn: V použití buďte střídmí

Rozmarýn má výraznou vůni, která lehce připomíná borovici. Kombinace květáku a rozmarýnu chutná delikátně hlavně v pečených pokrmech. Prospěje mu, když přidáte ještě olivový olej a čerstvý česnek.

  • S množstvím rozmarýnu buďte opravdu opatrní, mohl by přebít jemnou chuť květáku, navíc ve větším množství způsobuje hořkost pokrmu.

  • Vyzkoušejte například náš slaný koláč s květákem a rozmarýnem.

Skryt pre seznam

Zázvor: Pikantnost i citronový tón

Zázvor přidává do pokrmů ostrou až pikantní chuť, ale také svěží tón s nádechem citronu. S jemným květákem dokáže udělat hotové divy – především se tato kombinace hodí do jídel připravených v duchu asijské exotiky. Výborně budou chutnat omáčky i polévky, kde nakombinujete květák a čerstvý nastrouhaný zázvor.

Skryt pre seznam

Rady a tipy aneb jak docílit lepší chuti

  • Pokud budete květák péct, před pečením ho dobře promíchejte s olejem a kořením. Chuť se tak rovnoměrně rozloží a dostane se i do hůře dostupných míst květákových růžiček.
  • Koření zkuste kombinovat intuitivně. Pokud květák připravujete například na italský způsob, podívejte se, jaké běžné koření se v Itálii používá, totéž platí i pro asijské či středoevropské recepty.
  • Italské chutě se spojují s bazalkou a oreganem, Asii sluší například zázvor, chilli, ale i anýz, citronová kůra, fenykl či česnek a středoevropská kuchyně využívá například kmín a hořčičné semínko.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín