Taky patříte k těm kuchařům, kteří nemají při nákupu dobrý odhad na množství surovin? Využijte je pro přípravu dalšího jídla! Ušetří vám to rozhodování, co další den vařit, zpracování zbytků je ekologické i ekonomické. Jídlo ze zbytků navíc nemusí být žádná nevýživná nebo chudá nouzovka!
Co udělat ze zbytků brambor? Jejich využití je vskutku pestré
Brambory jsou velmi vděčná surovina a jak široké uplatnění v kuchyni najdou jako čerstvá surovina, tím větší parádu udělají i brambory vařené a uchované v lednici.
- Z vařených brambor připravte opečené bramborové placky. Podávejte je klidně samotné, výborné jsou ale v kombinaci s kysaným zelím. Jestliže vám v lednici zbyla nějaká uzenina, máte vyhráno. Úplně stejně můžete využít i včerejší bramborovou kaši, směs na placky můžete ještě ozvláštnit strouhaným sýrem nebo je připravte nasladko s povidly.
- Vařené brambory se hodí do bramborových těst, ze kterých v různých obměnách připravíte bramborové lokše s játry a cibulkou, šišky se strouhankou či mákem nebo bramborové krokety.
- Způsobů, jak využít brambory, je mnoho. Zkuste je třeba zapéct jako francouzské brambory nebo z nich připravte svačinové muffinky plněné šunkou a sýrem. Vložte vařenou bramboru do formy na muffiny, rozmáčkněte dnem sklenice do tvaru košíčku, naplňte dle chuti a zapečte.
Vařená rýže je základem kuchyně mnoha kultur
S vařenou rýží souvisí jedno velké riziko: zažívací potíže. Rýže totiž obsahuje bakterie, které se za určitých podmínek mohou množit. Pokud tedy víte, že jste udělali rýže zbytečně mnoho a nestíháte ji zpracovat ihned, prudce ji po uvaření zchlaďte a uložte v dobře uzavřené nádobě do lednice. Takto vám vydrží asi dva dny.
- Uvařenou rýži využijete při přípravě asijských pokrmů, jako je dobře známá smažená rýže. Méně známé, ale neméně výborné, jsou slané rýžové placky tvořené směsí rýže, vajec a trochy hladké mouky. Placky ochuťte vším, co máte právě po ruce: šunka, jarní cibulka, sýr, česnek, hrášek, špenát, obalte ve storuhance a osmažte z obou stran.
- Rýžové placky se dají konzumovat i nasladko jako lívance s džemem či povidly. Obdobou takových placek jsou fazolovo-rýžové karbanátky, podávejte je třeba s bramborovou kaší.
- Vařená rýže se používá k nastavení směsí do masových karbanátků, sekané či masových kuliček, třeba těch do plněných paprik.
- Udělat z ní ale může i rýžové krokety, jen tady pozor na druh rýže. Rýžové krokety budou držet pohromadě jen z rýže, která lepí. Používá se k tomu kulatozrnná rýže, ze které můžete mimochodem připravit také japonské sushi nebo italské risotto. Sypkou rýži nechte raději na jiný druh pokrmu nebo si z ní uvařte generacemi prověřené srbské rizoto.
Co se zbylými těstovinami? Připravte je teplé i studené
Zbylé těstoviny ze včerejška jsou ideální na zapékání. Verzi se šunkou a vejci coby šunkofleky jistě nemusíme představovat, existuje však více variací na zapečené těstoviny, které si zaslouží vaši pozornost.
- Sýr a oříšky si spolu odnepaměti dobře rozumí, a to i v zapečených těstovinách se sýrem a oříšky. Než směs vylijete na plech, zkuste ho ochutit špetkou skořice, krásně se v pokrmu rozvine a dodá mu šmrnc.
- Nebo si těstoviny dopřejte zastudena, těstovinový salát s tuňákem a zeleninou asi nemusíme dlouze představovat. Zkuste ale připravit i Caesar salát s těstovinami, určitě vás překvapí svou lahodnou chutí.
Zbytky masa zpracujte po vzoru školní jídelny
Co udělat ze zbytků masa, které už nedají na samostatnou porci? Namelte jej do pomazánek nebo haše.
- Co se vám vybaví, když se řekne haše? Nám školní jídelnu, kde se haše podávala docela často. Její příprava je přitom jednoduchá a výbornou chuť tohohle neprávem opomíjeného pokrmu nám nezkazí ani fakt, že socialistické školní jídelny rozhodně nebyly žádným gastronomickým zážitkem.
- Když vám zbyde maso, namelte ho v mixéru a připravte z něj masovou pomazánku, přihoďte do ďábelské směsi na topinky nebo použijte do plněných bramborových knedlíků, které připravíte ze včerejších brambor i rohlíků.
- A když vám zbydou kosti z pečeného masa, nebojte se použít jako základ poctivého vývaru. Do něj se totiž kosti často předem pečou, aby pustily šťávu a dodaly vývaru sílu. Když vám tedy zbydou kosti z pečených žeber, máte část přípravy vývaru za sebou.
Rychlá, levná a výživná jídla ze zbytků
Když jsme se začínali stavět na vlastní nohy a penězi přitom zrovna neoplývali, dokázali jsme z ničeho uvařit to nejlepší jídlo. Někdy není na škodu si staré dobré časy znovu připomenout, aspoň tedy co se zužitkování surovin do posledního drobku týče.
- Zbylý knedlík poslouží jako základ pro knedlík ve vajíčku. Když ho naservírujete s vychlazeným okurkovým salátem, máte večeři plnou sacharidů, bílkovin i vlákniny za pár korun.
- Podobně se dají zpracovat i luštěniny, které zbyly. Třeba z vařené čočky připravte výborné čočkové karbanátky, bílé fazole pak můžete přihodit do hovězího guláše.
- Výborné na zpracování zbytků je ovoce. Vybírejte jen kusy zralé, bez známek hniloby nebo plísně. Z přezrálého banánu si udělejte banánové lívance nebo populární banana bread, z jablek žemlovku s tvarohem, hrušky použijte na přípravu kompotu z jablek a hrušek, který snězte ještě zatepla nebo je jen pokrájejte a upečte v perníku.
- Využít se dají také mléčné výrobky, i když s nimi je třeba zacházet s opatrností. Používejte proto jen výrobky, které prošly správným skladováním. Zbytky mléka upotřebíte v palačinkách, jogurt je skvělý na pečení, třeba jako jogurtová buchta s ovocem.
- Na zpracování zbytků jsou vděčné polévky. Stačí vám do nich podstatně méně ingrediencí, než byste museli naskládat na talíř hlavního chodu. Přitom jsou plné živin, zasytí a z minima surovin uvaříte kotel pro celou rodinu.Výborné jsou různé zeleninové polévky, třeba bavorská z růžičkových kapustiček.
Používejte jen zbytky čerstvé, ať si nepřivodíte nějakou otravu
Než se pustíte do zužitkování zbytků jídel, přesvědčte se, že jsou nezávadné. Nesmí vykazovat známky hniloby ani plísně, pokud vám podivně zapáchají, dejte na svůj dojem a raději se do vaření z nich nepouštějte. Za případné střevní potíže vám ani sebedražší zbylá surovina nestojí.
Potřebujete šetřit? Chybějící ingredience nahrazujte jinými
Když vám nějaká surovina chybí nebo jí máte málo, nebojte se nahradit chybějící ingredienci něčím jiným.
- Máte-li málo bílého jogurtu do koláče, nahraďte ho zakysanou smetanou, kefírem nebo jej klidně nařeďte vodou do požadovaného množství a jako kyselou složku přidejte trochu citronové šťávy.
- Možná nejste fanoušci náhražek, u surovin, které dále zpracováváte, se ale není čeho bát. Na výsledku to nepoznáte, nemusíte přitom běhat do obchodu pro chybějící věci, ušetříte peníze a ještě předejte vzniku dalších zbytků.
Zdroje: iReceptář, Prima nápady, časopis Apetit