Ovesné vločky se využívají v řadě receptů, protože jsou skvělým zdrojem živin a energie a prospěšných látek. Když do nich přidáte cukr, uděláte z nich tak trochu dezert. Zkuste jednou obměnu s ořechy, semínky, bylinkami a kořením. S bílým jogurtem vám slaná granola bude chutnat zrovna tak.
Vločky povařené v mléce v kombinaci s ovocem, oříšky i semínky slazené medem či čokoládou je pro mnoho lidí běžnou snídaní. Naproti tomu granola je ke krémové kaši skvělým protipólem – dodává bílému jogurtu s ovocem křupavý element.
- Ne všichni ovšem preferují sladké snídaně. Na jídelních stolech se tak začaly objevovat misky s vlažnou kaší obloženou vajíčky, slaninou nebo třeba korejským kimči.
Slané kaše se ovšem v jídelníčcích lidí objevují již více 10 tisíc let. Jejich obliba trvala až do konce 18. století, kdy tvořily hlavní složku jídelníčku zejména prostých lidí. Skládaly se z obilovin, mléka, vody či vývaru.
- Kaše vždy byly (a jsou) méně náročné na přípravu i na suroviny než jiné typy pokrmů. Navíc obsahují tekutiny, dobře se polykají (zvládnou je jíst i malé děti nebo staří lidé) a dokážou zahřát.
- Římské impérium údajně Římané vybudovali na ječné kaši, Číňané svou starobylou říši vystavěli díky kaši rýžové a starověkou Indii držela na nohou kaše z luštěnin.
- K přípravě slaných kaší se v různých zemích používají různé obiloviny. V Itálii je to polenta, Asie používá rýži. Slovinské národní jídlo je slaná pohankové kaše.
- Naprostou klasikou slané kaše nadále zůstávají v Anglii, kde se z nich postupně zrodila i slaná granola.
Co slanou granolou v kuchyni?
Stejně jako sladká varianta se nejčastěji podává společně s bílým jogurtem. Slaná granola je mnohem všestrannější.
- Slaná granola perfektně obohatí jakoukoliv krémovou polévku.
- Z každého salátu udělá pokrm pro labužníky.
- Hodí jako posypka na pomazánku nebo nakrájenou zeleninu, skvěle doplní také populární buddha bowls.
- Slanou granolu můžete zobat například ke sklence vína.
- V neposlední řadě je velmi dekorativní, takže je vhodná ke zdobení talířů nebo na obložená prkénka.
Jak připravit domácí slanou granolu
Slanou granolu jednoduše přizpůsobíte své chuťové preferenci a také přesně víte, co obsahuje.
- Se základním receptem i postupem můžete experimentovat.
- Ořechy, semínka a koření jsou zaměnitelné.
- Pokud vám zrovna některá surovina chybí ve spíži nebo vám jednoduše nechutná, nahraďte ji něčím jiným.
Budete potřebovat:
200 g ovesných vloček, 150 g oblíbených ořechů (vlašské, lískové, makadamové, mandle, pekanové, mix apod.), 60 g slunečnicových semínek, 60 g dýňových semínek, 2 lžíce sezamových semínek (bílá nebo černá), 1 lžíce máku, 3 – 4 lžíce olivového oleje, 1 bílek, 2 lžíce sekaného tymiánu, sůl, pepř, další koření dle chuti: kajenský pepř, sušený česnek, kmín, muškátový oříšek, mleté koriandr apod.
Ořechy a semínka je dobré používat nepražené. Vše se bude dohromady péct, pražené by se mohly snadno spálit.
- Všechny suché ingredience dejte do mísy a promíchejte.
- Přidejte olivový olej i rozšlehaný bílek a opět pořádně promíchejte.
- Vše dejte na plech, rovnoměrně rozprostřete a dejte péct do trouby na 175 °C. Přibližně za 25 minut je dokonale křupavá.
V polovině pečení nezapomeňte granolu promíchat. Pokud chcete spíše posypku, která se nedrží v hrudkách, všechny suché ingredience jen orestujte na pánvi s trochou olivového oleje. Po dopečení ji můžete skladovat v uzavíratelné nádobě až měsíc.