Víte, jak se sorbet liší od zmrzliny? A jak přišel ke svému názvu? Pokud rádi v horkých letních dnech olizujete ovocnou ledovou pochoutku, nenechte si ujít naše tipy a recepty na přípravu sorbetu. Povíme vám také o sorbetu v podobě drinku s kapkou něčeho ostřejšího.
Název sorbet pochází z arabského slova šarba, který v arabštině označuje osvěžující nápoj. Již v období 400 let před Kristem připravovali Peršané misku s ledem či sněhem přelitým šťávou z hroznů doplněným pistáciemi.
- Název zmrzlina oficiálně nemá žádné legislativní nároky. Existují však mražené krémy, které česká vyhláška zná a které buď obsahují mléko či smetanu, nebo se obejdou bez ní. Vévodí jí chutě ovoce, čokolády, vanilky nebo třeba oříšků.
- Hlavní suroviny v sorbetu tvoří jen ovocná šťáva, případně kousky ovoce, voda a cukr. V sorbetu mléčnou složku nehledejte. Ovocná ledová pochoutka se tak hodí i pro ty, kteří se z jakýchkoli důvodů mléku vyhýbají.
- Do sorbetu nepatří ani žloutky či vejce, pochutnat si tak na nich mohou i vegani.
- U kupovaného sorbetu je důležitý podíl ovocné složky, která musí podle platné vyhlášky činit minimálně 25 % hmotnosti.
Dovoz z horských výšin
Výroba sorbetu sahá do starověku, kdy byla tato pochoutka z ledu či sněhu a ovoce výsadou bohatých společenských vrstev. Příprava bez moderní technologie ovšem představovala velké úsilí.
Sníh se dovážel z vyšších horských poloh a uchovával se hluboko v zemi nebo ve skalách pod izolačním materiálem z drnů a slámy. Výsledná zmrzlina často připomínala spíše tající ledovou tříšť.
Svěží ovocné sladkokyselé
Mezi nejznámější a nejpopulárnější sorbety patří citronový. K ochucení sorbetu je ale možné použít téměř jakékoli ovoce či jejich směsi.
Využít můžete například sezónních přebytků jahod, malin, ostružin, ale také hrušek, meruněk nebo broskví. Použijete-li jakékoli citrusové plody nebo mango, nemůžete sáhnout vedle.
Přidávat můžete také bylinky:
- léty prověřenou kombinací je citron a máta
- k jahodám zkuste přidat kapku vanilkového extraktu.
Jak na přípravu domácího sorbetu?
Příprava sorbetu není nic těžkého. Pokud máte k dispozici ovoce k okamžitému zpracování, neotálejte – sorbet je ideální volbou, jak ovoce zpracovat.
Nemáte doma zmrzlinovač? Nevadí, postačí i nízká krabička, ve které sorbet necháte za občasného míchání mrazit v mrazničce. Promícháváním tuhnoucí ovocné směsi jednou za hodinu zabráníte tvorbě ledových krystalů.
Jak na to?
- Připravte si cukrový rozvar - v poměru 1:1 cukr s vodou. Do vroucí vody nasypte cukr, snižte plamen a vařte tak dlouho, než se cukr rozpustí. Nechte zcela vychladnout.
- Do vychladlého rozvaru přidejte 500 g rozmixovaného ovoce.
- Promíchejte a nechte vychladit buď ve zmrzlinovači, nebo nízké nádobě v mrazničce. Pokud zvolíte druhou variantu, sorbet ze začátku občas promíchejte a následně nechte zcela zamrazit.
- Před podáváním nechejte sorbet lehce povolit při pokojové teplotě (asi 5 minut).
Sorbet s kapkou alkoholu
Tající sorbet svou konzistencí trochu připomíná ledovou tříšť, proto jej můžete jíst lžičkou nebo do něj zapíchnout brčko a pomalu jej usrkávat. K sorbetu ve skleničce zkuste přidat pár kapek oblíbeného alkoholu a v okamžiku dostanete osvěžující drink pro dospělé.
Jaký alkohol se k ovocnému sorbetu hodí nejvíce? Ideální jsou ovocné likéry jako například cointreau, přidat můžete také bílý rum a připravit sorbet připomínající mojito nebo zkombinujte ovoce s prosekem či sektem.
Zdroj informací: časopis Apetit