Podzim přináší do kuchyně bohatou paletu čerstvých surovin, které jsou plné chuti a výživných látek. Díky svým pestrým barvám a rozmanitým texturám se skvěle hodí jak do sladkých, tak slaných pokrmů.
V době sklizně jsou na vrcholu své výživové hodnoty, ale správným uchováním si jejich benefity můžete užívat po celý rok. Ať už se rozhodnete dýně zavařit, naložit zelí nebo sušit brusinky a houby, podzimní úroda nabízí nespočet možností, jak obohatit jídelníček a připravit si zásoby na zimu.
-
Na podzim jsou v nejlepší kondici dýně, jablka, bílé zelí, brusinky, ořechy, houby, hroznové víno a batáty.
Univerzální dýně: Využijte dužinu a nezapomeňte na semínka
S podzimem máme asi nejvíce spojenou dýni. U nás běžně seženete různé druhy. Asi nejoblíbenější je dýně hokkaido, ale své místo v kuchyni mají i máslová, muškátová či špagetová dýně. Dýně je univerzální, můžeme ji použít do polévek, pyré, koláčů či dezertů. Výborně chutná pečená i grilovaná. Důležité je vždy zvolit správný typ dýně – každá se hodí k trochu jiné úpravě.
Populární jsou také dýňová semínka, která můžete přidat například do rizota – vyzkoušejte naše rizoto s kaštany, dýní a dýňovými semínky. Můžete jimi ozdobit polévku, ale výborně se hodí například do salátů či kaší. A můžete je jíst pražená nebo pečená jako zdravější mlsání.
-
Dýně obsahuje antioxidanty, vitamin C, vitaminy řady B a řadu dalších prospěšných látek.
Bílé zelí: Jedna z nejzdravějších a nejdostupnějších potravin
Bílé zelí je skvělým příkladem výživné a všestranné potraviny. Zelí lze použít syrové v salátech – dobrým příkladem je například salát coleslaw. Můžete ho dusit, vařit, smažit či péct. V našich končinách je oblíbené kysané zelí.
Bílé zelí se používá v tradičních pokrmech, například v polévkách – velmi oblíbená je valašská kyselica. Dobře si rozumí ale i s masem, například v tradičním vepřo-knedlo-zelu. Zelí bývá i součástí závitků – oblíbené jsou zelné závitky, tzv. holubky.
-
Bílé zelí je jednou z nejzdravějších a nejdostupnějších potravin, které jsou ideální k posílení imunity i trávení. Obsahuje vitamin C, K, antioxidanty a další prospěšné látky.
Jablka zkuste využít i ve slaných pokrmech
Jablka lze konzumovat jak syrová, tak i pečená či jako součást dezertů, ovocných salátů a kompotů. Skvěle se hodí i do slaných receptů, rozumí si s masem – například s králičím, ale i kuřecím, dokonce jsou výborným parťákem pro bůček či kotlety připravené na asijský způsob. Za vyzkoušení stojí náš těstovinový salát s jablky, sýrem a špenátem. Jablka můžete přidat i do bramborového salátu, kterému tak dodáte svěžest.
-
Ze scvrklých a vrásčitých jablek můžete vyrobit jablečný med.
-
Jablka jsou bohatá na vlákninu, vitamin C i K.
Další hvězdy podzimní úrody: Škála chutí, vůní i textur
Na výsluní se vracejí brusinky, které bývaly opomíjené. Lze je přidat nejen do dezertů, jako jsou bábovky či sušenky. Brusinky se přidávají do smoothie, ovocných i zeleninových salátů, omáček a paštik – vyzkoušejte domácí játrovou paštiku s brusinkami a brandy. Hodí se prakticky k jakémukoli masu. Připravit si můžete také brusinkový džem a brusinkový likér.
-
Konzumují se i sušené, například jako zdravá svačinka.
Ořechy, zejména ty vlašské, jsou pro podzim velmi typickou potravinou. Vlašské ořechy jsou univerzální, mohou se konzumovat syrové, například jako svačinka. Můžete je přidat do kaší, smoothie, do dezertů, ovocných i zeleninových salátů. Bývají součástí pečiva, tedy sušenek, koláčů i chleba. Často se přidávají do pest a zdobí sýrové talíře či paštiky.
Hroznové víno většinou jíme jen tak samotné, ale můžete jej přidat do bublaniny, ke kuřeti, můžete z něj vyrobit džem. Pokud jej upečete, výborně chutná na chlebu s žervé. Výtečný je také koláč s hroznovým vínem. Přidat ho můžete i do ovocných či zeleninových salátů, nebo z něj vyrobte sirup.
Své místo v české kuchyni našly i batáty. Dají se péct, vařit, grilovat, můžete si z nich připravit pyré, hranolky či chipsy. Hodí se do polévek i jako příloha. Využijete je téměř všude tam, kde byste použili brambory.
-
Díky nasládlosti lze batáty použít také do dezertů a sladkých jídel, zkuste třeba bábovku s batáty a lískovými oříšky.
Houby jsou jednou z nejuniverzálnějších potravin – a to díky umami chuti. Vzhledem k množství druhů jsou možnosti využití v kuchyni takřka nekonečné. Můžete je péct, smažit, grilovat, dusit, přidat do omáček, polévek i rizot. Výborně si rozumí s těstovinami. Bývají součástí náplní a také se hodí jako příloha k masu či zelenině. Jsou i skvělou surovinou do vegetariánských a veganských pokrmů.
-
Sušené houby můžete rozemlít na prášek a použít jako dochucovadlo například do polévek či omáček.
Zdroj informací: časopis Apetit, vupp