Podzim je v plném proudu a stejně jako se s ročním obdobím mění náš šatník, mění se i jídelníček. S klesajícími teplotami někdy potřebujeme tělo zahřívat nejen zvenčí, ale i zevnitř. Do skříně sáhněte pro kabát a ze spižírny vytáhněte kořenovou zeleninu, luštěniny a hřejivé koření.
V podzimním období dáváme přednost teplým pokrmům a horkým polévkám, od pomalu tažených vývarů až po husté zeleninové krémy – polévky a jídla z jednoho hrnce zasytí prohřejí.
- Zeleninová jídla obohaťte o zrní (oves, jáhly, hnědá rýže, quinoa…) a luštěniny (fazole, cizrna, čočka…), které dodají potřebné bílkoviny a energii.
Kořenová zelenina
Podzimu vládne kořenová zelenina. Byla by škoda používat ji jen do základu polévek nebo omáček. Skvěle chutná třeba pečená, servírovaná s bramborou kaší, pochutnat si můžete na celerových řízcích nebo teplých salátech z kořenové zeleniny.
- Kořenová zelenina snese výrazné chutě, a tak ji snadno upravíte na mnoho způsobů.
Mrkev, celer i petržel chutnají skvěle pomalu restaované na pánvi nebo pečené na plechu. Díky tomu zesládnou, lehce zkaramelizují a jejich chuť se zvýrazní. Stejně lze připravit také bulvy červené řepy.
- Můžete je pak použít jako základ salátů, rozmixovat na polévku nebo z nich připravit pomazánku.
Zelené listy a zelenina
Pórek, kapusta a kapustičky vydrží na zahrádkách i po prvních mrazících. Svou odolnost předávají i vám: posilují obranyschopnost organismu.
- Kapusta a kapustičky mají specifickou chuť i aroma, která zvýrazní každý pokrm. Rozumí si s vepřovým masem, houbami a česnekem. Připravíte z nich lahodnou polévku i salát.
- Nasekanou kapustu můžete přidat do mletého masa na karbanátky.
Zářivé dýně
Dýni podobně jako kořenové zelenině sluší pomalé pečení v troubě, nejchutnější výsledky získáte z máslové dýně a dýně hokaido. Z jednoho základu pak připravíte bezpočet jídel.
- Pomazánka z pečené dýně má velmi jemnou, máslovou strukturu.
- Bleskovou polévku získáte rozmixováním pečené dýně. Ochutit ji můžete pokaždé jinak, od jemné vanilky až po pikantní chilli.
- Z dýňového pyré kdykoliv připravíte omáčku k těstovinám, použít ho můžete i nasladko jako náplň do koláčů.
Zelené bylinky, které se nebojí podzimu
Ačkoliv s přibývajícím chladem se jejich výrazné aroma zjemňuje, zahrádky i v říjnu zdobí čerstvá listová petržel, štiplavá pažitka a kopr.
- Dochuťte jimi polévky, pomazánky i pečenou zeleninu.
Všelék od potoka: křen
U vodních zdrojů můžete narazit na křen selský. Ryze českou surovinu do střední Evropy přinesli Slované, na našem území se pěstuje už od 12. století. Pokud nemáte zdroj z volné přírody, křen běžně koupíte i v obchodech.
- Bílý kořen spolehlivě zastoupí exotický zázvor. Nastrouhaný kořen působí silně antibakteriálně a má antivirotické účinky. Pomáhá při dýchacích obtížích a podporuje celkovou obranyschopnost organismu. Obsahuje také velké množství vitaminu C.
- Křen je nejlepší syrový, tak využijete všechny jeho léčivé vlastnosti.
- Aromatickou, štiplavou chuť křenu vhodně doplní a zjemní jablko. Společně je nastrouhejte do krémového sýru a získáte lahodnou pomazánku. Nebo z křenu a jablka připravte jablečný křen, který doplní pečené maso, vařenou klobásku a podobná jídla.
Podzimní ovoce a ořechy
O jablka, hrušky, černý bez, jeřabiny a další sezonní plody se s námi příroda na podzim dělí plnými hrstmi. Dejte si podzimní ovoce dejte tepelně upravené, například krátce dušené ve vodě s prohřívacím kořením, jako jsou skořice, zázvor, hřebíček a kardamom. Dosladit ho můžete jablečným moštem.
Zdroj informací: Hana Michopulu – Recepty z farmářského trhu, Jana Vašáková, Zdena Skokanová N. – Jezte česky, Ivana Stenzlová – Dej tělu šanci