Kapusta, známá také jako brukev nebo kel, je zelenina bohatá na vitamíny a zdraví prospěšné látky. Pro mnohé z nás představovala v dětství postrach školních jídelen, ale jakmile jí dáte šanci, objevíte v ní věrného zeleninového parťáka na celý život.
Kapustu pěstovali už staří Egypťané, ale časem upadla v zapomnění. Její velký návrat přišel až na konci 16. století, kdy naši předci opět objevili její pozitivní vliv na zdraví. A nebylo divu – kapusta je bohatá na vitamíny, hořčík, draslík, vápník i kyselinu listovou.
Víc než zelená hlávka
Kolik druhů kapusty znáte? Růžičková, hlávková nebo kadeřavá jsou nejznámější, přičemž každá z nich se pěstuje v mnoha odrůdách. Ne všechny jsou zelené – najdete i žluté, fialové či červené varianty. Každý typ kapusty se navíc konzumuje jinak.
- U kadeřavé roste každý list volně a není bez zajímavosti, že nejlepší chuti dosáhne až po prvních mrazech.
- Růžičková kapusta je mezi kapustami benjamínkem, byla vyšlechtěna až v 18. století v Belgii. Na rozdíl od mnoha jiných surovin si však velmi rychle podmanila kuchyně po celém světě.
- V Itálii, zejména v Toskánsku, se můžete setkat s černou kapustou, která má specifickou chuť.
- Pro milovníky kapusty je zajímavá i okrasná odrůda, jejíž hlávky připomínají růže a zdobí i zámecké zahrady.
Proč jíst kapustu?
Kapusta je bohatá na vlákninu, což má blahodárné účinky na trávení. Obsahuje minimum kalorií a zároveň dokáže zasytit na dlouhou dobu, takže je ideální i pro dietáře nebo ty, kdo si chtějí udržet štíhlou linii. Sportovci ocení vysoký obsah draslíku, který je nezbytný pro správnou činnost svalů, a vápníku, který podporuje zdraví kostí.
Co se dá uvařit z kapusty?
Kapustu můžete sklízet již od května. Je odolná vůči mrazům, takže na záhonech na vás počká leckdy i do prosince. Můžete ji vařit, dusit, smažit či zapékat, jediné, k čemu vhodná není, je konzumace za syrova.
- Zkuste doma připravit kapustové karbanátky podle našeho receptu, třeba rodinu přesvědčíte a konvertuje ke kapustě.
- Růžičková kapusta navíc skvěle ladí i se sladkými chutěmi, rozumí si s medem i javorovým sirupem, což ji činí ještě univerzálnější v kuchyni.
Zdroje: Receptia, Národní informační zdravotnický portál, Český rozhlas