Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

3 kroky k dokonalému jarnímu úklidu ve spíži, lednici a mrazáku

Dny se stále prodlužují, slunce začíná příjemně hřát a jarní rozpuk přírody je za dveřmi. Nastává ideální čas pro jarní úklid domova, ve kterém nesmíme opomenout místa pro uchovávání potravin. Nahlédněte postupně do spíže, lednice a mrazáku s cílem spotřebovat potraviny, kterým končí trvanlivost a vytvořte tak prostor pro nové zásoby. Poradíme vám, jak na to.
28. 2. 2021 | Autor: Šárka Měřičková

1. Odložte nákup a experimentujte

Většina lidí nakupuje pravidelně a neustále tak doplňuje zásoby. Zkuste při příležitosti jarního úklidu svůj nákup odložit a vařit několik dnů ze zásob, které vám nabízí lednice, spíž nebo mrazák. Ve spíži pravděpodobně najdete luštěninytěstovinyrýžizavařené či konzervované ovoce a zeleninu nebo třeba mouku na pečení. Vše se dá efektivně zužitkovat, potřebovat budete pouze čas.

Lednice před naplněním vám nejspíš nabídne různé dresinky, hořčice apod., proto neváhejte a využijte první teplejší slunečné dny k zahájení grilovací sezóny. Skvěle vám poslouží i zásoby masa v mrazáku. V dostatečném předstihu vyndejte také mražené pečivo, které se ke grilování bude určitě hodit. Pokud v mrazáku najdete i ovoce z loňské sklizně, připravte z něj lahodný dezert. Efektivně zužitkujete třeba borůvky na borůvkový koláč, z jahod pak můžete připravit luxusní jahodové knedlíky. Najděte si pro jarní úklid ten správný čas a spotřebujte maximum surovin, kterým se blíží datum spotřeby. Čeká vás efektivní vaření z domácích surovin, a hlavně skvělý pocit ze zužitkování zásob.  

Denní menu ze spíže

Čas od času přijde chvíle, kdy potřebujeme uvařit z ingrediencí „co dům dal“. Zároveň je dobré myslet na průběžnou...

2. Dopřejte spíži, lednici i mrazáku údržbu a péči

Když úklid, tak kompletní. Jakmile máte ve spíži, lednici a mrazáku prostor, zaměřte se na čistotu. Pro vyčištění prostor určených ke skladování potravin doporučujeme používat prostředky bez chemie a toxinů. Skvělé tipy pro úklid celé domácnosti najdete na webu Netoxická domácnost.

Nejnáročnější úklid vás čeká zřejmě ve spíži, ale věřte, že jakmile dáte surovinám řád a vhodný prostor, mnohé vám to usnadní. Vybavte se dostatečným množstvím vhodných nádob, ve kterých potraviny uchovávejte. Budete je mít pak vždy a přehledně na očích.

Lednici a mrazáku dopřejte alespoň 2x do roka řádné odmražení. V lednici dbejte na pravidelné omývání prostor pro zeleninu, a to alespoň 1x týdně. Prospějete tím nejen uchovávané zelenině, odvděčí se vám i samotný spotřebič spolehlivým fungováním.  

5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov

Chystáte se na velký předvánoční úklid? Pro čisticí přípravky nemusíte hned utíkat do obchodu. Mnohé velmi účinné...

3. Zkuste nové uspořádání

Usnadněte si hledání koření, mouky, různých typů luštěnin a dalších ingrediencí, bez kterých se ve spíži neobejdete. Vhodné nádoby najdete v obrovském množství specializovaných internetových e-shopů a je jen na vás, které si vyberete.

Pokud vám záleží na čistotě doma, tak čistá a systematicky uspořádaná spíž si zaslouží vaši péči stejně jako více viditelná místa ve vašem domově. Dopřejte si pro úklid spíže dostatek času a hurá do toho. Nepřehledné potraviny opatřete štítkem a máte-li ve spíži málo místa, poohlédněte se po systému dóz s možností skládání na sebe a využijte každý volný centimetr místa. Věřte, že díky jarnímu úklidu potravinových prostor naberete nový dech a elán do přípravy oblíbených pokrmů, jenž vám navíc díky systematickému uspořádání zabere mnohem méně času a přinese tak o to více radosti.

Jak vařit ze zásob?

Nejen v době karantény se hodí mít po ruce soubor receptů, díky nimž vykouzlíte oběd či večeři pro celou rodinu jen ze...

Související

6 nových nápadů: ryba z mrazáku

6 nových nápadů: ryba z mrazáku

Můžete je mít kdykoli po ruce a vykouzlit z nich chutné a taky zdraví prospěšné jídlo. Objevte s námi nové úpravy...
5 večeří z mrazáku

5 večeří z mrazáku

Nechcete slevit z teplých večeří ani v pracovním týdnu? Naplňte mrazák a pak už jen vytahujte jednu dobrotu za druhou...

Co měla prababička ve spíži

Z čeho kouzlily kuchařky v době, kdy neexistovaly ledničky ani mrazáky?

Těstoviny ze spíže

Když se hladová rodina dožaduje večeře a vy jste zrovna nestihli nakoupit, vytrhne vám trn z paty právě tenhle recept...
Jak pročistit mlýnek na koření

Jak pročistit mlýnek na koření

Potřebujete mlít pepř a v mlýnku zůstaly zbytky skořice? Zásobník důkladně vyklepejte a naplňte několika lžícemi suché...
Domácí čističe

Domácí čističe

Snažíte se v domácnosti chovat ekologicky? Seznamte se s našimi návody, jak využít kuchyňské přísady k čištění.

Denní menu ze spíže

Čas od času přijde chvíle, kdy potřebujeme uvařit z ingrediencí „co dům dal“. Zároveň je dobré myslet na průběžnou...

Přidat komentář