Zelenina na pálivé omáčky se obvykle opéká, smaží nebo dusí s olejem a octem, který její chuti dodává výraznou nakyslost. Poté se rozmixuje na více či méně hustou tekutinu, která každému jídlu dodá výraznou pálivost. My pro vás v následujícím návodu máme obměnu tradičního postupu. Omáčku z paprik a chilli papriček si připravíme kvašením, díky kterému získá příjemnou kyselost i bez octu, a navíc bude plná živých probiotik, které posilují imunitu, podporují trávení a omáčku udrží po dlouhou dobu ve skvělé formě i bez konzervantů.
Výběr surovin
Na domácích verzích kupovaných výrobků milujeme, že si sami určíme, jaký poměr surovin chceme přidat. Základ pálivé paprikové omáčky tvoří sladké, vyzrálé červené kapie, dále cibule, česnek a nezbytné chilli papričky. Množství jednotlivých ingrediencí určujete sami podle toho, jak jemná či pálivá má omáčka být. Sladké papriky by ale určitě měly tvořit hlavní základ, který ostatní suroviny jen doplní.
Poměr zeleniny na cca 0,4–0,5 l omáčky může vypadat například takto: 5 červených kapií, 2 cibule, 5 velkých stroužků česneku a chilli papričky podle pálivosti (některých můžete dát i několik kusů, u jiných i půlka způsobí prakticky nejedlost omáčky). Výběr chilli papriček, které budou udávat tón chuti i pálivosti, patří k naší oblíbené kreativní fázi celého procesu.
Krájení a mixování
Na ruce si raději natáhněte plastové rukavice, jinak hrozí, že vám chilli popálí jemnou kůži rukou nebo se nedopatřením dotknete obličeje či očí. Papriky i chilli očistěte, odstraňte stopky a semínka. Cibuli a česnek oloupejte. V této fázi zeleninu zvažte, je to důležité pro následný výpočet množství soli. Málo soli znamená, že se zelenina začne místo kvašení kazit, hodně soli by zase mohlo působit konzervačně a kvašení by vůbec nezačalo. Na 1 kg zeleniny doporučujeme 20 g soli.
Zeleninu nasekejte na menší kusy, česnek můžete prolisovat. Přidejte sůl, důkladně promíchejte a nechte několik hodin, ideálně přes noc, stranou. Zelenina se „vypotí“, pustí tekutinu a vy se pak můžete pustit do další fáze – mixování. Odleželou zeleninu mixujte ponorným mixérem, až vám vznikne hladká pasta. Můžete postupovat po částech. Pokud by vám to šlo obtížně, přidejte menší množství převařené a vychladlé vody, která usnadní mixování. Ale opravdu jen trochu! Skvělou variantou tekutiny je také trochu láku z kysaného zelí. Nejenže směs naředí a bude se lépe mixovat, ale podpoří také start následného kvašení.
Kvašení
Rozmixovanou zeleninu ochutnejte. Chcete-li pálivější chuť, přidejte chilli. Přílišnou ostrost zmírněte přidáním kapií. Jste-li s výsledkem spokojení, přelijte směs do nádoby (sklenice) se širokým hrdlem, přímo na hladinu zeleniny položte menší talířek, který projde hrdlem nádoby, a něčím ho zatižte. Zajistí, že se k zelenině nedostane vzduch.
Zeleninu přemístěte na suché a teplé místo a nechte při pokojové teplotě kvasit. Může to trvat dva i více týdnů. Omáčku pravidelně ochutnávejte (čistou lžičkou). Až bude tak akorát prokvašená a pro vás chuťově příjemná, přemístěte ji do čisté lahve či sklenice a uschovávejte v lednici. Prokvašenou omáčku můžete také znovu promixovat, pokud chcete dosáhnout velice jemné konzistence. V lednici vydrží několik měsíců. Autorka článku ji má takto uloženou už čtyři měsíce a omáčka se nekazí, protože ji přirozeně konzervují bakterie mléčného kvašení.
Fermentovanou chilli omáčku přidávejte do jídla až po uvaření, abyste horkem nezničili zdraví prospěšné látky. Ochutí majonézu i salátovou zálivku. Jídlu dodává pikantnost a lehkou nakyslost. Podávat ji můžete také jako klasickou chuťovku ke grilovanému masu.
Přidat komentář