Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Jarní sirupy plné chuti i zdraví

Jaro je časem bylinek a nových výhonků. Právě ony v sobě mají spoustu zdraví prospěšných látek, a tak bychom je měli využít, jak jen je to možné. Jednou z variant je příprava domácích sirupů, které pak můžeme pít po celý rok. Navíc jsou mnohem zdravější a chutnější než ty kupované.
19. 4. 2021 | Autor: Sabina Jarošová

Kromě toho, že domácí sirup je plný vitaminů a minerálů z louhovaných rostlin, dalším plusem je jeho jednoduchá příprava, na které opravdu není vůbec nic složitého. Byla by škoda nevyužít jarní sílu pampelišek, kopřiv, bezu nebo třeba smrkových výhonků.

Pampeliškový sirup

Ne nadarmo se pampeliška nazývá „smetánka lékařská“. Může se totiž pyšnit opravdu širokou škálou léčivých účinků. Například čistí krev, čímž detoxikuje náš organismus, pomáhá od jarní únavy, ulevuje při zánětu močových cest, udržuje ideální krevní tlak i hladinu cukru v krvi, a obsahuje také protirakovinné látky. 

Na sirup si připravte: 1 litr pampeliškových květů, 2 citrony a med.

Pampeliškové květy dejte do dvou litrů vody a povařte. Přidejte nakrájené citrony bez kůry a dva dny nechte louhovat. Po dvou dnech sirup sceďte, znovu zahřejte a přidejte sklenici medu. Nechte přejít varem. Horkým sirupem naplňte uzavíratelné sklenice. Pokud víte, že sirup budete skladovat delší dobu, raději ho zavařte. Skladujte na tmavém, chladném místě.

Pampeliškový med

Želé s vůní pampelišek...

Kopřivový sirup

Kopřiva je další bylinkou s nespočtem blahodárných účinků na naše zdraví. I na ni byste tak neměli na jaře zapomenout. Kopřiva čistí krev, pomáhá při bolesti kloubů, infekci močových cest, snižuje hladinu cukru v krvi i vysoký krevní tlak, také pomáhá s alergií nebo ekzémy.

Na sirup si připravte: Hrst kopřiv, 5 citronů, 200 ml kyseliny citronové, 3,5 kg cukr (stejné množství cukru jako vody).

Omyté a pokrájené citrony dejte spolu s kyselinou citronovou do hrnce s 3,5 litry vody a povařte. Nechte vychladnout a přidejte kopřivy. Přiklopte poklicí a do druhého dne nechte louhovat. Poté výluh sceďte, přidejte cukr a míchejte, dokud se nerozpustí. Sirup rozdělte do lahví a skladujte na tmavém s chladném místě. Trvanlivost sirupu je asi měsíc, pokud ho tedy plánujete skladovat déle, raději je zavařte.

Kopřiva – pálí, léčí a skvěle nahradí špenát

Určitě už jste se někdy spálili o kopřivu. To je pravděpodobně také důvod, proč tuhle bylinu nemáte příliš v oblibě a...

Bezový sirup

Květy černého bezu jsou bohaté na vitaminy C, A, a vitaminy skupiny B. Výluh z nich tak účinně působí proti nachlazení, rozpouští hleny, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Léčivé látky obsažené v květech dále pomáhají s nadýmáním, tlumí křeče v břiše a mají protirakovinné účinky.

Na sirup si připravte: 20 květů bezinek, 2 citrony, 1,5 kg cukru, lžíce kyseliny citronové

Dva litry vody převařte a nechte vychladnout. Bezové květy důkladně omyjte a nechte okapat. Citrony omyjte a nakrájejte na plátky. Do zavařovací sklenice vložte květy spolu s citrony, zalijte převařenou vodou, přikryjte utěrkou a nechte jeden den louhovat v chladné místnosti. Vzniklou šťávu přeceďte přes jemný cedník a ze zachycených květů ještě vymačkejte tekutinu. Do šťávy přisypte cukr a kyselinu citronovou a míchejte, než se cukr rozpustí. Sirup přelijte do lahví a uchovávejte v ledničce. Pro delší trvanlivost zavařte.

Bezinková šťáva

Tato šťáva se nevaří, květy se louhují zastudena. V nápoji tak zůstane zachováno maximální množství cenných látek...

Smrkový sirup

Každý rok na jaře smrky obrostou maličkými zářivě zelenými výhonky. A přesně ty jsou přímo nabyté zdravím. Obsahují velké množství vitaminu C, který posiluje imunitu. Látky obsažené ve výhoncích mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. S pomocí sirupu si tak ulevíte od příznaků nachlazení jako je rýma a kašel nebo zmírníte bolesti způsobené revmatem.

Na sirup si připravte: mladé smrkové výhonky, 5 citronů, 1 kg cukru krystal, celofán, plátýnko.

Smrkové výhonky důkladně omyjte. Citrony nakrájejte na plátky. Do veliké, asi tak pětilitrové sklenice začněte skládat vrstvy jednotlivých ingrediencí. Začněte centimetrovou vrstvou cukru, pokračujte plátky citronů i s kůrou a na ně dejte asi pěticentimetrovou vrstvu smrkových výhonků. Postup opakujte, dokud není sklenice plná po okraj. Pozor ale, poslední vrstvu musí tvořit cukr. Přes hrdlo sklenice dejte celofán, upevněte jej gumičkou a láhev postavte na slunné místo, ideálně okenní parapet. Po dvou až třech týdnech louhování se ve sklenici vytvoří hustý sirup. Ten přeceďte přes plátýnko a slijte do lahví. Sirup skladujte v lednici.

Tip: Sirup můžete používat jako lék, ochucení čaje nebo vody, a pozor, děti jeho chuť milují!

Související

Sirup z bezinkových květů

V Británii milují ‚elderflower cordial‘ pro jemnou a zároveň citrusově ostrou chuť. Díky tomu se hodí jak...

Jak v kuchyni využít voňavý šeřík?

Blíží se období keře s nádhernou vůní, jehož růžovofialové květy od dubna do května rozkvétají a zdobí parky, ulice i...

Citronový sirup

Udělejte si sirup, který si zamiluje celá rodina. Je to tak snadné.

Kandovaný zázvor a sirup

Dá říz sladkému i slanému. Ne v každém obchodě ho mají, tak si ho vyrobte sami! Beztak je domácí kandovaný zázvor a...

Domácí bylinkový sirup

Osvěžující limonádu z něj budete chtít pít celé léto od rána do večera – to si pak do něj můžete...

Bylinky – svěží poslové jara

Jaro už nesměle ťuká na dveře a s ním ruku v ruce přichází i chuť na vše čerstvé, zelené a svěží. Čím bleskově...

5 divokých bylin, které jíst právě teď

Vyrazte ven do přírody a přineste si zelenou kytici, ze které připravíte samé dobroty. Seznámíme vás i s méně známými...

Přidat komentář