Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Rostlinná mléka a jak na ně – semínková

Čím dál tím více lidí zjišťuje, že mají na laktózu intoleranci. Některým kravské mléko nechutná, či jej pro svůj veganský způsob života úmyslně vynechávají. Jaké jsou alternativy mléka a mléčných výrobků a co všechno obsahují? Pojďme se jim podívat na (ne)mléčný zoubek. Dnes se zaměříme na mléka vyráběná ze semínek.
1. 11. 2020 | Autor: Hana Kovaříková

Příprava rostlinného mléka ze semínek

Postup je stejný jako u rostlinných nápojů z ořechů. Na jeden litr mléka je třeba cirka 1 dcl suchých semínek. Ty je třeba namočit v čisté vodě alespoň na 6 hodin, nejlépe však přes noc. Poté je propláchněte, a s čistou vodou rozmixujte v mixéru. Pokud máte dostatečně výkonný, nevznikne vám kal, většinou je však třeba výslednou tekutinu přecedit přes pláténko. Pevnou složku můžete využít do kaší, na výrobu sušenek nebo pomazánek. Pokud chcete nápoj sladší, můžete před mixováním přidat sladké sušené ovoce: fíky, datle, švestky či rozinky. Dochutit lze také skořicí, vanilkou nebo zkrátka tím, co máte rádi. Rostlinné mléko poté uchovávejte v lednici a spotřebujte do 4 dní. A jaká semínka lze na výrobu rostlinného mléka využít?

Sezam

Mléko ze sezamových semínek bývá označováno jako nejzdravější varianta rostlinných nápojů. Jeho účinky na zdraví jsou až neuvěřitelné. Pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi, ale také pravděpodobnost výskytu srdečních chorob. Obsahuje velké množství vápníku, vitaminu E, který příznivě ovlivňuje kvalitu kůže i vlasů. Díky obsahu vápníku dokáže snížit pravděpodobnost výskytu rakoviny konečníku. Navíc v něm najdeme hořčík, fosfor a železo prospívající chudokrevnosti. Je vhodné při potížích s depresemi. Najdeme v něm také beta-karoten pro lepší zrak. Použít můžete loupaný i neloupaný sezam. Černým sezamem získáte zemitou chuť, světlý má chuť jemnější. Skvěle se hodí ke kakau, do snídaňových kaší, pečení nebo smoothie.

Slunečnice

Nápoj připravený ze slunečnicových semínek vaši kapsu ušetří asi nejvíce. Díky slunečnici do těla dostanete velkou dávku hořčíku pomáhajícího při bolestech hlavy, psychické nepohodě nebo svalových křečích. Dále obsahuje vitaminy B6, B9 a E, také mangan, měď, fosfor, selen a thiamin. Najdeme v něm také nepatrné množství cholesterolu a sodíku. Díku tomu však brání šíření volných radikálů v těle, napomáhá správnému srážení krve, podporuje funkce mozku, funkci střev a působí proti zácpě díky vysokému podílu vlákniny. Posiluje celkovou imunitu, snižuje krevní tlak a reguluje hladinu cholesterolu. Podpoří i vaši náladu a dodá vám energii pro celý den. Pokud jej hned nevypijete, využít ho můžete při pečení, přípravě pudinku, kakaa i kávy.

Konopná, chia a lněná semínka mají v jídelníčku mnoho benefitů

Konopné produkty zažívají velký boom na poli zdravého stravování, potažmo zdravého životního stylu. Konopí je bylinou,...

Konopné semínko

Konopná semínka, loupaní či neloupaná, z technického konopí neobsahují látky THC, nemusíte se tedy bát vedlejších účinků. Naopak se vedle oříškové chuti dočkáte řady benefitů pro vaše zdraví. Neloupaná semínka je třeba namočit alespoň na 12 hodin, oloupaným stačí 4. Co všechno nápojem z konopných semínek získáte? Příznivě působí na činnosti a vývoj mozku, metabolismu i reprodukčního systému. Hormonální hladinu vám udrží v rovnováze, hladinu cholesterolu naopak reguluje. Zlepšuje paměť, kvalitu vlasů, ale i pokožku trpící vysoušením, lupénkou nebo ekzémy. Dodá vám energii, hořčík, železo, vápník, zinek, jód, chrom, stříbro, síru, fosfor a draslík. Sportovci ocení vysoký obsah bílkovin a vitaminu B6. 

Lněné semínko

Použít můžete hnědý i zlatý len, ten má jemnější chuť. Lněná semínka po namočení vyloučí sliz a hůře se proplachují, s trochou důslednosti to však zvládnete. Lněné semínko je označováno jako superpotravina. Můžou se pyšnit vysokým obsahem vlákniny a proteinů, vitaminy B a E, řadou minerálů jako je vápník, hořčík, selen, zinek nebo draslík. Třetinu semínka tvoří omega-3 mastné kyseliny. Ozdravují střeva díky vláknině, vhodné jsou i pro nastávající maminky. Chuť nápoje je jemná, využijete jej do celé řady pokrmů, nápojů, dobře chutná i samotný.

Mák

Při přípravě makového mléka bychom ho měli nechat namáčet alespoň 24 hodin. Má výraznou smetanovou chuť a hodí se do jakéhokoli pokrmu jako náhražka mléka kravského. Mák z 20 % obsahuje kvalitní bílkoviny a 42 % tvoří nejlepší tuky. Je také významným zdrojem zinku, železa a hořčíku. Doporučuje se pít při překyseleném organismu a osteoporóze. Makové mléko se tráví lépe než samotný mák. Podporuje také paměť, dobrou náladu a centrální nervovou soustavu. Tlumí bolest hlavy a je znám pro svou pomoc při nespavosti. Makové mléko určitě vyzkoušejte, jeho chutí i univerzálním využitím budete mile překvapeni.

Nápoj z máku podle Alemari

Mák je vysoce zásaditý a obsahuje spoustu vápníku – proto je jeho vhodným zdrojem nejen v těhotenství. Hodí se i pro...

Další semínka vhodná pro výrobu mléka

Lahodné rostlinné mléko připravíte také ze superpotraviny chia semínek, které jsme vám již představili jako chia pudink. Využít ale můžete i dýňová semínka či kakaové boby. Ať už si vyberete jakékoli, váš organismus to náležitě ocení. Je třeba dbát na častou obměnu, proto semínka střídejte. Tímto dílem jsme uzavřeli možnosti výroby rostlinných mlék.

Napište nám, které z oříškových, obilných či semínkových nápojů vás nejvíce překvapil do komentáře pod článkem.

Související

Makový pudink

Mák nás nikdy neomrzí, a tak pro něj hledáme nová a nová uplatnění. Tentokrát jsme s ním uvařili pudink...

Jsou džusy a smoothies plnohodnotnou snídaní?

Vynikají nasládlou chutí, výživovými hodnotami i vysokým obsahem vitamínů. Zasytí na celé dopoledne a ochrání vás před...

Rostlinná mléka a jak na ně – obilná

Čím dál tím více lidí zjišťuje, že jsou intolerantní na mléčnou laktózu. Některým kravské mléko nechutná, či jej pro...

Rostlinná mléka a jak na ně – ořechová

Čím dál tím více lidí zjišťuje, že mají na laktózu intoleranci. Některým kravské mléko nechutná, či jej pro svůj...

Chia pudink s čokoládou

Dezert bude skvělým zakončením lehkého oběda nebo také sytou snídaní, kterou si můžete připravit do lednice...

Bezlepkové pečení

Téměř 1 % populace trpí celiakií, tedy autoimunitním onemocněním přecitlivělosti na lepek. Intolerance lepku však není...

Rostlinná mléka

Čím dál tím více lidí zjišťuje, že mají na laktózu intoleranci. Některým kravské mléko nechutná, či jej pro svůj...

Sladké krémy bez laktózy a jak na ně

Chystáte se připravit dort, cupcaky, koláč či jiný zákusek, a přitom se musíte vyhnout laktóze? Krémovým receptům se...

Přidat komentář