Předtím se však zastavme u pár obecných rad. Pokud červené víno použijeme při přípravě masa, je nejlepší jej také servírovat k jídlu. Červené víno se skvěle hodí ke kořeněnému, tmavému masu, sýrům a těstovinám. Je dobré dodržet barevnou harmonii jídla i vína. Aromatické pokrmy doplní aromatické víno, pokud však používáte při vaření mořskou sůl, červenému se vyhněte. Slané jídlo se sladkým vínem netvoří požadovanou harmonii, naopak je dobré ke sladkému pokrmu přidat sladké víno. Tučná jídla se skvěle doplňují s mladými víny vyšších tříslovin, vzájemně se totiž neutralizují. Naopak hořkou chuť tříslovin pohltí uzená či grilovaná masa. Pokud pod maso dáte houby či z nich připravíte omáčku, podávejte k jídlu Pinot noir. Výsledná omáčka na těstovinách rozhodne o vašem výběru vína, má tedy přednost před samotným masem. Není tedy náhodou, že do boloňské omáčky červené zkrátka patří. Jaké maso se tedy hodí k červeným odrůdám? Čím tmavší maso je, tím zralejší a plnější potřebuje víno.
Hovězí
Hovězí maso vyžaduje červená vína s vyšším obsahem kyselin. Dušené hovězí maso si skvěle rozumí s odrůdou Cabernet Sauvignon nebo Rulandské modré. Pečeně ladí s Merlotem. Steak servírujte také s Cabernetem, tataráku sluší třeba Frankovka. Dokonalé snoubení červeného vína a hovězího masa však naleznete v tomto vyhlášeném francouzském receptu.
Vepřové
Smetanová omáčka s vepřovým masem se s červeným vínem příliš nesnese. Dušené vepřové si však velice dobře rozumí s Pinotem noir, ušlechtilou odrůdou, které se také říká Rulandské modré a pěstovala se v oblasti Burgundska. K vepřovým steakům se hodí kořenitější odrůdy, jakými jsou Cabernet Sauvignon nebo francouzské Carmenere. Při vaření i dušení však neuděláte chybu, když přidáte Modrý Portugal, jenž je hojně pěstován v Rakousku i u nás na Moravě. A jaké víno přidat do guláše? Frankovku, pro výraznější chuť kabinetní nebo barrigue. A na červené nezapomeňte ani přivaření boloňské omáčky. Co se nevyvaří, to se vypije.
Jehněčí
Maso jehněčí i skopové přímo vybízí ke kombinaci s červeným vínem. Aroma masa se totiž dokonalé snoubí s chutí aromatických vín. Doporučuje se tedy podávat zralá vína, jakými jsou Rulandské modré či Svatovavřinecké. Pro francouzský nádech jej propojte s Bordeaux, pro španělský zase s Riojou. Skopové si zaslouží víno s bohatou tříslovinou, zkuste již zmiňovaný Cabernet Sauvignon či Merlot. A pokud si k jehněčímu chcete servírovat opravdu plné aroma, vyzkoušejte Shiraz nebo Syrah.
Zvěřina
Plná chuťově vyzrálá červená vína podtrhnou divokost zvěřiny. Srstnatá zvěřina (daněk, divočák, muflon, jelen, srnec) se hodí k těžkým vínům starších ročníků či vínům školených v barrigue. Nejlépe se hodí Frankovka či Cabernet Sauvignon. Pernatá zvěřina (bažant, koroptev, křepelka, divoká husa, kachna) se v chuti nejlépe snoubí s opravdu kvalitními červenými víny. Cabernet Moravia či Sauvignon či Svatovavřinecké školené v barrigue vám na jazyku připraví samu dokonalost. Zajíce na divoko doporučujeme servírovat s výrazným vínem André. Chybu však neuděláte, když zvěřinu při dušení či pečení podlijete, a budete servírovat s Frankovkou nebo Rulandským modrým,
Drůbež
Ke kuřecímu a krůtímu masu se hodí vína bílá, ke grilovaní se však může podávat i Merlot. K červenému masu z krocana naopak ladí pouze červené odrůdy, Modrý Portugal i Rulandské modré. Pečenou husu i kachnu skvěle doplníte vyzrálými červenými víny typu Frankovka, Pinot Noir či Svatovavřinecké. V listopadu se však nebojte sáhnout ani po Svatomartinském.
Máte oblíbenou kombinaci masa a červeného vína, které se hodí k přípravě i servírování? Podělte se o ní s námi v komentáři pod článkem. Najdete zde také další recepty, které jsou vhodné k pohoštění i těch největších gurmánů.
Přidat komentář