Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Velký přehled nudlí a jejich pestré využití

Na výrobu tradičních domácích nudlí vám postačí jen pár ingrediencí. A i když je v obchodech k sehnání široké spektrum klasických vaječných nudlí, leckterá hospodyňka vyrábí domácí nudle tak, jak nás inspiruje jejich historie. Pokud patříte k těm, kteří by domácí nudle rádi vyzkoušeli, pak pro vás máme několik tipů, jak na to. Podívejte se s námi nejen na samotnou přípravu nudlí, ale také na rozmanitou škálu druhů těchto všestranných těstovin, jejichž využití je inspirováno zejména asijskou kuchyní.
4. 10. 2020 | Autor: Šárka Měřičková

Vaječné

Domácí příprava nudlí má svou bohatou historii a využití. Klasické vaječné nudle můžete použít jak do polévky, tak z nich jednoduše vykouzlíte vydatný hlavní chod v lákavé kombinaci nudlí se zelím a slaninou. Zelí dodá tomuto pokrmu výraznou, lehce nakyslou chuť a za zmínku stojí i vitamíny nabitá výživová hodnota kysaného zelí. Třešničkou na „dortu" je křupavá slanina dodávající jídlu ten správný říz. Nápadům se meze nekladou a využití klasických nudlí v kuchyni je skutečně všestranné, nebojte se experimentovat a podívejte se, jak na výrobu domácích nudlí snadno a rychle. A pokud vám příprava vaječných nudlí přijde příliš snadná, zkuste přidat další zdravou ingredienci a vytvořte si domácí špenátové nudle, které díky čerstvé zelenině hrají na talíři barvami a jejich chuť je příjemně svěží a jemná.

Polévka je grunt

Čerstvá novinka z edice Apetit plná těch nejlepších receptů na polévky vychází 24. 9. 2020.

Rýžové

Dalším známým typem nudlí jsou nudle rýžové. Ty jsou vyrobeny z rýže a vody a jejich chuť je velice jemná, méně výrazná než u předchozích vaječných nudlí. Vhodné jsou pro ty, kteří preferují rostlinnou či bezlepkovou stravu. Abychom z výsledného pokrmu dostali co nejvíce chuti, je potřeba přidat jiné výraznější suroviny. Nabízí se kořenová zelenina dodávající rýžové polévce tu správnou chuť, vůni a jako bonus ještě spoustu vitamínů. Jak se říká Polévka je grunt a i z rýžových nudlí můžete připravit vydatnou i chutnou polévku. Nudle z rýže se hodí k přípravě desítek pokrmů. Inspirujte se našimi osvědčenými asijskými recepty a připravte si k obědu thajské nudle s kuřecím masem a chilli nebo nudle s křupavou zeleninou. Za pár minut vykouzlíte ideální oběd, na kterém si pochutnají všichni milovníci rýžových těstovin.

Skleněné

Svůj název získaly díky svému průhlednému vzhledu na první pohled připomínajícímu sklo. Jsou vyrobeny z vody a škrobu (bramborového, tapiokového, fazolového atd.) a použít je můžeme jako obměnu za rýžové nudle v různých asijských receptech. V tomto případě záleží zejména na vaší chuťové preferenci. Máte-li po ruce skleněné nudle, pusťte se do přípravy klasického Pad Thai a zkuste je v receptu vyměnit za rýžové. Obměnou těchto dvou ingrediencí nezměníte samotnou podstatu pokrmu, záleží tedy jen na vaší chuti. Za zmínku a vyzkoušení rozhodně stojí i recept inspirovaný dalekým Singapurem, kde se mísí snad všechny chutě, co vás ve spojení s tímto místem napadnou a výsledkem je lahodný lehce pikantní pokrm exotické chuti a vůně.

Soba

V přípravě pokrmů s nudlemi se zpravidla inspirujeme Asií, kde se s touto surovinou pracuje nejčastěji. Oproti ostatním výše uvedeným jsou nudle soba méně známé, ale jejich využití postupně hraje v asijských receptech připravovaných u nás stále větší úlohu. Známé jsou pro svou výraznou chuť a tvoří je z velké části směs pšeničné a pohankové mouky. Mezi naše oblíbené recepty se soba nudlemi patří kombinace nudlí s uzeným lososem, opékané nudle soba nebo nudle s arašídovou omáčkou. Arašídy skvěle podtrhují přirozenou oříškovou chuť soba nudlí.   

Udon

Původně japonské nudle připomínající klasické špagety tvoří směs pšeničné mouky, vody a soli. Hodí se k přípravě polévek, ale výborně sekundují nudlím soba a připravit z nich můžete i veškeré pokrmy původně z rýžových nudlí. V mnoha asijských restauracích je možno nudle libovolně kombinovat a k nabízenému pokrmu si vybrat nudle dle vlastních preferencí. Z nudlí Udon pak doporučujeme vyzkoušet sezamové nudle s tofu. Výraznou vůni a chuť dodává tomuto jídlu právě sezamový olej, který skvěle podtrhuje chuť křupavé zeleniny a zároveň jde ruku v ruce s typickou ingrediencí pro asijská jídla - zázvorem.

Ramen

Opomenout v našem výčtu nudlí nemůžeme ani japonské nudle ramen. Pro svou snadnou úpravu jsou vhodné i k rychlé instantní přípravě asijských jídel a k dostání v obchodech jsou jak v sušené, tak v čerstvé variantě. Pojmem ramen neoznačujeme pouze samotné nudle, nýbrž je takto označován i tradiční japonský pokrm. Zatímco základ krevetového ramenu tvoří rybí vývar, vegetariánský ramen připravíte z poctivého zeleninového vývaru, kde v přípravě nesmíme opomenout důležité ingredience typické pro japonskou kuchyň - sójová omáčka, zázvor a chilli.

Související

Základ thajské kuchyně

Ingredience, bez kterých se neobejdete
Tak chutná pravá Asie

Tak chutná pravá Asie

Potřebujete se v zimě pořádně zahřát? Vítejte v opravdové kuchyni jihovýchodní Asie a Číny. Naučte se připravovat...
Kuchyně Asie

Kuchyně Asie

Poznejte gastronomii jihovýchodní Asie (Thajsko, Indie, Singapur, Čína, Filipíny a Indonésie). K tomu se dozvíte, jak...
To nejlepší z Asie

To nejlepší z Asie

1. 8. | Nemáte program na neděli? Pokud chcete zdokonalit své kuchařské umění, co zkusit kurz vaření? Co se naučíte:...
Vylepšete polévku domácími nudlemi

Vylepšete polévku domácími nudlemi

Polévkové zavářky dodají čirému vývaru punc domácího vaření. Máme pro vás osvědčené recepty na domácí nudle, játrové...
Barevné nudle – jak na ně?

Barevné nudle – jak na ně?

Barevné těstoviny nejsou vždy barvené přírodními surovinami. Na trhu se můžete setkat s mnoha těstovinami, jež se jako...

Orientální krevetový salát s nudlemi

V asijských zemích jsou těstoviny stejně oblíbené jako v Itálii. Důkazem je tohle skvělé lehké jídlo, vhodné k obědu i...

Salát s rýžovými nudlemi

Lehký salát s vláčnými nudlemi je skvělá vegetariánská volba. Může se stát také oblíbencem každého, kdo to rád pikantní.

Kokosové nudle

Toto báječné jídlo v sobě nezapře inspiraci thajskou kuchyní. A navíc je bleskurychle hotové!

Uzený pstruh po asijsku s okurkou a nudlemi soba

Asijské pohankové nudle soba s oříškovou příchutí doplňte lososem, zeleninou a hustou zálivkou.

Miso broth with sesame salmon & udon noodles

Popis receptu: 
Method Step 1 Place water and stock powder in a large saucepan over high heat. Bring to boil. Add miso paste and stir until the miso dissolves. Reduce heat to medium-low and hold at a gentle simmer. Step 2 Add the noodles and cook for 1-2 minutes or until just soft. Add the shallot and choy sum and cook for 1 minute or until the choy sum just wilts. Step 3 Meanwhile, heat a non-stick frying pan over medium-high heat. Spray with oil. Cook the salmon for 2-3 minutes each side for medium or until the fish flakes easily when tested with a fork. Sprinkle with the sesame seeds. Step 4 Flake the salmon into large pieces. Divide the broth and noodles among serving bowls. Drizzle with soy sauce and top with extra shallot.

Pekingské nudle

Nudle (asi díky své délce) představují v čínské symbolice dlouhověkost. Proto se také při jídle nemají krájet –...

5 triků, jak zachránit nepovedenou polévku

Postupovali jste podle receptu, a přesto výsledná polévka není chuťově povedená? Nepropadejte panice, s troškou...

Slavné zahraniční polévky, které se zabydlely v naší kuchyni

České babičky dobře věděly, že polévka je grunt. Stejný názor ale zastávají také jejich vzdálené příbuzné ve Španělsku...

Přidat komentář