Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Voňavá historie punče

Voňavá historie punče
sdílet:

Málokdo by hádal, že punč byl původně vařen v Indii. Námořníci Britské Východoindické společnosti jej v 17. století dovezli do Evropy a jeho obliba se začala rychle šířit i do dalších zemí. Samotné slovo punč, v hindštině panča, znamená pět. Původní nápoj se totiž zhotovoval z pěti přísad – alkoholu, vody, cukru, citrónu a koření či čaje.

Z čeho všeho se dá punč vařit

V Británii byl punč po svém dovezení na ostrov připravován z vína či brandy, až kolem roku 1655 se začal používat rum, konkrétně jamajský. Vznikla ta správná kombinace punče, který pijeme i dnes. Variantám, kombinacím a poměrům surovin se však meze nekladou. Britové z dovezené receptury vytvořily tzv. bowle, servírované v širokých nádobách.

Po bližším prozkoumání obsahu zjistíte, že v nich plave kandované i kompotované ovoce, rum, sekt a alespoň jedna tajná přísada, kterou hostitel či hostitelka bowle ozvláštnila.V oblasti, kde se původní punč vaří od pradávna, tedy v Indickém oceánu, se využívá hlavně jako apetiv, stejně tak v ostatních zemí Pacifiku. Mexičané si dopřávají agua locu, tzv. bláznivou vodu, pořádně sladký punč složený z fermentované cukrové třtiny, tequily či mezcalu a aquas frescas, nealkoholického nápoje z ovoce a obilovin. Sladkost příjemně halí vysoký obsah alkoholu, a tak se zdánlivě nevinné popíjení na pláži rychle přemění v pořádnou kocovinu.

Většina z nás má zkušenost především s německým punčem na proslulých vánočních trzích. Jejich punsch kombinuje několik ovocných šťáv s vínem či jinou lihovinou. Doporučujeme vyzkoušet především Feuerzangenbowl. Jeho kouzlo spočívá v polití velké cukrové homole na hladině hrníčku hořícím rumem. Říz tomuto nápoji dodává červené víno a ovoce.

Český punč

Na již zmíněných vánočních trzích se to druhy punčů jen hemží. Mají červenou, nahnědlou či žlutou barvu, což je dáno základní ingrediencí: červeným i bílým vínem, a rumem. Důležitými ingrediencemi jsou především plátky citronu a pomeranče, skořice, badyán, hřebíček a cukr. Punč se ozvláštňuje také rozinkami, medem, černým čajem, oříšky, griotkou, mandarinkami, ananasem či dalším exotickým ovocem. Meze se zkrátka nekladou.

Ať už dáváte přednost německé či české variantě punče, nebo uznáváte jedině bowle anglického typu, dnes je ideální příležitost uvařit si tento oblíbený horký nápoj i mimo vánoční sezónu. Pokud se k vám punč ještě nikdy nedostal, dá se přirovnat k ovocnějšímu grogu, sladšímu svařenému vínu a rozhodně stojí za ochutnání. Jen si dejte pozor, pije se nebezpečně snadno.

Související články

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč