Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Zdánlivě obyčejný hemenex a jak si jej připravit

Ham and eggs, českou zkomoleninou hemenex, kombinuje ty nejlepší suroviny pro vydatnou snídani – šunku a vejce. Způsobů, jak si hemenex připravit je hned několik, pojďme se podívat, odkud se k nám tento způsob úpravy vajíček dostal a jak na něj.
25. 3. 2021 | Autor: Hana Kovaříková

Staromódní americká snídaně

Koho poprvé napadlo servírovat smažená vejce s notnou dávkou šunky nejspíš nedohledáme, oblibu v kombinování kvalitních uzenin a vajec však nalezneme v tradiční anglické snídani. Z Británie se tato úprava dostává i přes oceán, kde si našla své místo. V Americe zastává šunka s vejci nejen snídani, ale také rychlou večeři, chutnou svačinku či na jihu USA i vydatný oběd.

Nejznámějším americkým nadšencem do hemenexu byl bezpochyby Duncan Hines. Tento úspěšný podnikatel si na vejcích se šunkou často pochutnával k večeři. Ham and eggs doporučoval v restauraci objednávat především, pokud si nejste jisti, na co vlastně máte chuť. Vejce nejsou nijak míchána, máte tedy jistotu, že dostanete čerstvá, stejně jako plátek šunky, která musí být kvalitní.

Hemenex na sto způsobů

Co stát v USA, to jiná úprava vajec i šunky. Vždy však platí, že je hemenex rychlým a snadným jídlem, jehož gró tkví ve kvalitě surovin. Proto si dopřejte čerstvá BIO vejce či vejce od nosnic žijících ve volném výběhu, které mají označení na skořápce začínající jedničkou. Pojďme se podívat zblízka na některé varianty tohoto celosvětově oblíbeného jídla.

Vajíčka

Smažená vejce

Nejčastější úpravou vajec je v tomto pokrmu smažení, kterým připravíme volská oka. Smažíme na másle na pánvi, počet vajec přizpůsobíme strávníkům. Pokud chceme docílit dokonale propečeného žloutku, stačí pánev zakrýt poklicí. Volským okům bude stačit 10 minut, ochutíme solí, pepřem, případně červenou paprikou.

Míchaná vajíčka

Ještě rychleji máme vajíčka připravena jejich smícháním na pánvi. Takto připravená vejce můžeme vidět i v amerických restaurací. Pokud nemáme času nazbyt nebo je hlad neúnosný, míchaná vajíčka jsou připravena během pěti minut.

Volské oko

Rychlejší večeři nepřipravíte

Šunka

Bílkovinová příloha

Angličané v některých případech šunku tepelně neupravují, a to především pokud mají k dispozici kvalitní šunku od kosti. Stačí ji zkrátka nakrájet na tenké plátky a k usmaženým vajíčkům přiložit na talíř.

Smažená a plná šťávy

Ve většině případů se však šunka nevyhne rozpálené pánvi. Bývá připravována ještě před vajíčky, osmažením z obou stran pustí dostatek šťávy, na které se později upraví i vajíčka či se sosem před servírováním polijí. Šunce stačí 2 minuty z každé strany. Pokud máme dostatečně velkou pánev, smažit můžeme naráz vajíčka a vedle šunku, zde je však nutné vajíčkům dopřát trochu oleje či tuku.

Grilovaná během mžiku

Americké restaurace využívají na přípravu hemenexu také oblíbený gril. Tlustší plátek šunky nechají na roštu prohřát plameny, o to lepší je výsledná chuť.

Šunkový steak

Poctivý plátek šunky, připomínající spíše uzené maso, i takto může vypadat ham and eggs v Americe. Spolu s vejci tak vytvoří vydatný oběd či pořádnou snídani.

Hemenex

Prohřátá šunka, pevný bílek a krémové žloutky

Česká tradiční úprava

V českém prostředí máme svou vlastní úpravu této vaječné pochoutky. Na pánvi s trochou oleje smažíme rozprostřenou šunku a na ní rozklepnutá vejce. Tento způsob přípravy zabere 5 minut a použitím pokličky docílíme usmažené šunky i propečeného žloutku.   

Zeleninová příloha

Pokud si chceme dopřát pořádnou snídani, která nás nejen zasytí, ale dodá i potřebné minerály a vlákninu, je dobré si připravit k vajíčkům a šunce čerstvou zeleninu. Pokud chcete hemenex s anglickým nádechem, prohřejte konzervu fazolí doplněnou o nakrájená rajčátka. K chuti přijde i paprika, salátová okurka, ředkvičky či salát coleslaw.

Ham and eggs v kultuře

Frází ham and eggs se v USA ve 20. letech minulého století označovaly dvě věci, které k sobě dokonale sedí a jen těžko je oddělíme. Ve slangu je osoba označená jako ham and eggs chápána jako žebrák či žebrající.

Jak připravujete hemenex vy? Máte svůj rodinný postup či zastáváte českou klasiku? Pochlubte se do komentářů pod článkem, kde naleznete recepty na další vaječné dobroty.

Související

Snídaně na vidličku

Jsou rána, kdy přijde chuť na něco vydatnějšího... Ať už je to pořádná porce míchaných vajíček, dokonalá omeleta či...

Vejce do skla

Nejoblíbenější Masarykova snídaně

Míchaná vejce

Pod vejce můžete přidat cibulku (či jemnější šalotku), slaninu nebo žampiony.

Frittata: italský vaječný pokrm, který nasytí i ty největší hladovce

Připravuje se stejně snadno jako omeleta, vypadá jako francouzský quiche a přitom se jedná o italský pokrm. Frittata je...

Kachní, křepelčí, pštrosí – ochutnejte netradiční druhy vajec

Máte už po krk klasické omelety? Možná přišel čas na změnu. Vybrali jsme pro vás tři netradiční druhy vajec, díky...

Blesková vejce: 20 jídel do 20 minut

I kdyby lednice zela prázdnotou, vejce vám vždy zachrání hladový večer. Nabízí bezpočet variant na snadné a rychlé...

Zpestřete si vaječnou omeletu náplní

Chystáte se barvit kraslice a už vám docházejí nápady, jak zužitkovat bílky a žloutky? Omeleta je rychlým a snadným...

Velký přehled velikostí a značení vajec

Jaká pravidla platí pro vejce velikosti S, M, L nebo XL? V jakých podmínkách se chová drůbež, jejíž vejce můžeme...

Rančerská vejce

Zkuste si dát vejce trochu jinak!

Vejce Benedikt

Není dekadentnější snídaně než vejce Benedikt. Křupavý toust, vypečená slanina a spousta másla a vajec.....

7 důvodů, proč si dopřát vejce

Stále věříte mýtu, že vejce škodí zdraví, protože zvyšují cholesterol? Nemusíte se bát, bylo už několikrát prokázáno,...

Přidat komentář