0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dort krále Oskara II.: Upečte si oblíbený Ikea dezert sami!

Mandlový dort krále Oscara II.
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Známý švédský obchodní dům láká kromě nábytku na spoustu švédských dobrot. Jednou z nich je také mandlový dort krále Oskara II. Kdo už tento skvostný zákusek někdy ochutnal, věříme, že ne jen jednou. S naším receptem si ho můžete upéct doma a vězte, že bude ještě lepší!

Pokud čekáte zajímavou historku o vzniku tohoto dortu, bohužel vás musíme zklamat. Historické prameny nic o tom, jak švédský mandlový dort vznikl, neříkají. Proč nese název po švédském králi Oskaru II.? Upekl ho? Vymyslel ho? Nevíme. Spokojme se zkrátka s tím, že měl mandlový dort s máslovým krémem ve velké oblibě, a proto dezert nese jeho jméno.

Dort Ikea

U nás se stal dort populárním díky švédskému domu s nábytkem Ikea. Ačkoliv se na první pohled zdá, že jeho příprava je složitá, opak je pravdou. Dort je navíc přirozeně bezlepkový, pochutnají si na něm tedy i celiaci a odpůrci mouky.

  • Dort Oscara II. je sytý, hodně máslový a sladký. Neodmyslitelně do něj patří mleté mandle, které tvoří základ korpusu a sladkou chuť dortu ještě podporují. Zkuste si ho připravit podle našeho receptu.
  • V Česku se do povědomí dostal dort nejspíš díky švédskému obchodnímu řezězci s nábytkem. Dobývá však také české kavárny a objevuje se i na domácích stolech. 

Kdo byl král Oscar II.?

Oscar II., celým jménem Oscar Fredrik, byl švédský král v letech 1872-1907 a norský král v letech 1872-1905. Platil za vynikajícího řečníka a milovníka hudby i literatury. Vydal několik básnických knih. Z manželství se Žofií Nasavskou měl čtyři syny; nejstarší z nich, Gustav V., se stal jeho nástupcem.

Zdroje informací: časopis Apetit, BBC Good Food

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Jak na nejlepší chili con carne
  • Poradna

Jak na nejlepší chili con carne

Texaský pokrm chili con carne v překladu znamená chilli s masem a každý kuchař ho připravuje trochu jinak. Neodolatelnou chuť a vůni jídlo získá přidáním ostrých papriček, římského kmínu a čokolády. Díky radám v článku připravíte hrnec plný...
Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!
  • Tipy a triky

Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!

Dobrá večeře nemusí být jen ta teplá, lze ji připravit i bez hodin strávených u plotny. Přinášíme vám tipy na studené večeře, na kterých si nejen pochutnáte, ale ušetříte navíc čas i peníze! Spoustu skvělých receptů najdete v článku a v...
Nejlepší rajčatové saláty
  • Suroviny

Nejlepší rajčatové saláty

Šťavnatá, na sluníčku dokonale vyzrálá rajčata představují esenci léta. Vynikají jedinečnou sladkostí a svou barvou rozzáří každý salát. Staňte se mistry rajčatových salátů, připravte si s námi takové, po kterých se zapráší! ...
Jak správně uvařit vejce
  • Jak na to

Jak správně uvařit vejce

Bojujete, když vaříte vajíčka? Toužíte po vejcích naměkko, ale pokaždé jsou žloutky tužší, než je vám milé? Poradíme vám, jak správně uvařit vejce, aby měla neporušenou skořápku a obsah podle vašich představ.  ...

Obchod Apetit