Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tipy a triky na letní grilování. Staňte se profíkem v grilování

AD
Tipy a triky na letní grilování
ZDROJ: Tipy a triky na letní grilování. Staňte se profíkem
sdílet:

Letní sezóna je v plném proudu a s ní přichází touha trávit co nejvíce času venku u grilu. Ať už jste začátečník nebo zkušený milovník grilování, existuje vždy prostor pro zlepšení a osvojení nových triků, které vám pomohou proměnit vaše zahradní hody v opravdové kulinářské zážitky. V tomto článku vám přineseme komplexní průvodce, který vás provede všemi tajemstvími a technikami, jež z vás udělají opravdového mága nad uhlím a plameny.

Příprava masa: Klíč k dokonalému výsledku

Natemperujte maso pro rovnoměrné propečení

Prvním a zásadním krokem k dokonale ugrilovanému masu je jeho řádná temperace. Než maso položíte na gril, nechte ho chvíli odpočívat při pokojové teplotě. Délka temperace se liší v závislosti na typu a velikosti kusu - nižší steaky potřebují půl hodiny, větší porterhouse kusy až 2-3 hodiny. Tato fáze zajistí, že se maso bude rovnoměrně prohřívat a nepřijde o šťávu.

Filírujte po vláknech pro snadné kousání

Při krájení ugrilovaného masa je důležité postupovat po směru vláken. Kusy nakrájené napříč vlákny se totiž hůře koušou, s výjimkou jemných mas jako je například panenka. Dodržováním tohoto pravidla docílíte dokonalé textury a požitku z každého sousta.

Opečení pro dokonalou kůrku

Než se pustíte do samotného grilování, zprudka opečte maso z obou stran. Tím dosáhnete zatažení masa a zabráníte ztrátám šťávy během přípravy. Poté maso pravidelně otáčejte, abyste docílili rovnoměrného propečení.

Ochucení pomocí marinády nebo suchých směsí

K dochucení masa sáhněte po marinádě nebo suchých směsích koření. Marinovat můžete maso přes noc ve vakuovém sáčku s česnekem, bylinkami či vlastní marinádou. Pokud máte nachystanou sladkou variantu marinády, aplikujte ji až v závěru grilování, aby se cukry krásně zkaramelizovaly. V případě, že nemáte dostatek času na přípravu, můžete maso potřít suchou směsí koření bezprostředně před vložením na gril.

Briningování masa pro extra šťavnatost

Vyzkoušejte techniku briningu, neboli namáčení masa do solného roztoku na 24-48 hodin. Tato metoda výrazně změní strukturu a chuť masa, přičemž zaručí jeho dokonalou šťavnatost. Dbejte na správný poměr soli při solení masa. Pro nakládání do soli jsou ideální libová masa, jako je kuřecí nebo vepřové.

Pozor na přepalování pepře

Ačkoli standardní kombinace soli a čerstvě namletého pepře je skvělým základem pro grilované maso, dejte pozor na přepalování pepře při vysokých teplotách. Pro nejlepší výsledek ho proto aplikujte až těsně před podáváním.

Grilování jako profesionál: Pokročilé techniky

Přímé vs. nepřímé grilování

Při přímém grilování umístíte maso přímo nad zdroj tepla, což je ideální pro steaky a rychle připravitelné kousky. Nepřímé grilování naopak spočívá v umístění masa mimo přímý oheň, což je vhodné pro větší kusy, jako jsou rolády nebo pečeně. Tato metoda zabrání spálení povrchu, zatímco vnitřek se jemně propéká.

Vše záleží na ohni a příslušenství

Základem grilování je správné rozpálení grilu. Důležité je umět dobře rozdělat oheň a připravit podklad pro následné grilování. Ke grilování budete potřebovat i různé grilovací příslušenství, které vám s dokonalou přípravou pokrmů pomůže. Například poklička udrží v grilu teplo a napomáhá dušení masa. Alobal zase zabraňuje odkapávání šťáv do ohně a udržuje aroma. Nezbytné jsou také kvalitní kleště, špachtle a rukavice pro snadnou manipulaci s horkými pokrmy.

Regulace teploty a využití teploměru

Mít na grilu různé teplotní zóny je důležité pro dosažení ideálního propečení. Využijte jednu část pro prudké opečení, druhou pro jemné dopékání a třetí pro pouhé prohřívání. Přesnost vám zajistí kuchyňský teploměr, který vám prozradí přesnou vnitřní teplotu masa.

Grilování zeleniny
Grilování zeleniny

Grilování zeleniny a dalších delikates

Grilování není jen doménou masa - vyzkoušejte i zeleninu, ovoce a sýry, které pod žhavými plameny získají zcela novou dimenzi chuti.

Grilovaná zelenina

Zelenina je na grilu opravdová dokonalost. Lilky, brambory, cibule, papriky či rajčata stačí potřít olejem, okořenit a nechat změknout. Výsledkem budou křupavé, aromatické kousky, které zaručeně potěší i vegetariány.

Ovoce, aneb sladké pokušení z grilu

Ani ovoce nezůstává pozadu. Švestky, ananas, mango či melouny se na grilu proměňují v dokonalé sladké lahůdky. Při jejich úpravě sáhněte po kořeněných směsích, jako je skořice, badyán či hřebíček, které skvěle doplní přirozenou sladkost.

Sýry vhodné na gril

Grilované sýry jako oštěpek, niva hermelín nebo halloumi jsou další vynikající volbou. Při přípravě postupujte s nepřímým žárem, abyste docílili dokonale rozteklé, avšak pevné konzistence. Pro grilování jakéhokoliv typu sýru je vhodné použít alobal, aby při grilování sýr nestékal do grilu.

Kde sbírat inspiraci na grilování

Grilování je globální fenomén, který má své kořeny v nejrůznějších kulturách. Nechte se proto inspirovat zahraniční kuchyní a vyzkoušejte speciality, jako je jamajské jerk, brazilské churrasco nebo japonské robatayaki. Objevujte nové chutě, techniky a ingredience, které obohatí váš repertoár a posunou vaše grilování na novou úroveň.

Pro ty, kteří chtějí prohloubit své znalosti a dovednosti, doporučujeme sáhnout po kvalitních kuchařkách o grilování, ze kterých načerpáte nespočet inspirací pro dokonalou zahradní grilovací party.

Ať už jste začátečník nebo ostřílený grillmaster, věříme, že tyto tipy a triky vám pomohou ovládnout letní grilování a proměnit vaše zahradní hody v opravdové kulinářské zážitky. Tak se do toho pusťte a připravte sobě či svým blízkým skvělé pokrmy!

 

Skryt pre seznam

Apetit magazín

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
  • Kvízy

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...