3 kroky k dokonalému jarnímu úklidu ve spíži, lednici a mrazáku

sdílet:
Dny se stále prodlužují, slunce začíná příjemně hřát a jarní rozpuk přírody je za dveřmi. Nastává ideální čas pro jarní úklid domova, ve kterém nesmíme opomenout místa pro uchovávání potravin. Nahlédněte postupně do spíže, lednice a mrazáku s cílem spotřebovat potraviny, kterým končí trvanlivost a vytvořte tak prostor pro nové zásoby. Poradíme vám, jak na to.

1. Odložte nákup a experimentujte

Většina lidí nakupuje pravidelně a neustále tak doplňuje zásoby. Zkuste při příležitosti jarního úklidu svůj nákup odložit a vařit několik dnů ze zásob, které vám nabízí lednice, spíž nebo mrazák. Ve spíži pravděpodobně najdete luštěninytěstovinyrýžizavařené či konzervované ovoce a zeleninu nebo třeba mouku na pečení. Vše se dá efektivně zužitkovat, potřebovat budete pouze čas.

Lednice před naplněním vám nejspíš nabídne různé dresinky, hořčice apod., proto neváhejte a využijte první teplejší slunečné dny k zahájení grilovací sezóny. Skvěle vám poslouží i zásoby masa v mrazáku. V dostatečném předstihu vyndejte také mražené pečivo, které se ke grilování bude určitě hodit. Pokud v mrazáku najdete i ovoce z loňské sklizně, připravte z něj lahodný dezert. Efektivně zužitkujete třeba borůvky na borůvkový koláč, z jahod pak můžete připravit luxusní jahodové knedlíky. Najděte si pro jarní úklid ten správný čas a spotřebujte maximum surovin, kterým se blíží datum spotřeby. Čeká vás efektivní vaření z domácích surovin, a hlavně skvělý pocit ze zužitkování zásob.  

Denní menu ze spíže

Více

2. Dopřejte spíži, lednici i mrazáku údržbu a péči

Když úklid, tak kompletní. Jakmile máte ve spíži, lednici a mrazáku prostor, zaměřte se na čistotu. Pro vyčištění prostor určených ke skladování potravin doporučujeme používat prostředky bez chemie a toxinů. Skvělé tipy pro úklid celé domácnosti najdete na webu Netoxická domácnost.

Nejnáročnější úklid vás čeká zřejmě ve spíži, ale věřte, že jakmile dáte surovinám řád a vhodný prostor, mnohé vám to usnadní. Vybavte se dostatečným množstvím vhodných nádob, ve kterých potraviny uchovávejte. Budete je mít pak vždy a přehledně na očích.

Lednici a mrazáku dopřejte alespoň 2x do roka řádné odmražení. V lednici dbejte na pravidelné omývání prostor pro zeleninu, a to alespoň 1x týdně. Prospějete tím nejen uchovávané zelenině, odvděčí se vám i samotný spotřebič spolehlivým fungováním.  

5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov

Více

3. Zkuste nové uspořádání

Usnadněte si hledání koření, mouky, různých typů luštěnin a dalších ingrediencí, bez kterých se ve spíži neobejdete. Vhodné nádoby najdete v obrovském množství specializovaných internetových e-shopů a je jen na vás, které si vyberete.

Pokud vám záleží na čistotě doma, tak čistá a systematicky uspořádaná spíž si zaslouží vaši péči stejně jako více viditelná místa ve vašem domově. Dopřejte si pro úklid spíže dostatek času a hurá do toho. Nepřehledné potraviny opatřete štítkem a máte-li ve spíži málo místa, poohlédněte se po systému dóz s možností skládání na sebe a využijte každý volný centimetr místa. Věřte, že díky jarnímu úklidu potravinových prostor naberete nový dech a elán do přípravy oblíbených pokrmů, jenž vám navíc díky systematickému uspořádání zabere mnohem méně času a přinese tak o to více radosti.

Jak vařit ze zásob?

Více

Související recepty

Související články

  • Tipy a triky

6 nových nápadů: ryba z mrazáku

Můžete je mít kdykoli po ruce a vykouzlit z nich chutné a taky zdraví prospěšné jídlo. Objevte s námi nové úpravy mražených ryb, a nebude vám líto, že žijeme tak daleko od moře. ...
  • Tipy a triky

5 večeří z mrazáku

Chilli con carne Hutné, dobré, nesmrtelné. Když chilli con carne nabídnete s mexickými tacos, budou se všem dělat boule až za ušima. Tak dobrou chuť! Libanonská pizza Vtipná zkratka, která bude bavit nejen vaše děti! Po rozmrazení...
  • Novinky a zajímavosti

Co měla prababička ve spíži

Uchování sklizně během dlouhých zimních měsíců bylo pro naše předky otázkou přežití. Ke skladování brambor, kořenové zeleniny a okopanin používali chladné sklepy, do kterých se pro zásoby chodilo jednou týdně. Ke krátkodobému uchování...
  • Tipy a triky

Domácí čističe

VANILKOVÝ EXTRAKT Potřebuje vaše lednička nebo mikrovlnka důkladnou očistu? Smíchejte 1 lžičku vanilkového extraktu s půllitrem vody. Do směsi buď namáčejte hadřík, nebo ji na stěny spotřebiče stříkejte pomocí mechanického rozprašovače...
  • Tipy a triky

Denní menu ze spíže

Jste-li zrovna před nákupem a vaše lednice již hladově volá po naplnění, přichází ideální čas pro spotřebování trvanlivých potravin jako je rýže, luštěniny, vločky, různé konzervované potraviny nebo těstoviny. Podívejte se na naše tipy...

Obchod Apetit