0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

3 kroky k dokonalému jarnímu úklidu ve spíži, lednici a mrazáku

3 kroky k dokonalému jarnímu úklidu ve spíži, lednici a mrazáku
sdílet:
Dny se stále prodlužují, slunce začíná příjemně hřát a jarní rozpuk přírody je za dveřmi. Nastává ideální čas pro jarní úklid domova, ve kterém nesmíme opomenout místa pro uchovávání potravin. Nahlédněte postupně do spíže, lednice a mrazáku s cílem spotřebovat potraviny, kterým končí trvanlivost a vytvořte tak prostor pro nové zásoby. Poradíme vám, jak na to.

1. Odložte nákup a experimentujte

Většina lidí nakupuje pravidelně a neustále tak doplňuje zásoby. Zkuste při příležitosti jarního úklidu svůj nákup odložit a vařit několik dnů ze zásob, které vám nabízí lednice, spíž nebo mrazák. Ve spíži pravděpodobně najdete luštěninytěstovinyrýžizavařené či konzervované ovoce a zeleninu nebo třeba mouku na pečení. Vše se dá efektivně zužitkovat, potřebovat budete pouze čas.

Lednice před naplněním vám nejspíš nabídne různé dresinky, hořčice apod., proto neváhejte a využijte první teplejší slunečné dny k zahájení grilovací sezóny. Skvěle vám poslouží i zásoby masa v mrazáku. V dostatečném předstihu vyndejte také mražené pečivo, které se ke grilování bude určitě hodit. Pokud v mrazáku najdete i ovoce z loňské sklizně, připravte z něj lahodný dezert. Efektivně zužitkujete třeba borůvky na borůvkový koláč, z jahod pak můžete připravit luxusní jahodové knedlíky. Najděte si pro jarní úklid ten správný čas a spotřebujte maximum surovin, kterým se blíží datum spotřeby. Čeká vás efektivní vaření z domácích surovin, a hlavně skvělý pocit ze zužitkování zásob.  

2. Dopřejte spíži, lednici i mrazáku údržbu a péči

Když úklid, tak kompletní. Jakmile máte ve spíži, lednici a mrazáku prostor, zaměřte se na čistotu. Pro vyčištění prostor určených ke skladování potravin doporučujeme používat prostředky bez chemie a toxinů. Skvělé tipy pro úklid celé domácnosti najdete na webu Netoxická domácnost.

Nejnáročnější úklid vás čeká zřejmě ve spíži, ale věřte, že jakmile dáte surovinám řád a vhodný prostor, mnohé vám to usnadní. Vybavte se dostatečným množstvím vhodných nádob, ve kterých potraviny uchovávejte. Budete je mít pak vždy a přehledně na očích.

Lednici a mrazáku dopřejte alespoň 2x do roka řádné odmražení. V lednici dbejte na pravidelné omývání prostor pro zeleninu, a to alespoň 1x týdně. Prospějete tím nejen uchovávané zelenině, odvděčí se vám i samotný spotřebič spolehlivým fungováním.  

3. Zkuste nové uspořádání

Usnadněte si hledání koření, mouky, různých typů luštěnin a dalších ingrediencí, bez kterých se ve spíži neobejdete. Vhodné nádoby najdete v obrovském množství specializovaných internetových e-shopů a je jen na vás, které si vyberete.

Pokud vám záleží na čistotě doma, tak čistá a systematicky uspořádaná spíž si zaslouží vaši péči stejně jako více viditelná místa ve vašem domově. Dopřejte si pro úklid spíže dostatek času a hurá do toho. Nepřehledné potraviny opatřete štítkem a máte-li ve spíži málo místa, poohlédněte se po systému dóz s možností skládání na sebe a využijte každý volný centimetr místa. Věřte, že díky jarnímu úklidu potravinových prostor naberete nový dech a elán do přípravy oblíbených pokrmů, jenž vám navíc díky systematickému uspořádání zabere mnohem méně času a přinese tak o to více radosti.

Související články

Apetit magazín

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
  • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
  • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč