Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Jak porcovat velkou drůbež

Jak porcovat velkou drůbež

Chystáte se na sváteční krůtu, krocana nebo snad husu?
23. 12. 2008 | Autor: redakce Apetitu

Před a při porcování postupujte takto:
1. Ujistěte se, že máte upečeno: Teplota masa v nejsilnějším místě stehna (měřená speciálním teploměrem) by měla být 90 °C. Do nejsilnější části stehna můžete také vpíchnout grilovací jehlu nebo ostrou špejli – vytékající šťáva by měla být u dopečené drůbeže čirá.

2. Drůbež nechte po vyjmutí z trouby před krájením odpočinout (krůtu či krocana nejméně 25 minut, nejlépe 30–45 minut; husu 15–30 minut), na nahřáté míse a pevně zabalenou do alobalu.

3. Pokud jste drůbež někde svazovali, odstraňte před krájením provázek. Pečínku přendejte na prkénko.

4. Vezměte si porcovací nebo velký kuchařský nůž a vidlici a dejte se do díla.

  1. Začněte nohama: Pečínku položte na záda a tak, aby její nohy směřovaly od vás, vidlici zabodněte do prostředku jejího trupu. Nožem pak veďte řez mezi stehnem a trupem. Pak stehno mírně odkloňte, abyste se dostali ke kloubu. Překrojte ho a oddělte celou nohu. Zopakujte na druhé straně. Stehna pak můžete rozdělit v kloubu na horní a spodní část. Menším nožem je pak můžete vykostit, chcete-li.
  2. Pokračujte křídly: Drůbež dejte nohama k sobě, stále prsíčky vzhůru. Uchopte jedno z křídel a ‚zamávejte‘ jím, díky tomu zjistíte, kde je kloub. Pak je (pokud jde o krůtu co nejblíže prsíčku, nevadí, když na křídle zůstane plátek z prsou) odkrojte, trup si přidržujte vidlicí zabodnutou do střední části prsou. Stejně postupujte na druhé straně.
  3. A máte prsa: Směrem od krku příčně krájejte plátky prsou (případně včetně nádivky). Ta přitom přidržujte vidlicí. Aby se plátky s nádivkou nerozpadly, podložte je vidlicí. Opakujte na druhé straně. Můžete také oddělit celá prsa a nakrájet je na plátky.
  4. Chcete-li, můžete naporcovat také záda (prostě je rozkrájejte na kusy nebo je rozstříhejte nůžkami na drůbež).

5. Snažte se, aby každý měl při podávání na talíři světlé i tmavé maso.

6. Z okrájené kostry můžete připravit báječný vývar. Povařte ji mírným varem, čím déle, tím lépe, pak přeceďte a maso oberte. Vývar s masem doplňte zeleninou a závářkou podle chuti a podávejte.

Přidat komentář