Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Jak na to: domácí mošt

Podzimní odrůdy jablek jsou díky vyšší cukernatosti ideální k výrobě domácího moštu. I v tomto případě platí, že ‚domácí je nejlepší‘. Máme pro vás návod, jak si vitaminovou bombu lahodné podzimní chuti udělat doma.
14. 10. 2013 | Autor: redakce Apetitu

Výběr jablek


Pro domácí moštování je nutné pořídit si drtičku ovoce a soudkový lis. Před samotnou výrobou musíte probrat všechna jablka, která jste si připravili. Kyselejší odrůdy dodají moštu kyselinky a ten správný říz, sladší zas cukernatost. Mošt pouze z kyselých jablek vám může překyselit žaludek, a tak je nejlepší obě odrůdy zkombinovat. Nemáte-li k dispozici sladší odrůdu, nechte ty kyselejší chvilku dozrát. Ale vyhněte se těm úplně přezrálým kouskům, mošt by pak mohl být mdlý. Z konečného výběru odstraňte všechna jablka, na kterých jsou známky hniloby. Z 1 kg jablek můžete získat až 0,7 l moštu!

 

 

Moštovací procedura


Pečlivě umytá jablka rozdrťte v manuálním nebo elektrickém šrotovníku na ovoce. Do soudkového lisu dejte čisté plátno a naplňte ho jablečnou drtí. Po naplnění lisu uzavřete drť plátnem i z vrchní strany. Lis uzavřete i dřevěným poklopem a utahovací pákou na závitové tyči lis stlačujte dolů. Při stlačování z lisu vytéká mošt. Tím pak naplňte skleněné nebo plastové lahve.

 

 

 

Aby mošt déle vydržel


Čerstvý mošt vydrží skladovaný v chladu pouze několik dní, pak začne kvasit. Chcete-li si ho užívat do další sezony, jednoduše ho zamrazte. Konzervaci lze provést také zahřátím moštu ve vodní lázni o teplotě 80 °C, asi na 15 minut. Počítejte však s tím, že po této proceduře mošt ztrácí část vitaminů.

 

 

 

Ochutnávání


Na každém procesu je nejhezčí jeho finální část – v tomto případě ochutnávání. Co možná nevíte, je, že mošt se dá zužitkovat i v receptech. Ráno si jím můžete zalít müsli s pomerančem, borůvkami a kokosem a večer ho přidat do cibulové omáčky pod vepřové maso. Mňam!

 

 

 

 

Připravila Nikita Rybová

 

 

Přidat komentář