Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Jak na to: citronová marmeláda

Je skvělá na tousty, palačinky i do dezertů. Příprava téhle marmelády není nic komplikovaného – celé tajemství je v tom, že citrony musejí být uvařené v celku. Radši je vařte o pár minut déle, než byste je rozkrojili, a uvnitř byly ještě syrové.
14. 1. 2014 | Autor:

1 Dřív než se pustíte do přípravy marmelády, dejte do mrazáku vychladit talířek (budete pak na něm zkoušet, jak marmeláda tuhne). 1 kg chemicky neošetřených citronů důkladně omyjte a zbavte ,bubáků‘. Dejte je do velkého hrnce, zalijte 2,5 litry vody, přiveďte k varu a pod poklicí vařte asi 2,5 hodiny tak, aby byly uvařené a měkké (měla by jimi jednoduše projet zapíchnutá vidlička).

2 Až citrony trochu vychladnou, vylovte je z hrnce a dejte stranou. Odměřte vodu, ve které se vařily – potřebovat jí budete 1,5 litru. Pokud je jí málo, nařeďte ji čistou vodou; pokud moc, svařte ji na potřebné množství.3 Uvařené citrony rozpulte a odstraňte z nich pecky. Pak dužinu i s kůrou nakrájejte na proužky – mohou být tlusté i tenké, záleží jen na vás. Proužky dejte zpátky do hrnce. Pecky zabalte do plátýnka nebo je dejte do čajového ,vajíčka‘ a také vložte do hrnce.

4 Přisypte 2 kg krystalového cukru a promíchejte, aby se úplně rozpustil. Zprudka vařte asi 20 minut. Pak kápněte trochu marmelády na vychlazený talířek, počkejte minutu a prstem vyzkoušejte, jestli tuhne. Pokud ne, vařte ještě pár minut a pak pokus udělejte znovu.

5 Nechte 10–15 minut marmeládu chladnout (díky tomu pak ve sklenicích neklesnou proužky citronů na dno). Vyjměte pecky a pak jedním směrem vmíchejte malé bublinky, které se usadily na hladině. Džem rozlijte do sterilních sklenic, zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru; případně sterilizujte (sklenice postavte víčky nahoru do pekáče vyloženého utěrkou, zalijte do poloviny výšky sklenic horkou vodou a vložte na 20 minut do trouby vyhřáté na 100 °C).

 

 

 

Související

Jak na domácí zavařování?

Na začátku jara jsme šťastní, když na stromech vidíme pupeny a květy. Na začátku léta se pak radujeme z drobných...

Želírovací prostředky a jejich použití při přípravě domácích džemů a marmelád

Jahodový, višňový, malinový, meruňkový, rybízový nebo třeba švestkový. Příprava domácích džemů je na spadnutí, a tak...

Osvěžující citrusy s blahodárným složením

Znáte všechny druhy citrusů? A víte, čím nám jsou tyto starodávné plody prospěšné? Vše vám rádi vypovíme v následujícím...

Přidat komentář