Nová registrace Zapomenuté heslo

7 originálních nápadů na jedlé adventní kalendáře: Sladké, slané i zdravé varianty pro každého

1. 12. 2020
Adventní kalendář
Shutterstock

Adventní kalendář nemusí být jen sériově vyráběný kousek z obchodu. Co takhle zapojit vlastní fantazii a naplnit ho dobrotami, které sami vytvoříte? Každé ráno tak potěšíte děti (i dospělé) originálním překvapením – od voňavého perníčku až po domácí bonbon. Stačí trocha času a chuť tvořit.

Představte si, že každý adventní den vaše děti objeví malé překvapení, které jste pro ně sami připravili. Domácí adventní kalendář je skvělá příležitost, jak vylepšit čekání na Ježíška. Nejen, že si děti pochutnají, ale navíc budete mít pod kontrolou, co mlsají. Žádné zbytečné konzervanty nebo hory cukru, ale kvalitní dobroty, které připravíte přesně podle svých představ.

  • Při sestavování jedlého adventního kalendáře pamatujte, že výrobky musí vydržet 24 dní. Proto vybírejte trvanlivější sladkosti, nebo je v průběhu adventu postupně doplňujte.

Na domácí kalendáře využijte celofánové sáčky, papírové pytlíky, malé krabičky i látkové pytlíčky. Hodí se i stužky, vánoční samolepky, barevné tužky, případně i kolíčky na prádlo, háčky nebo jiné úchytky. V obchodech teď najdete mnoho variant závěsných i statických kalendářů, což vám ušetří práci s jejich výrobou a navíc je lze použít i následující roky.

  • K dobrotám sem tam přidejte i nějakou nejedlou drobnost – malou hračku, lístky do kina, vánoční ponožky, sáček s dobrým čajem nebo zmenšeniny některých kosmetických produktů. 

Domácí čokoládový adventní kalendář

Čokoládový adventní kalendář zpříjemní odpočítávání dnů do Vánoc. Připravíte ho téměř bez námahy a za malou chvíli. Oblíbenou čokoládu rozpusťte nad vodní lázní nebo v mikrovlnce a opatrně ji přelijte do silikonových forem na muffiny nebo do papírových košíčků. Po zatuhnutí napište na placičky zbylou čokoládou čísla od 1 do 24. Oproti kupovanému má tento kalendář výhodu v tom, že lze použít jakoukoliv čokoládu a případně si ji ozdobit či dochutit podle svého. My použili zlatý prach, ale fajn budou i rozdrcené lyofilizované maliny, drcené pistácie nebo cukrové zdobení.

  • Zkuste využít kontrastu mezi světlou a tmavou čokoládou. Jednu použijte na placičky, druhou napište číslice.

  • Pokud se vám do výroby placiček nechce, dobře poslouží i vyloupané čokoládové penízky.

  • Dnes jsou k dostání i silikonové formičky jiných tvarů, které můžete využít. A jestli se vám na ně čísla nevejdou, zabalte je do očíslovaných celofánových sáčků.

Perníčkový adventní kalendář

Těsto na perníčky je naprosto geniální hmota, se kterou se dá kouzlit. Perníčky patří mezi tradiční české cukroví a spousta z nás si tyto voňavé kousky věší jako ozdoby i na vánoční stromeček, ale můžete je využít i na adventní kalendář pro děti. Nejjednodušší možností je z těsta vykrojit 24 perníčků – buď stejného tvaru, nebo různé. Do každého za pomoci špejte udělejte dírku a dejte péct. Hotové perníčky ozdobte bílkovou polevou – napište na ně čísla nebo tvary obtáhněte, případně vyplňte celé. Připevněte k nim háček a pověste třeba na smrkové větve ve váze.

  • Další možností je tyto kousky vyskládat do krabičky.

  • Malé perníčky můžete také bílkovou polevou či rozpuštěnou čokoládou přilepit na předem upečenou větší perníkovou placku ve tvaru stromečku nebo třeba kapra. Po vyloupání perníčků ji můžete, pokud ji nesníte, nastrouhat a uskladnit ve skleničce. Vylepší všechny ranní kaše nebo knedlíky z tvarohového těsta.

  • Jestli si na bílkovou polevu netroufnete, nebo potřebujete ušetřit čas, zainvestujte do razítek na adventní kalendář z 3D tiskárny. Na internetu je nabízí mnoho výrobců vykrajovátek a věřte, že tuto vychytávku oceníte ještě několik dalších let.

Adventní kalendář z bonbonů

Naplnit adventní kalendář kupovanými bonbony je rychlé a jednoduché, ovšem můžete se vydat i po trochu složitější cestě – vyrobit si bonbony sami. Ať už zvolíte čokoládové, želé nebo jiné bonbony, je třeba mít na mysli, že musí vydržet do Vánoc. Proto adventní kalendář umístěte do chladné místnosti, ideálně chodby nebo předsíně. Jednotlivé kousky zabalte do ozdobných sáčků, očíslovaných papírových pytlíků nebo barevného celofánu. Připevněte stužku a zavěste je třeba na vodorovnou větev.

Věnec z bonbonů

< 60 min
5(6x)
Přečíst recept

Adventní kalendář z cukroví

Máte už o první adventní neděli upečené cukroví a nevíte, kam ho schovat, aby vám ho děti nesnědly? Co to letos udělat trochu jinak? Udělejte jim právě z tohoto vánočního cukroví adventní kalendář. Vanilkové rohlíčky, slepované linecké, pracny, madlenky, perníčky, pusinky či jiné cukroví bez krému rozdělte po pár kouscích do celofánového sáčku, označte samolepkou s číslem, zavažte mašličkou a položte třeba na vícepatrovou etažérku. Děti tak nebudou chodit potají na cukroví a vám odpadne starost, čím naplnit domácí jedlý adventní kalendář.

Slaný adventní kalendář

Jestliže si děti příliš nepotrpí na sladké, připravte jim adventní kalendář slaný. Nachystejte jim slané sušenky, krátké grissini, preclíky a jiné slané tyčinky či krekry, skvěle se hodí i domácí popcorn. Protože jsou kousky často mastné, nezapomeňte je zabalit do celofánu, ty tvrdší a sušší klidně do papírových sáčků. Připište k nim milý vzkaz nebo připevněte vánoční ozdobičku a vyskládejte je na velký tác, ze kterého si děti každý den vyzvednou jeden balíček.

Zdravý adventní kalendář

Chcete-li mlsky nahradit nějakou zdravější variantou, vsaďte na sušené ovoce, ořechy a semínka. Jejich kombinaci i nejrůznější obměny nasypte do malých papírových kornoutků, opět je nezapomeňte očíslovat a zavažte je stužkou. Křížaly si snadno usušíte doma z jablek nebo hrušek, oříšky nebo semínka zkuste opražit a případně osolit. Nebo je obalte v karamelu. Takový zdravý kornoutek můžete dětem přibalit i do svačinového boxu a spojit tak „příjemné s užitečným“.

Adventní kalendář „co dům dal“

Další možností je adventní kalendář ve stylu „co dům dal“. Tu nějakou čokoládu, tady perníček, jindy sušené ovoce. Adventní kalendář můžete také průběžně doplňovat, a to podle toho, co zrovna upečete a na co mají děti chuť. Přidejte třeba domácí müsli tyčinku, burizonové hrudky, sušenky a další cukrovinky, které máte po ruce. Každý den tak bude pro děti překvapení.

Pokud vám nějaké dobroty z přípravy jedlého kalendáře zbudou, vložte je do uzavíratelné krabičky a uschovejte v mrazáku do Vánoc nebo dokonce až do Silvestra. Věřte, že se vám rychlé pohoštění bude mezi svátky hodit.

Zdroj: Apetit

Sdílet článek

Vánoce Vánoční cukroví

Související články