Čím přikrmovat lesní zvěř během zimy?

sdílet:
Zatímco pro nás bývají vánoční svátky obdobím hojnosti, divoká zvěř často strádá. Pokud chcete zvířecím obyvatelům lesní říše trochu přilepšit, zaneste jim pár dobrot, díky kterým snáze přečkají zimní mrazíky. Které druhy potravin zvířata ocení a které jim naopak mohou uškodit?

Pro divokou zvěř je zimní období zatěžkávací zkouškou. Jakmile teploty klesnou pod bod mrazu a krajinu zahalí sněhová přikrývka, jsou jeleni, srny nebo kanci často odkázáni na naši pomoc.

Čím krmit kachny a labutě? Namísto pečiva sáhněte po zelenině

Více

Mnozí lidé nosí v dobré víře do krmelce nejrůznější laskominy z domova, některé z nich ale mohou zvířectvu uškodit, nebo dokonce zapříčinit jejich uhynutí. Aby vaše snaha padla na úrodnou půdu, je potřeba přikrmovat divoká zvířata potravinami, které neohrozí její zdraví. Jaké potraviny můžeme do krmelců přinášet bez větších obav?

1. Objemová krmiva

Do této skupiny patří byliny, letorosty nebo traviny, které je potřeba dobře usušit.  Mezi nejpřirozenější zdroje potravin patří zejména seno, sláma nebo sušené maliní. Můžete je uložit do hotových krmelců anebo přímo na holou zem. Nevadí ani navlhlé seno, zvířata si s nimi dokáží poradit.

2. Jaderná krmiva

Do této kategorie můžete zařadit kaštany, žaludy, bukvice, hrách nebo obiloviny, při jejichž využívání je ale potřeba dodržovat jistá pravidla. Z obilí je na dokrmování zvěře vhodný především oves. Další druhy obilovin zvířata nadýmají a zatěžují jejich trávení.

Přehánět bychom to neměli ani s kaštany. Ty obsahují velký podíl saponinů, které mohou mít negativní vliv na trávicí ústrojí daňků. Jestliže zásoby v krmelcích doplňujete pravidelně, volte raději menší množství kaštanů (průměrně asi tři kila kaštanů na den).

Kaštany v karamelu

Více

3. Dužnatá krmiva

Lesní zvířata nepohrdnou ani ovocem nebo zeleninou. Jablka, hrušky, švestky nebo pár meruněk přijdou zvířátkům určitě k chuti. Ze zeleniny můžete sáhnout po bramborách, mrkvi nebo červené řepě, která má celou řadu pozitivních účinků (nejen) na zvířecí organismus.

4. Pečivo

Dobrodinci občas přinášejí zvířatům domácí buchty nebo třeba zbytky vánočního cukroví. Ty jsou ale pro divokou zvěř naprosto nevhodné. Pečivo musí být suché, bez krémových náplní a polev a v žádném případě nesmí být plesnivé.

Kromě toho je třeba zohlednit také venkovní podmínky. Pokud se v nejbližších dnech či hodinách očekává obleva, navlhlé pečivo může zvířatům způsobit nemalé zažívací obtíže.

Neodolatelné domácí pečivo

Více

5. Sůl

V soli se nachází sodík a chlor, které jsou pro zvířata nezbytné. Solnou pastu můžete natřít na větší pařez, kde při nižších teplotách zmrzne a vydrží na místě delší dobu. Jestliže ale nemáte solnou pastu zrovna po ruce, můžete bez problémů použít i obyčejnou kamennou sůl. Zajistíte tak divoké zvěři příjem důležitých látek, které by v jejich jídelníčku neměly chybět.

Autor: Petr Šúth

Obchod Apetit