0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Čím si připít na nový rok? Je lepší sáhnout po šampaňském, nebo sektu, crémantu, cavě či proseccu?

šampanské
ZDROJ: Pexels.com
sdílet:

Toužíte si připít šampaňským či kvalitním šumivým vínem a nevíte, po kterém sáhnout? Poradíme vám. Šumivá vína se totiž vyrábějí po celém světě v mnoha stylech a kategoriích.

Champagne

Z okolí francouzského regionu Champagne pochází pravé šampaňské. Název je ochrannou známkou, takže šumivá vína s tímto označením jsou pouze z této lokality. Jsou vyrobena klasickou metodou druhotného kvašení. Mají nenapodobitelnou chuť a vůni, která vychází z jedinečné kombinace klimatu, složení půdy a kombinací odrůd vinné révy.

  • Jediná vína, která mohou legálně nést název Champagne, jsou stáčena v okruhu 160 km od oblasti Champagne. Mimo oblast Champagne se francouzské šumivé víno nazývá Crémant.
  • Vzájemné poměry odrůd si výrobci určují sami, čímž vznikají osobité styly jednotlivých domů. Pijte je vychlazená na 5–8 °C, ročníková na 9 °C. Žádné jiné šumivé víno mimo tuto oblast nesmí být označeno jako champagne.
  • Více se o šampaňském dozvíte v našem článku níže.

Sekt, Crémant, Cava, Prosecco

Šumivá vína se vyrábějí z několika odrůd vinné révy, ale i jako vína jednoodrůdová, a to prvotním nebo druhotným kvašením.

  • Sekt je název pro německá šumivá vína, která se kvasí jednou, nebo dvakrát stejně jako šampaňské. Sekty kvašené druhotnou metodou jsou chuťově jemnější, než ty, které prochází pouze kvašením v tancích.
  • Ve Španělsku se stejným způsobem vyrobená vína značí jako Cava. To má údajně nejblíže pravému šampaňskému.
  • Italské šumivé víno je Prosecco z oblasti Prosecco di Valdobbiadene Conegliano v okolí Benátek. Nejlépe si ho vychutnáte v suché variantě.

Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Dana Obermajerová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč