Co jíst po cvičení

sdílet:
Včera jsme vás informovali o tom, co jíst před cvičením, aby byl váš trénink účinný a abyste během něj nepocítili hlad ani únavu. Dneska vám povíme, co jíst naopak po náročném výkonu, abyste doplnili úbytek energie.

Po sportu


Bezprostředně po cvičení můžete hlad pocítit a je i prospěšné se najíst. Vyčkejte tedy půl hodiny, než se vaše tepová frekvence vrátí zpátky do normálu. Poté si dejte něco, co vám okamžitě zase dodá energii a co vás nakopne. Hodí se ovoce, oříšky, piškoty, dokonce malý kousek koláče a bílé drůbeží či rybí maso nebo tofu se zeleninou. Ale jestliže cvičíte ve večerních hodinách těsně před spánkem, množství sacharidů (cukrů) omezte a doplňte jen dobře stravitelné bílkoviny (mléčné výrobky) – ty ocení především namáhané svaly.

Borůvek a tvarohu je plný náš nadýchaný a lehoučký koláč. Nezatíží, ale povzbudí a osvěží. Rybu opečte s křupavou střechou a podávejte se svěžím salátem. A nakonec tofu s kopou zeleniny je tím úplně nejvhodnějším, co si můžete po cvičení dát, protože potřebné množství lehce stravitelných bílkovin okamžitě doplníte, a tak se nebudete cítit malátní.

Pitný režim


Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, předejdete tím riziku střevních obtíží a dehydrataci, která se při nedoplňování tekutin může dostavit velmi rychle. Vynechte před cvičením i velmi sladké nápoje a kávu – snižují totiž výkonnost. Nejvhodnější je čistá voda bez bublin nebo ochucená přírodní citronovou šťávou.

Jestliže nevíte, kolik tekutin byste měli vypít, můžete si to snadno spočítat. Vlastní tělesnou váhu vydělte číslem 8 a výsledek vynásobte 0,3. Vyjde vám potřebné množství v litrech.

Připravila Lucie Perlíková
Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit