0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co jíst po cvičení

Co jíst po cvičení
sdílet:
Včera jsme vás informovali o tom, co jíst před cvičením, aby byl váš trénink účinný a abyste během něj nepocítili hlad ani únavu. Dneska vám povíme, co jíst naopak po náročném výkonu, abyste doplnili úbytek energie.

Po sportu


Bezprostředně po cvičení můžete hlad pocítit a je i prospěšné se najíst. Vyčkejte tedy půl hodiny, než se vaše tepová frekvence vrátí zpátky do normálu. Poté si dejte něco, co vám okamžitě zase dodá energii a co vás nakopne. Hodí se ovoce, oříšky, piškoty, dokonce malý kousek koláče a bílé drůbeží či rybí maso nebo tofu se zeleninou. Ale jestliže cvičíte ve večerních hodinách těsně před spánkem, množství sacharidů (cukrů) omezte a doplňte jen dobře stravitelné bílkoviny (mléčné výrobky) – ty ocení především namáhané svaly.

Borůvek a tvarohu je plný náš nadýchaný a lehoučký koláč. Nezatíží, ale povzbudí a osvěží. Rybu opečte s křupavou střechou a podávejte se svěžím salátem. A nakonec tofu s kopou zeleniny je tím úplně nejvhodnějším, co si můžete po cvičení dát, protože potřebné množství lehce stravitelných bílkovin okamžitě doplníte, a tak se nebudete cítit malátní.

Pitný režim


Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, předejdete tím riziku střevních obtíží a dehydrataci, která se při nedoplňování tekutin může dostavit velmi rychle. Vynechte před cvičením i velmi sladké nápoje a kávu – snižují totiž výkonnost. Nejvhodnější je čistá voda bez bublin nebo ochucená přírodní citronovou šťávou.

Jestliže nevíte, kolik tekutin byste měli vypít, můžete si to snadno spočítat. Vlastní tělesnou váhu vydělte číslem 8 a výsledek vynásobte 0,3. Vyjde vám potřebné množství v litrech.

Připravila Lucie Perlíková
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Jak na masové kuličky
  • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...
KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?
  • Kvízy

KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...

Obchod Apetit