0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Efektivní mytí nádobí, při kterém šetříte nejen vodu, ale i své peníze

AD
Jak a proč mýt ekologicky nádobí
ZDROJ: GettyImage
sdílet:

Každá druhá domácnost v Čechách vlastní myčku, ale ne každá ji používá správně. Věděli jste například, že není nutné nádobí ručně předmývat? Kdy jindy než právě v této době bude nejlepší začít vodou konečně šetřit? To ale neznamená slevovat ze svých nároků! Jak na udržitelné mytí nádobí, vám vysvětlíme v následujících řádcích.

Měření

To, že při mytí v myčce nespotřebujete tolik vody jako pod tekoucí vodou, je známý fakt. Jenom při běžném ručním mytí proteče ve dřezu až 90 litrů, zatímco myčka spotřebuje na jeden mycí cyklus vody litrů 10.

Že jste zvyklí nádobí před vložením do myčky navíc předmývat? Tomu byste měli okamžitě vyhlásit konec. Předmýváním totiž ve stočných trubkách zmizí dalších 57 litrů vody. Když si to vše sečteme — vyjde nám alarmující výsledek — a sice že české domácnosti spotřebují za týden dohromady takové množství vody, že by zaplnilo Černé jezero na Šumavě! A kdy jindy brojit za udržitelnost než právě v době, kdy se vše raketově zdražuje a přírodní zdroje jsou čím dál vzácnější? Pokud chcete využít tedy využít potenciál úspornosti myčky na maximum, je dobré svěřit jí veškerou práci.

Luxusně čisté nádobí bez oplachování není utopie

Zbytky jídla z nádobí jednoduše a bez použití vody seškrábněte do koše a do myčky před zapnutím programu vložte mycí kapsle Finish Ultimate All in 1. Jejich pokročilé tříkomorové složení v kombinaci s technologií ActiveLift zajistí vašemu nádobí oslnivý lesk a ultra čistotu, hned po prvním použití. Podobně skvěle fungují také kapsle Finish Quantum All in 1. Obsahují bělicí látky a enzymy, které si se zaschlou špínou bravurně poradí. Další produkty Finish na dokonale umyté nádobí najdete zde.

Finish přípravek na mytí nádobí v myčce bez předmývání
ZDROJ: Finish

Proč používat leštidlo a sůl?

Zatímco leštidlo zaručuje, že se veškeré nádoby, především sklenice budou doslova blýskat a lehce uschnou, sůl pomáhá zabraňovat vzniku vodního kamene. Kombinované kapsle Ultimate a Quantum už sůl i  leštidlo obsahují. Pokud však bydlíte tam, kde je obecně tvrdá voda, používejte raději sůl a  leštidlo zvlášť — pro lepší ochranu myčky  i výsledky mytí.

Zákon čistoty: Aby bylo čisté nádobí, musí být čistá i myčka

Špinavá a zanesená myčka nikdy neumyje nádobí tak, jak očekáváte. Mastnota a vodní kámen se mohou hromadit i na těžko přístupných a pro nás na první pohled neviditelných místech a potrubí v myčce. Proto je dobré jednou za čas použít přípravek na hloubkové odstranění nečistot v prostředí myčky.

Závazek vůči ochraně životního prostředí, který si dejte i vy

Finish, nejprodávanější značka na území EU v kategorii automatického mytí nádobí, se již před  dobou zavázala k ochraně přírodních zdrojů. Nejenže v rámci minimalizace ekologické stopy vyrábí produkty, které během používání šetří vodu, ale také obal výrobků Finish Ultimate All in 1, mimo jiné 100% recyklovatelný, je biologicky rozložitelný a 100% rozpustný; chemická zátěž je v porovnání s jinými o celých 25 % nižší.

Zkuste k udržitelnosti přistupovat obdobně a kromě zrušení předmývání myslete například na to, abyste myčku nezapínali poloprázdnou, ideálně používali eko program a nádobí vkládali efektivně.

Aditiva do myčky pro lesk
ZDROJ: GettyImage
Autor: Eva Šprincová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč