Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Frittata: Rychlý italský pokrm z vajec, který rychle zasytí i ty největší hladovce

Frittata
ZDROJ: Anshu A/Unsplash
sdílet:

Připravuje se stejně snadno jako omeleta, připomíná francouzský quiche a přitom se jedná o italský pokrm. Frittata je snadnou, rychlou a variabilní pochoutkou z vajec, kterou si zamilujete. Poradíme vám, jak si ji připravit i čím frittatu ochutit.

Název frittata vznikl z italského friggere, tedy smažit nebo smažené. Tento termín obecně označuje tepelnou přípravu vajec, a to jak vejce smažená na pánvi, vaječnou omeletu či sázená vejce. Až v 50. letech minulého století se italská verze omelety dostala do širšího povědomí a získala si svébytné postavení vedle dalších úprav vajec.

  • O tom, kdo poprvé připravil vaječnou frittatu však zmínky nejsou. Příprava vajec na ohni byla známá již v Mezopotámii či Perské říši, každá země si vaječnou pochoutku přetvořila do své podoby, a proto dnes můžeme ochutnat například španělskou tortillu s bramborami, francouzskou omeletu či americké vejce Benedict.

Rozdíly mezi klasickou omeletou a frittatou

Vaječnou omeletu můžeme stejně jako frittatu naplnit směsí, tyto suroviny však přikládáme do pánve až ve chvíli, kdy má omeleta propečenou spodní stranu. 

  • Frittatu doplníme o další ingredience už v míse s rozšlehanými vejci, a tak na pánev putuje kompaktní směs, která se smaží společně. Pro nadýchanou frittatu se doporučuje vajíčka před přidáním dalších surovin našlehat ručním šlehačem pro vyšší objem, u vaječné omelety si vystačíme s pár rychlejšími pohyby vidličkou či metličkou.
     
  • Dalším rozdílem je teplota plotýnky – zatímco omeletu máme do 2 minut hotovou, frittata potřebuje více času, dopečení v troubě či na malém plamínku. Obvykle se připravuje kolem 15 minut.
     
  • I z hlediska estetiky nalezneme mezi omeletou a frittatou rozdíl. Zatímco omeletu můžeme zabalit do úhledné ruličky či ji přeložit napůl, aby směs nevypadla, frittata kopíruje tvar pánve, ve které byla připravena, a nijak se nepřehýbá, proto na první pohled připomíná spíše koláč.

Jak si frittatu připravit

Stejně jako neznáme původ této vaječné pochoutky, k nalezení není ani žádný oficiální recept. Frittata je univerzálním pokrmem, ve kterém zužitkujete zeleninu, maso, sýry a smetanu. Každá italská babička má svůj léty prověřený recept, a také k dokonalosti dovedený postup.

  • Stejně jako u plněné omelety i zde platí, že méně je více. U frittaty je však rozhodující poměr použitých surovin. Cílem je vyšší vrstva a dost náplně, která zasytí.
     
  • Základním poměr surovin by tedy měl vypadat takto: Na 6 vajec potřebujeme 1 šálek strouhaného sýra, 2 šálky zeleniny či masa a čtvrt šálku smetany.
     
  • Získáme tak vláčnou a krémovou frittatu plnou dalších chutí, kterou můžeme připravit jako vydatnou snídani, rychlou večeři či chutnou svačinku během dne. Nasytí 2 až 4 strávníky, připravit k ní můžeme také lehký zeleninový salátek, tzatziki či na vedlejší pánvi připravenou masovou směs.
     
  • Klíčovou roli hraje kvalita surovin.

Nepřilnavá pánev!

Frittatu připravujeme v troubě, je tedy třeba pánve, kterou můžeme vložit na 10 minut do rozehřáté trouby. Dá se připravit i na nerezové pánvi, bude však třeba dalšího tuku či oleje, aby se spodní strana nepřilepila. Zvolit bychom měli vyšší pánev s průměrem kolem 20 centimetrů.

  1. Předehřejte troubu na 200 stupňů. Rozšlehejte vejce se smetanou a špetkou soli. Pokud chcete použít brambory, předem je uvařte.
     
  2. Slaninu osmahněte na suché pánvi dokřupava. Na tuku ze slaniny můžete nechat zesklovatět cibulku, také zeleninu a ke konci vaření rozpustit sýr.
     
  3. Poté přidejte zbylé suroviny, zalijte směs rozšlehanými vejci, rozvrstvěte všechny ingredience po celé šíři pánve. Stačí pánev naklánět do stran, aby se vejce mohla rozlít do prázdných míst.
     
  4. Vařte na mírném ohni, dokud okraje nezačnou tuhnout, stačí k tomu minuta až dvě. Poté pánev přemístěte do rozehřáté trouby na 8 až 10 minut. Na povrchu by se měla utvořit propečená, nahnědlá křupavá kůrka, vnitřek bude nadýchaný, vaječná směs by neměla být tekutá ani nedopečená, přesto není cílem ji přesušit.
     
  5. Po dostatečném propečení vyjměte frittatu a nechte ji 5 minut odpočinout. Poté ji nakrájejte na menší kousky jako francouzský quiche a podávejte.

Pokaždé jiná chuť

Italská frittata vyniká svou variabilitou, pokaždé může chutnat trochu jinak.

  • Základ v podobě slaniny a sýru (čedar, gouda, parmazán, mozzarella, feta, eidam, balkánský sýr, hermelín, atd.) může doplnit čerstvý špenát, rajčata, papriky, chřest, pórek, cuketa či houby.
     
  • Zapomenout bychom však neměli ani na zmíněnou smetanu a voňavé bylinky, které výslednou chuť povýší na opravdovou italskou delikatesu.
Skryt pre seznam

Související články

Autor: Hana Kovaříková

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč