Kdo by neznal lasagne, zapečené těstoviny prokládané omáčkami a pořádnou porcí parmazánu? Přestože popularita této delikatesy už dávno překročila hranice Apeninského poloostrova, za její domovinu bývá dosud považována právě Itálie. Nebo je tomu jinak?
S překvapivými závěry přišli před časem historikové, podle kterých by mohly mít lasagne i anglické kořeny. Podobná receptura byla Angličanům údajně známá již ve 14. století pod názvem „loseyns“. Vrstvené těstoviny, ve kterých nechyběla ani pořádná porce sýra, se prý podávala i na dvoře Richarda II. O tom ale Italové nechtějí ani slyšet, a tak lasagne zůstávají i nadále vyhlášenou italskou pochoutku.
Jak si připravit lasagne ve vlastní kuchyni?
Zapékané lasagne nejsou náročné na přípravu. S trochou zručnosti je zvládne připravit i méně zkušenější kuchař. Co odlišuje průměrné lasagne od těch vynikajících? Velkou roli hraje výběr surovin. Které ingredience by vám ve spižírně neměly chybět, než se pustíte do příprav?
1. Rajčata
Chtěli byste obyvatele domácnosti okouzlit neodolatelnou boloňskou omáčkou? Rajčatový protlak je sice praktický vynález, ale pravá italská receptura obsahuje drcená rajčata (znalci doporučují např. odrůdu San Marzano). Uvidíte, že s poctivými surovinami dostane hotový pokrm úplně jinou chuť.
2. Bešamel a mozzarella
Další nedílnou součástí pokrmů je bešamel: zahuštěné mléko, které se vaříme s moukou do ztuhnutí a zjemníme máslem. Pokud si ale budete chtít hotovou omáčku ještě o stupeň vylepšit, můžete do ní vmíchat strouhanou mozzarellu (ze slaného nálevu) a dochutit muškátovým květem.
3. Parmazán
Bez pořádné vrstvy strouhaného parmazánu by vám prostě lasagne zdaleka tolik nechutnaly. Nevýhodou je poměrně vysoká cena sýra. Na trhu dnes existuje široké množství podobných sýrů (levnější alternativy parmazánu), pokud ale nechcete strávníky ochudit o jedinečný požitek, plácněte se pro jednou přes kapsu. Chuť a vůni pravého italského sýra totiž jen tak něco nenahradí.
4. Suché těstoviny
Je nutné těstoviny předvařit? Tahle otázka potrápila nejednoho kulináře. Nezbytně nutné to není. Jakmile těstoviny nasají omáčku, změknou, a navíc udrží vrstvy pěkně pohromadě.
Lasagne pro milovníky zeleniny
Lasagne s cuketou
Rádi si vychutnáváte sezónní zeleninu? Přidejte do svých lasagní cuketu. Stačí ji nastrouhat a krátce orestovat. Nezapomeňte ani na koření (česnek, bylinky, chilli). které dávkujte podle vlastního uvážení, smíchejte s vývarem a zakrátko budete mít vynikající základ třeba pro zdravé zeleninové lasagně.
Lasagne se špenátem
Špenát je nabitý vitaminy a minerály. Proč si nezpestřit víkendové menu? Můžete ho bez obav přidat i do plánovaných lasagní. Uvidíte, že všechny porce zmizí z talířů během chvilky.
Lasagne pro malé i velké
A na závěr recept (nejen) pro ty, kteří si marně lámou hlavu, jak se zavděčit malým mlsounům. Co třeba mini-lasagne, které si přibalíte na cesty? Stačí je nechat zapéct v muffinovém plechu a po vytažení z trouby nechat rozvonět po celém bytě. Zaručeně jim přijdou na chuť i ti nejnáročnější labužníci.
Nechte se okouzlit italskou gastronomií a vyzkoušejte i jiné speciality ze středomořské kuchyně. Malou inspiraci najdete jako vždy dole pod článkem.