Jak na to: domácí mošt

sdílet:
Podzimní odrůdy jablek jsou díky vyšší cukernatosti ideální k výrobě domácího moštu. I v tomto případě platí, že ‚domácí je nejlepší‘. Máme pro vás návod, jak si vitaminovou bombu lahodné podzimní chuti udělat doma.

Výběr jablek


Pro domácí moštování je nutné pořídit si drtičku ovoce a soudkový lis. Před samotnou výrobou musíte probrat všechna jablka, která jste si připravili. Kyselejší odrůdy dodají moštu kyselinky a ten správný říz, sladší zas cukernatost. Mošt pouze z kyselých jablek vám může překyselit žaludek, a tak je nejlepší obě odrůdy zkombinovat. Nemáte-li k dispozici sladší odrůdu, nechte ty kyselejší chvilku dozrát. Ale vyhněte se těm úplně přezrálým kouskům, mošt by pak mohl být mdlý. Z konečného výběru odstraňte všechna jablka, na kterých jsou známky hniloby. Z 1 kg jablek můžete získat až 0,7 l moštu!

 

 

Moštovací procedura


Pečlivě umytá jablka rozdrťte v manuálním nebo elektrickém šrotovníku na ovoce. Do soudkového lisu dejte čisté plátno a naplňte ho jablečnou drtí. Po naplnění lisu uzavřete drť plátnem i z vrchní strany. Lis uzavřete i dřevěným poklopem a utahovací pákou na závitové tyči lis stlačujte dolů. Při stlačování z lisu vytéká mošt. Tím pak naplňte skleněné nebo plastové lahve.

 

 

 

Aby mošt déle vydržel


Čerstvý mošt vydrží skladovaný v chladu pouze několik dní, pak začne kvasit. Chcete-li si ho užívat do další sezony, jednoduše ho zamrazte. Konzervaci lze provést také zahřátím moštu ve vodní lázni o teplotě 80 °C, asi na 15 minut. Počítejte však s tím, že po této proceduře mošt ztrácí část vitaminů.

 

 

 

Ochutnávání


Na každém procesu je nejhezčí jeho finální část – v tomto případě ochutnávání. Co možná nevíte, je, že mošt se dá zužitkovat i v receptech. Ráno si jím můžete zalít müsli s pomerančem, borůvkami a kokosem a večer ho přidat do cibulové omáčky pod vepřové maso. Mňam!

 

 

 

 

Připravila Nikita Rybová

 

 

Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit