Jak na domácí přípravu masa ve vlastní šťávě

veprovy bucek syrovy
ZDROJ: Frank Zhang/Unsplash
sdílet:

Pokud se letos chystáte strávit dovolenou v kempu u vody, vyrážíte na delší dobu mimo domov nebo si zkrátka chcete vybavit spíž zásobami, pusťte se s námi do přípravy domácího zavařeného masa. Je neobyčejně šťavnaté a navíc dodá tělu potřebnou dávku bílkovin. 
 

Není nad chuť domácích zavařenin, které zdaleka nemusíte připravovat jen z ovoce a zeleniny. Zavařené maso se hodí na cestování a rychlou přípravu večeře v kempu, skvěle však poslouží jako zásoba ve spíži

Podávat jej můžete jako teplý hlavní chod, avšak výtečně si na něm pochutnáte i za studena s čerstvým chlebem. Maso ve vlastní šťávě je všestranně využitelná lahůdka, a jakmile vyzkoušíte jeho domácí přípravu a hlavně chuť, budete pravidelně zásobovat nejen sebe, ale i své blízké. Sklenicí s domácí chutnou a výživnou zavařeninou totiž nikdo nepohrdne. 

syrové maso
ZDROJ: Yousaf Usman/Unsplash

Pár chytrých rad

 • Obecně nejznámější masovou zavařeninou je vepřové maso ve vlastní šťávě, bát se však nemusíte ani jiných druhů mas. Zavařit také můžete hovězí, kuřecí a rybí maso nebo zvěřinu.
 • Konzervy vepřového maso si drží první příčky zejména díky tomu, že do nich lze skvěle upotřebit například bůček. U vepřového je nejlepší kombinovat libové a tučnější maso, ideální je spojení vepřová kýta a bok v poměru 1:1. Výsledek pak snadno namažete na chleba.
 • V případě hovězího masa sáhněte v řeznictví po kližce nebo hovězím předním
 • Kuřecí zavařeninu můžete připravit z prsou.
 • Hlavním kritériem však zůstávájí vaše preference, proto hlavně volte takové maso, které máte v oblibě.
 • Mějte jen na paměti, že tuk je zde žádoucí a dodává výsledné zavařenině tu správnou chuť a konzistenci.

K dokonalosti stačí sůl 

Chtěli byste svou domácí masovou zavařeninu vyšperkovat o pořádnou dávku koření či cibule? Další přidané složky mohou snadno přispět k rychlejšímu kažení masa po otevření, proto doporučujeme přidávat pouze sůl. 

Sáhnout můžete po obyčejné soli, nebo po speciální soli nakládací (např. řeznická nakládací sůl praganda).

 • Běžná kuchyňská sůl (NaCl) má konzervační účinky sama o sobě. Maso konzervované pouze kuchyňskou solí však spotřebujte raději co nejdříve.
 • Do nakládací solící směsi se přidávají ještě další látky, jako je například dusitan sodný. Ten působí jako konzervant, udržuje červenou barvu masa a přestavuje účinnou zbraň proti množení nebezpečných bakterií.

Pomalu pečené maso: vepřové

Pomalu pečené maso: vepřové

Více

Příprava masa a odležení v lednici 

Maso před zavařováním důkladně očistěte, osolte, promíchejte a vložte do uzavíratelné nádoby. Naložené maso v soli nechte odpočívat přes noc v lednici. 

Zavařovat maso syrové nebo pečené?

Záleží jen na vás, zda se rozhodnete zavařovat maso syrové, nebo předem upečené. Rozdíl tvoří hlavně výsledná chuť, kdy předem pečené maso více připomíná domácí pečínku. 

Zavařování syrového masa je jednodušší v tom, že při něm jeden krok odpadá. Navíc může na plotně bublat ve sklenicích libovolně dlouho, čím déle, tí líp.

 • Zavařenina ze syrového masa: Do vysterilizovaných sklenic vložte na kousky pokrájené a osolné maso, upěchujte a zavíčkujte. Vložte do hrnce s vodou či speciálního zavařovacího hrnce a pomalu vařte na mírném ohni aspoň dvě hodiny. Ani výrazně delšího času se bát nemusíte, čím déle budete maso vařit (zavařovat), tím víc se bude rozpadat. 

 • Zavařenina z pečeného masa: Do sádlem vymazaného pekáčku vložte prosolené maso a podlijte vodou. Na pečení jednoho kilogramu masa budete potřebovat cca 300 ml vody a podlévat jej můžete v průběhu pečení. Voda ve spojení s vypečeným tukem vytvoří šťávu, proto přidávejte vodu, případně i tuk (záleží na tučnosti masa) dle potřeby. Pečte při 160 až 180 stupních cca 2 hodiny. Masem naplňte sterilizované sklenice a zavařte.

Jak dlouho vydrží domácí masová zavařenina?

Po vychladnutí sklenic zkontrolujte jejich víčka, zda-li dobře drží a zatáhla se. Sklenice, pod jejichž víčky je vzduch, a na na poklep vydávají dutý zvuk, uložte do lednice a spotřebujte v nejbližší době. 

Zavařené sklenice s masem ve vlastní šťávě skladujte v suchu a chladu.

 
 

Související články

Seriál o mase: vepřové koleno
 • Tipy a triky

Seriál o mase: vepřové koleno

Tzv. koleno tvoří maso a kost kolem zadního a předního kolena vepře. Přední je menší a libovější (váží asi 600 g), zadní větší a tučnější (mívá kolem 1 kg). „Koleno je nejlepší maso z prasete,“ říká šéfkuchař Václav Frič. Asi ne...
Seriál o mase: hovězí líčka
 • Tipy a triky

Seriál o mase: hovězí líčka

Líčko, jak název napovídá, pochází z tváře skotu. Je to krásný kus hovězího masa, který – jak říká šéfkuchař Václav Frič – si řezníci berou domů (a zákazníkům nenechají nic). Jde o část žvýkacích svalů, která je plná zdraví...
Seriál o mase: vepřová pečeně
 • Tipy a triky

Seriál o mase: vepřová pečeně

Jeden z nejhodnotnějších dílů vepřového masa se hodí na řízky, na minutku i na pečení v celku. A podle kuchaře Vaška Friče je právě pečeně ideální pro ty, kteří s vařením teprve začínají.   ...
Sólo pro vepřové
 • Tipy a triky

Sólo pro vepřové

Jak na něj Do netučného masa, jako je například kýta, vmasírujte před tepelnou úpravou olivový olej nebo ho naložte do marinády. Tu můžete ovonět...
Seriál o mase: Vepřový bůček
 • Novinky a zajímavosti

Seriál o mase: Vepřový bůček

Už z názvu vyplývá, že bůček je vepřový bok. Táhne se sice od krku až k pupku, ale nejlepší je část poblíž přední nohy. Na přípravu rolády je nejlepší bůček bez kosti z oblasti pupku, na pečení se zase spíš hodí středová část se žebry...

Obchod Apetit