Jak naplánovat nezapomenutelnou grilovací párty?

sdílet:
Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za ušima. Tak jdeme na to?

K létu neodmyslitelně patří grilovací party, pro kterou se vžilo označení "grilovačka". Rozhodně nejde o žádnou novinku, jenom si vzpomeňme na své dětství, kdy jsme v letních měsících opékali na ohýnku buřty nebo plátek chleba. V dnešní době jsme ale otevřený oheň vyměnili za gril a buřty za plátek kvalitního masa. Podstata ale zůstala stejná - sejít se s rodinou či přáteli a užít si pohodové společné chvíle, kdy čas poklidně plyne a vy ani nevnímáte, že slunce už se nenápadně přehouplo za obzor. 

Pokud se rozhodnete uspořádat grilovačku, pak vás jako hostitele čeká hned několik výzev. Proto nenechte nic náhodě a zhruba týden před plánovanou akcí si rozmyslete následující důležité body.

1. Seznam hostů a alergeny

Pozvete na grilovačku dva páry, nebo dorazí tucet rodinných příslušníků? Na první pohled triviální otázka, na ten druhý zásadní věc pro další plánování grilovací party. Zkuste promyslet, pro koho grilovačku pořádáte. Pokud to bude dámská jízda se vším všudy, pak se v nákupním seznamu pravděpodobně objeví mnoho zeleniny a lahví prosecca. V případě, že pozvete kamarády s menšími dětmi, musíte zohlednit dětské chutě a připravit pro malé strávníky pokrmy, které nejsou kořeněné a pálivé. Naopak mužskou část rodiny příjemně překvapíte domácími burgery nebo klasickým steakem z grilu, který ve spojení s barbecue omáčkou vytvoří naprosto famózní chuť. Máte mezi přáteli vegetariány či vegany? I na ně byste při plánování měli myslet.

Zároveň je dobré, když si předem zjistíte, zda vaši hosté nemají alergii na určité potraviny. Obzvláště si dejte pozor na lepek a laktózu, dvě nejčastější potravinové alergie, které by mohly zamíchat s vaším nákupním seznamem.

Domácí kečup, čatní nebo dipy! Skvělé omáčky, které podtrhnou vaše grilování

Více

2. Nakupujte chytře

V roli hostitele si pravděpodobně pokládáte jednu otázku: "Nedojde nám jídlo?"  Tak dlouho o otázce přemýšlíte, až nakonec nakoupíte jednou tolik potravin a na grilovačce sníte sotva polovinu. Chápeme, že žádný hostitel nechce, aby hosté měli hlad, přesto se snažte nakupovat s rozmyslem a zbytečně to s jídlem nepřehánějte. 

Díky předchozímu bodu již víte, jaký typ lidí se na grilovačce objeví. Od toho se odvíjí menu, které si doma rozepište i s porcemi. Držte se při zemi a uvědomte si, že ani v restauraci na posezení nesníte tři hamburgery nebo pět plátků masa. Můžete si s menu pohrát a vymyslet nejen hlavní chod, ale také předkrm a dezert. Ani v tomto ohledu to ale zbytečně nepřehánějte a pracujte především se sezónními surovinami.

Na předkrm se skvěle hodí zeleninové pomazánky nebo saláty, tedy jídla, která příliš nezasytí. Stejně tak není nutné, abyste ke kávě servírovali pařížský dort. Bohatě postačí třeba zmrzlinový pohár s ovocem, který bude sladkou tečkou za celou grilovačkou. 

10 receptů na grilování v latinském rytmu

Více

3. Mokrá varianta

Člověk míní, příroda mění. I když dnešní předpověď počasí hlásí slunečný víkend, v sobotu může všechno vypadat jinak. V ideálním případě si připravte mokrou variantu vaší grilovačky, která stojí především na elektrickém grilu. S touto vychytávkou můžete i v pohodlí domova připravit dokonalé masové pokrmy, tortilly nebo třeba grilovanou zeleninu. Vězte, že i grilovačka mezi čtyřmi stěnami má své jedinečné kouzlo. 

4. Žádný stres

A nejdůležitější rada na závěr! Nenechte se ničím a nikým vystresovat. Grilovací párty je především o samotných lidech, o konverzaci a atmosféře, ke které sice může přispět chuť jídla, ale rozhodně se nejedná o středobod celého večera. Obklopte se správnými lidmi a nemusíte se obávat, že se akce nevydaří. 

Patříte mezi fanoušky grilování? Pak by vás mohla zaujmout kniha Grilování z edice Apetit.

Obchod Apetit