0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak osušit kupu salátových listů?

Salátové listy
ZDROJ: Pixabay 
sdílet:
Aby zelené listy salátu, špenátu či polníčku nekřupaly mezi zuby, je potřeba zbavit je hlíny a nečistot. Důkladné omytí zabrání také množení bakterií. Co ale s mokrými listy dál, abychom neztratili požitek ze salátu?

Salátová sprcha a koupel

Celý hlávkový salát případně jiné zelené lístky, na kterých je jasně vidět znečištění, ponořte do misky se studenou až ledovou vodou a nechejte odmočit. Starší listy z vnější strany hlávky, na kterých je znát opotřebení, vyhoďte.

Balené salátové listy nebo směsi stačí osprchovat či umýt pod proudem vody s použitím cedníku nebo síta. Stejným způsobem můžeme omýt i bylinky.

Aby na lístky přilnula salátová zálivka a zelenina nepůsobila unaveně, je potřeba se přebytečné vody zbavit. Máte několik možností, jak toho dosáhnout.

Rotující síto

Nejrychlejší metodu představuje využití speciálního zařízení – odstředivky. Jde o speciální misku, uvnitř které se nachází rotační sítko, které se ovládá pákou. Listy přemístíte do odstředivky a točením klikou se uvnitř dostane sítko do pohybu. V důsledku působení odstředivé síly se voda z listů dostane do misky pod sítkem. Salát se tím nijak neporuší.

Jako v kovbojce

Využít fyzikálních sil ale můžete i s pomocí igelitové tašky přiměřené velikosti. Vyložte ji několika vrstvami kuchyňských papírových utěrek, přidejte k nim salát a ucha tašky zavažte. Uchopte tašku a několikrát s ní prudce zatočte, podobně jako třeba s lasem. Voda z listů se přemístí do papíru a listy budou připravené do salátu. Podobně bude fungovat, když salátové listy vyskládáte do textilní utěrky a šetrně ji i s listy zavinete jako roládu.

Pokud nevlastníte odstředivku ani tašku, můžete na to jít postaru. Po omytí listů v cedníku jím stačí několikrát zatřepat, aby se voda uvolnila, a zeleninu pak vyskládat na papírovou utěrku. Můžete ji i zlehka shora osušit papírem. Pokud chcete očištěné listy uschovat na později, nejlépe jí bude v chladu v uzavřené plastové krabičce i s papírovou utěrkou.

Nepospícháte-li, máte vždycky možnost nechat omytou zeleninu proschnout volně na vzduchu. Jde o časově náročnější metodu, zato však nejméně pracnou. I když bude nejspíš potřeba některé lístky časem otočit, aby v jejich členitých zákoutích nezůstávala voda.

Black Riv
ZDROJ: Black Riv/Pixabay 

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
  • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
  • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
  • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč