0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak pečovat o dřevěné prkénko

prkenko
ZDROJ: ben garratt
sdílet:
Naolejovala Jůlie koleje? Nebojte, nebudeme vás trápit jazykolamy. Jak pečovat o koleje sice netušíme, ale prozradíme vám, jak se starat o kuchyňská dřevěná prkénka. Aby se nekroutila, nevysychala a stárla do krásy.

Skvělý nůž se neobejde bez kvalitního dřevěného prkénka, na kterém můžete krájet, řezat, sekat, porcovat, drtit a mělnit. Stačí 5 minut každý měsíc a váš dřevěný pomocník bude stále v kondici a přitom vypadat skvěle. Stejným způsobem můžete pečovat také o vařečky, sběračky a další dřevěné nástroje. Podívejme se, jak na to.

Jak prkénka čistit

Dřevěné náčiní potřebuje udržovat v čistotě. Po každém použití proto neotálejte a vydrhněte je v horké vodě se saponátem. Postupujte rychle a krátce, nikdy je ve vodě nenechávejte máčet. Zvláště prkénka by se začala kroutit, praskat a nenávratně by se zkřivila. Z toho také vyplývá, že mytí v myčce životnosti prkénka rozhodně neprospívá.

Kromě saponátu můžete na čištění použít směs jedlé sody a octa, která působí antisepticky a zároveň odmašťuje. 

Jednou za měsíc olejová lázeň

Jak často dopřát svým prkénkům a vařečkám výživné mazání? Záleží na tom, jak vydatně a často je používáte. Olej vyhladí jejich povrch a zabraňuje vysychání, které způsobuje kroucení a praskání dřeva. Někdo olejuje jednou za měsíc, jiný každý týden nebo jen jednou za rok.

Natírání krok za krokem

  1. Prkénko nejprve důkladně očistěte a nechte vyschnout. Tuto fázi si dobře naplánujte. Abyste se mohli pustit do olejování, je potřeba, aby dřevo nejdřív řádně vyschlo. Pro opravdu důkladné očištění můžete na prkénko použít peeling ze soli a citronové šťávy.
  2. Naneste na dřevo olej a vetřete ho do celé plochy. Použít můžete ten, který máte v kuchyni - například řepkový, slunečnicový nebo olivový. Připravit si můžete také vlastní impregnačnísměs oleje a včelího vosku. 
  3. Nechte olej vsáknout alespoň několik hodin, v ideálním případě nechte namazané prkénko odpočinout přes noc.
  4. Nevsáknutý olej otřete. Skvělým pomocníkem vám bude papírová utěrka nebo ubrousek. 

Dřevěné nebo plastové?

Vrtá vám při nákupu kuchyňského prkénka hlavou, zda dát přednost dřevu nebo plastu

Dřevěná prkénka se hodí prakticky pro jakékoliv použití. Ta nejhodnotnější jsou vyrobená z jednoho kusu dřeva. Většinou se však v obchodech setkáte s prkénky lepenými. Kuchaři si na dřevu cení, že se o ně tolik netupí nože a dobře vypadají. Jinak řečeno, plastová prkénka mnohým přijdou nehezká a nedají se na rozdíl do dřevěných nijak vylepšit. Velkou výhodou však je možnost mýt je v myčce. Častým používáním ale jejich povrch zdrsní, obarví se a nakonec může rovnou do popelnice. Další variantu představuje prkénko ze skla, které se snadno udržuje, ale je křehčí a manipulace s ním může být obtížnější.

Zato pečlivě a pravidelně udržované dřevěné prkénko s vámi v kuchyni může vydržet celé roky. Některé druhy dřeva dokonce stárnutím a péčí zrají do krásy. Takové prkénko může posloužit také jako rustikální podnos při servírování ovoce, sýrů, uzeniny nebo pečiva. 

A co zdraví a hygiena? Mýtus, že plastová prkénka jsou z bakteriálního hlediska hyginičtější, výzkumy nepotvrzují. Dřevo naopak „dýchá“ a umožňuje vlhkosti unikat, zatímco plast své řezné rány uzavírá a tím v nich umožňuje rozvoj choroboplodných zárodků.

 

Apetit magazín

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?
  • Tipy a triky

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a...
Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř
  • Poradna

Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř

Šťávy a omáčky často zůstanou na talíři jen proto, že není jak dostat do pusy a neporušit hned několik zásad správného stolování. Taková nesnáz ovšem Italy nezastaví. Vezmou kousek bílého pečiva a talíř jím vytřou do sucha. Tento zvyk je...
6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
  • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
  • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
  • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...

Obchod Apetit