0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak pečovat o dřevěné prkénko

prkenko
ZDROJ: ben garratt
sdílet:
Naolejovala Jůlie koleje? Nebojte, nebudeme vás trápit jazykolamy. Jak pečovat o koleje sice netušíme, ale prozradíme vám, jak se starat o kuchyňská dřevěná prkénka. Aby se nekroutila, nevysychala a stárla do krásy.

Skvělý nůž se neobejde bez kvalitního dřevěného prkénka, na kterém můžete krájet, řezat, sekat, porcovat, drtit a mělnit. Stačí 5 minut každý měsíc a váš dřevěný pomocník bude stále v kondici a přitom vypadat skvěle. Stejným způsobem můžete pečovat také o vařečky, sběračky a další dřevěné nástroje. Podívejme se, jak na to.

Jak prkénka čistit

Dřevěné náčiní potřebuje udržovat v čistotě. Po každém použití proto neotálejte a vydrhněte je v horké vodě se saponátem. Postupujte rychle a krátce, nikdy je ve vodě nenechávejte máčet. Zvláště prkénka by se začala kroutit, praskat a nenávratně by se zkřivila. Z toho také vyplývá, že mytí v myčce životnosti prkénka rozhodně neprospívá.

Kromě saponátu můžete na čištění použít směs jedlé sody a octa, která působí antisepticky a zároveň odmašťuje. 

Jednou za měsíc olejová lázeň

Jak často dopřát svým prkénkům a vařečkám výživné mazání? Záleží na tom, jak vydatně a často je používáte. Olej vyhladí jejich povrch a zabraňuje vysychání, které způsobuje kroucení a praskání dřeva. Někdo olejuje jednou za měsíc, jiný každý týden nebo jen jednou za rok.

Natírání krok za krokem

  1. Prkénko nejprve důkladně očistěte a nechte vyschnout. Tuto fázi si dobře naplánujte. Abyste se mohli pustit do olejování, je potřeba, aby dřevo nejdřív řádně vyschlo. Pro opravdu důkladné očištění můžete na prkénko použít peeling ze soli a citronové šťávy.
  2. Naneste na dřevo olej a vetřete ho do celé plochy. Použít můžete ten, který máte v kuchyni - například řepkový, slunečnicový nebo olivový. Připravit si můžete také vlastní impregnačnísměs oleje a včelího vosku. 
  3. Nechte olej vsáknout alespoň několik hodin, v ideálním případě nechte namazané prkénko odpočinout přes noc.
  4. Nevsáknutý olej otřete. Skvělým pomocníkem vám bude papírová utěrka nebo ubrousek. 

Dřevěné nebo plastové?

Vrtá vám při nákupu kuchyňského prkénka hlavou, zda dát přednost dřevu nebo plastu

Dřevěná prkénka se hodí prakticky pro jakékoliv použití. Ta nejhodnotnější jsou vyrobená z jednoho kusu dřeva. Většinou se však v obchodech setkáte s prkénky lepenými. Kuchaři si na dřevu cení, že se o ně tolik netupí nože a dobře vypadají. Jinak řečeno, plastová prkénka mnohým přijdou nehezká a nedají se na rozdíl do dřevěných nijak vylepšit. Velkou výhodou však je možnost mýt je v myčce. Častým používáním ale jejich povrch zdrsní, obarví se a nakonec může rovnou do popelnice. Další variantu představuje prkénko ze skla, které se snadno udržuje, ale je křehčí a manipulace s ním může být obtížnější.

Zato pečlivě a pravidelně udržované dřevěné prkénko s vámi v kuchyni může vydržet celé roky. Některé druhy dřeva dokonce stárnutím a péčí zrají do krásy. Takové prkénko může posloužit také jako rustikální podnos při servírování ovoce, sýrů, uzeniny nebo pečiva. 

A co zdraví a hygiena? Mýtus, že plastová prkénka jsou z bakteriálního hlediska hyginičtější, výzkumy nepotvrzují. Dřevo naopak „dýchá“ a umožňuje vlhkosti unikat, zatímco plast své řezné rány uzavírá a tím v nich umožňuje rozvoj choroboplodných zárodků.

 

Apetit magazín

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
  • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
  • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč