Domácí džem je skvělý způsob, jak zpracovat ovoce ze zahrady a uchovat jeho chuť na později. Připravit džem není věda, jeho příprava se odvíjí hlavně od druhu zpracovávaného ovce.
Kvalita džemu začíná u ovoce. Nejlepší je vybírat hodně zralé, klidně i přezrálé plody, které jsou chuťově bohaté. Potřebovat budete cukr – o stejné hmotnosti jako ovoce.
U ovoce s nizkým přírozeným obsahem pektinu, který zajišťuje tuhnutí džemu, se během přípravy přidává ještě želírovací prostředek s pektinem a kyselinou citronovou, případně můžete použít želírovací cukr.
Co je dobré vědet i bez receptu
Cukr je pro džem důležitý, působí totiž jako konzervant. Proto nejprve ovoce zvažte, dejte na plotnu rozvařit a pak přisypte stejné množství cukru. Poměr cukru a ovoce by měl být 1:1.
- Použít můžete prakticky jakékoli ovoce – jahody, maliny, meruňky, švestky, rybíz, třešně, rebarboru i exotické plody jako mango či ananas. Ovoce můžete kombinovat, dosáhnete tím zajímavých chutí.
- Rybízový džem se obejde bez přidaného pektinu, stačí použít jen cukr a trochu kyseliny citronové. Červený i černý rybíz nebo angrešt jsou totiž bohaté na pektin, želírují proto samy. Když je přidáte jinému ovoci, prokážou džemu stejnou službu jako přidaný pektin či želírující prostředek.
- Kyselina citronová se přidává do džemu zejména kvůli tomu, aby zajistila lepší želírování a zářivější barvu.
- Džem můžete vyrobit i bez cukru – s náhradními sladidly.
Jak na džem?
Připravené ovoce dejte do hrnce a postavte na plotnu. Až pustí šťávu, přidejte cukr s pektinem a přiveďte k varu. Je důležité ovocnou směs neustále míchat, aby se ovoce nepřipálilo. Po dosažení varu teplotu snižte a džem na mírném ohni vařte zhruba 5 až 10 minut. Během vaření se na povrchu bude tvořit pěna. Tu seberte a použijte třeba do pečení.
Zdroj informací: Apetit