Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak se vyhýbat tuku?

Dip
ZDROJ: Regina Barker/Unsplash
sdílet:

Na úvod je třeba zmínit, že tuk je v jídle nositelem chuti a proto není zcela žádoucí ho vypustit úplně. Na druhou stranu existují lidé, kteří potřebují ve svém jídelníčku tuk omezovat. Vyzkoušejte pár jednoduchých tipů, s nimiž bude jídelníček z hlediska tuků o trochu lehčí, a zároveň nepřijdete o chuťový zážitek. 

Pomazánky, dipy a majonézové saláty 

Doba, kdy rodinným oslavám vládla majonéza, už spíš odzvonilo. Neznamená to však, že ji z jídelníčku musíte vyřadit úplně. Trendem je pohoštění odlehčovat. Stačí tedy malá lžička majonézy a zbytek pak můžete nahradit zakysanou smetanou, tvarohem nebo jogurtem.  

  • Drtivá většina potravin uvádí na svých obalech tabulku výživových hodnot, ve které se dočtete podíl tuku ve výrobku. Můžete tak mít příjem tuku pod kontrolou. 
  • Pokud pomazánka či dip už nějaký tuk obsahují (třeba z konzervy tuňáka nebo tučného zrajícího sýra, avokádo, rozemleté ořechy), není už třeba do ní už použít tučný jogurt. 
  • Kokosový či ovesný jogurt v neochucené verzi zas výborně poslouží, pokud vaříte pro vegany.  
  • Plech vyložte pečícím papírem, potřete ho slabou vrstvou oleje a v polovině pečení řízky otočte.   

 

Konec smažení na pánvi 

Milujete-li smažené jídlo, výborným nízkotučným řešením je horkovzdušná fritéza. Při jejím použití stačí jen malé množství tuku a výsledek je přesto perfektní. Jestli smažíte jen občas a kupovat fritézu se vám nevyplatí, poslouží i běžná trouba.  

  • V troubě lze připravit všechny druhy řízků - klasické vepřové a kuřecí, houbové, holandské, obalovanou zeleninu - květák, cuketu, a samozřejmě jakékoliv zeleninové či masové placičky.  
  • Jediné na co je třeba dát si pozor je, aby se pokrm příliš nevysušil a zároveň nepřichytil. Naložte maso před pečením v troubě do jogurtové nebo jiné lehce kyselé marinády, zůstane křehké a šťavnaté.  

Zdravé mlsání 

Když si dáváme po oběde ke kávě oplatku, přemýšlíme spíš o obsahu cukru než o tuku. Průmyslově vyráběné sušenky a oplatky ale obsahují zejména palmový olej, bez kterého se náš jídelníček obejde. Pokud jsou oplatky navíc obalené v hnědé polevě, většinou nejde o čokoládu, ale tukovou polevu obarvenou kakaem. 

  • Pokud si nemůžete pomoct a sladkou tečku prostě potřebujete, zkuste si připravit tyčinky vyšším podílem ovesných vloček, ořechů nebo sušeného ovoce, např. tyčinky typu flapjack. 
  • Vlašské ořechy a lněná semínka například obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro zdraví prospěšné.
  • Pozor si dejte na to, že tyčinky mohou obsahovat vysoký (třetinový až poloviční) podíl cukru
Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín