Jak v kuchyni využít šeřík: Připravte si sladkosti (nejen) podle Jany Vlkové

pexels-pixabay
ZDROJ: pexels-pixabay
sdílet:

Keř s nádhernou vůní, jehož růžovofialové květy od dubna do května rozkvétají a zdobí parky, ulice i zahrady. Řeč je o šeříku. Tahle typicky jarní rostlina však neslouží jen pro okrasu, má spoustu léčivých účinků a lze ji využít i v kuchyni.

Šeřík se řadí mezi keře z čeledi olivovníkovitých. Existuje až 30 druhů této rostliny, ale u nás se vyskytují především dva – šeřík obecný a šeřík čínský. Tato rostlina se k nám rozšířila z jihovýchodní Asie a jihovýchodní Evropy. Nejčastěji kvete v růžovofialových barvách, ale narazíte i na květy bílé, fialové, modré, purpurové či levandulové.

 • A proč se této rostlině říká šeřík? Prý se nejvíce rozvoní právě, když se zešeří.

Šeřík v kuchyni

Květy z šeříku sbírejte v květnu, když ještě nejsou úplně rozvité. Abyste na sebe mohli nechat působit jejich léčivé účinky, připravte si doma například čaj, sirup nebo šeříkový cukr.

 • Šeříkový cukr: vezměte si suchou sklenici a postupně do ní vrstvěte cukr a květy šeříku v poměru 3:1. Sklenici uzavřete a nechte několik dní na tmavém místě v chladu a občas protřepte, aby se cukr s květy promíchal. Poté cukr vysypte na tác, nechte proschnout, vyndejte květy a cukr vraťte zpět do sklenice. Šeříkový cukr můžete využít k oslazení nápojů, do sladkých pokrmů, dezertů i na přípravu krémů.
 • Šeříkový ledový čaj: hrst čerstvých nebo sušených šeříkových květů zalijte 250 ml horké vody, trochu ho oslaďte medem a nechte zhruba patnáct minut louhovat. Pak čaj nalijte na led!
 • Šeříkový sirup: květy šeříku důkladně přeberte, očistěte, pokud možno neomývejte a nechte zvadnout. Z šeříkového sirupu vykouzlíte úžasnou domácí limonádu. Do hrnce nalijte jeden díl vody, nechte zahřát, rozpusťte v ní jeden díl cukru a přisypte jeden díl květů. Zahřívejte na mírném ohni asi 15 minut. Sirup případně dochuťte citronovou šťávou.
 • Ještě horký sirup přeceďte do čisté uzavíratelné láhve, nechte vychladnout a poté skladujte v lednici.

A co dál? Květy můžete využít jako jedlou ozdobu moučníků i jarních salátů nebo je nechat zamrazit v kostkách ledu. Budou se vám hodit v létě při přípravě letních drinků a domácích limonád. Z květů šeříku můžete přichystat také výborný shake, který bude ideálním startem vašeho dne, nebo krémový tvaroh, který ocení děti i dospělí jako lehkou svačinku. Recepty na tyto dobroty od Jany Vlkové najdete v článku níže.

Je šeřík zdraví prospěšný?

 • Díky své opojné vůni má šeřík pozitivní vliv na psychiku. Obklad z květů (květy zvlhčete jablečným octem a zabalte do plátna) působí proti bolestem hlavy a migréně a ulevuje při revma či dně.
 • Čaj z šeříku může ulevit od žaludečních nevolností, bolesti v krku a údajně pozitivně ovlivňuje také rychlost metabolismu, takže pomáhá při hubnutí.

Šeřík se využívá také v kosmetice prostřednictvím květového oleje nebo obkladu. Má totiž protizánětlivé a zklidňující účinky na pokožku, díky antioxidantům zpomaluje stárnutí kůže a obsahuje UVA a UVB ochranné látky před slunečním zářením.

Apetit magazín

Koprová omáčka na 6 různých způsobů
 • Tipy redakce

Koprová omáčka na 6 různých způsobů

Některými milovaná a jinými nenáviděná omáčka z kopru neodmyslitelně patří do české národní kuchyně. Někdo ji rád s bramborami a vejcem, jiný s knedlíkem a masem. Jak ještě si ji můžete vychutnat? Připravili jsme pro vás šest variací. ...
Představujeme novinku z edice Apetit: Jahody
 • Tipy redakce

Představujeme novinku z edice Apetit: Jahody

Nová kuchařka z edice Apetit – Jahody, vychází už 19. 5. 2022. Je ódou na naše nejoblíbenější letní ovoce. Voňavé sladké jahody jsme nechali zazářit ve více než 130 receptech a tipech. ...
SOUTĚŽ: Hlasujte o nejoblíbenější jahodový dezert a vyhrajte
 • Soutěže

SOUTĚŽ: Hlasujte o nejoblíbenější jahodový dezert a vyhrajte

Sezona jahod je v plném proudu a s ní přicházejí ty nejlákavější pochoutky v podobě šlehačkových pohárů, tvarohových dezertů, jednoduchých bublanin a koláčů, zmrzlin i sofistikovaných dortů a zákusků. Všechny spojuje čerstvost, neodolatelná...
Za vůní dálek: kubánská kuchyně
 • Zajímavosti

Za vůní dálek: kubánská kuchyně

Cestování je o poznávání cizí krajiny i tamější kultury, se kterou je jídlo neodmyslitelně spojeno. Vydejte se s námi za vůní dálek, dnešní zastávkou bude Kuba. Trochu exotiky si tak můžeme užít všichni! Vydejte se s námi do exotické,...

Obchod Apetit