0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak v kuchyni využít šeřík: Připravte si sladkosti (nejen) podle Jany Vlkové

pexels-pixabay
ZDROJ: pexels-pixabay
sdílet:

Keř s nádhernou vůní, jehož růžovofialové květy od dubna do května rozkvétají a zdobí parky, ulice i zahrady. Řeč je o šeříku. Tahle typicky jarní rostlina však neslouží jen pro okrasu, má spoustu léčivých účinků a lze ji využít i v kuchyni.

Šeřík se řadí mezi keře z čeledi olivovníkovitých. Existuje až 30 druhů této rostliny, ale u nás se vyskytují především dva – šeřík obecný a šeřík čínský. Tato rostlina se k nám rozšířila z jihovýchodní Asie a jihovýchodní Evropy. Nejčastěji kvete v růžovofialových barvách, ale narazíte i na květy bílé, fialové, modré, purpurové či levandulové.

  • A proč se této rostlině říká šeřík? Prý se nejvíce rozvoní právě, když se zešeří.

Šeřík v kuchyni

Květy z šeříku sbírejte v květnu, když ještě nejsou úplně rozvité. Abyste na sebe mohli nechat působit jejich léčivé účinky, připravte si doma například čaj, sirup nebo šeříkový cukr.

  • Šeříkový cukr: vezměte si suchou sklenici a postupně do ní vrstvěte cukr a květy šeříku v poměru 3:1. Sklenici uzavřete a nechte několik dní na tmavém místě v chladu a občas protřepte, aby se cukr s květy promíchal. Poté cukr vysypte na tác, nechte proschnout, vyndejte květy a cukr vraťte zpět do sklenice. Šeříkový cukr můžete využít k oslazení nápojů, do sladkých pokrmů, dezertů i na přípravu krémů.
  • Šeříkový ledový čaj: hrst čerstvých nebo sušených šeříkových květů zalijte 250 ml horké vody, trochu ho oslaďte medem a nechte zhruba patnáct minut louhovat. Pak čaj nalijte na led!
  • Šeříkový sirup: květy šeříku důkladně přeberte, očistěte, pokud možno neomývejte a nechte zvadnout. Z šeříkového sirupu vykouzlíte úžasnou domácí limonádu. Do hrnce nalijte jeden díl vody, nechte zahřát, rozpusťte v ní jeden díl cukru a přisypte jeden díl květů. Zahřívejte na mírném ohni asi 15 minut. Sirup případně dochuťte citronovou šťávou.
  • Ještě horký sirup přeceďte do čisté uzavíratelné láhve, nechte vychladnout a poté skladujte v lednici.

A co dál? Květy můžete využít jako jedlou ozdobu moučníků i jarních salátů nebo je nechat zamrazit v kostkách ledu. Budou se vám hodit v létě při přípravě letních drinků a domácích limonád. Z květů šeříku můžete přichystat také výborný shake, který bude ideálním startem vašeho dne, nebo krémový tvaroh, který ocení děti i dospělí jako lehkou svačinku. Recepty na tyto dobroty od Jany Vlkové najdete v článku níže.

Je šeřík zdraví prospěšný?

  • Díky své opojné vůni má šeřík pozitivní vliv na psychiku. Obklad z květů (květy zvlhčete jablečným octem a zabalte do plátna) působí proti bolestem hlavy a migréně a ulevuje při revma či dně.
  • Čaj z šeříku může ulevit od žaludečních nevolností, bolesti v krku a údajně pozitivně ovlivňuje také rychlost metabolismu, takže pomáhá při hubnutí.

Šeřík se využívá také v kosmetice prostřednictvím květového oleje nebo obkladu. Má totiž protizánětlivé a zklidňující účinky na pokožku, díky antioxidantům zpomaluje stárnutí kůže a obsahuje UVA a UVB ochranné látky před slunečním zářením.

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč