Litujeme, k návštěvě tohoto webu musíte povolit JavaScript.

Jak vykostit, naporcovat a připravit kuře beze zbytků?

Celé kuře
ZDROJ: JK Sloan/Unsplash
sdílet:

Jak vykostit a naporcovat kuře, aby ani kousek nepřišel nazmar? Máme pro vás jednoduchý návod včetně tipů, co z jednotlivých částí připravit. Poradíme vám také, jak kuřecí maso správně uchovávat a na závěr se můžete těšit na spoustu skvělých receptů z kuřecího masa.

Nákup celého kuřete se vám oproti nákupu jednotlivých částí více ekonomicky vyplatí. Na jeho vykostění navíc není nic těžkého a s našimi tipy to hravě zvládnete. Z rozporcovaného kuřete následně připravíte až 4 skvělé obědy nebo večeře. 

Co budete k vykosťování potřebovat?

K ruce si připravte ostrý nůž, čisté krájecí prkénko a nádobu či nádoby, do kterých budete jednotlivé části odkládat. Z rozporcovaného kuřete budete mít 2 stehna, 2 křídla, 2 prsa, skelet a odřezky. Vše využijete do posledního kousku.

Čím při porcování kuřete začít?

Kuře opatrně a důkladně omyjte. Hygiena je při práci s masem nesmírně důležitá. Syrové kuřecí maso může obsahovat různé druhy bakterií, které jsou pro náš organismus nebezpečné a zničí je až dostatečná tepelná úprava. 

Pokud koupíte celé kuře i s vnitřnostmi, vyjměte droby před samotným porcováním z kuřete ven. Z drobů pak můžete připravit nutričně bohatou polévku na způsob kaldounu.

Sváteční kaldoun s dvojími knedlíčky

Sváteční kaldoun s dvojími knedlíčky

Více

7 základních kroků, jak vykostit kuře:

  1. Kuře důkladně očistěte a zbavte jej případných zbylého peří.
  2. Kuře položte prsy dolů a v kloubu odřízněte křidélka.
  3. Přímým řezem nařízněte kuře tak, jako byste jej chtěli přepůlit podél páteře. Kost nepřeřezávejte.
  4. Špičkou nože opatrně okrajujte stehenní část. Jakmile odříznete maso a dostanete se ke kloubu, vyvraťte jej směrem od sebe a odřízněte ho. Opakujte i u druhého stehna.
  5. Trup obřezávejte těsně podél kostí kolem dokola. S masem kolem prsní chrupavky si pomozte rukama. Špičkou nože pokračujte okolo hrudního koše.
  6. Postupujte pomalu a dávejte pozor, abyste u hřbetu neprořízli kůži. Uvolněte konec prsní kosti a vyjměte prsa.
  7. V prsním mase najdete ještě malou kůstku ve tvaru písmene V, tu nožem odstraňte.

Kuře z jednoho hrnce

Kuře z jednoho hrnce

Více

Hřejivý vývar, lahodná pečínka nebo dokonalá omáčka s liškami

Zatímco se v hrnci pomalu táhne vývar ze skeletu a odřezků, z připraveného masa můžete snadno uvařit ještě plno dalších chodů. Chcete-li část kuřete použít příště, vložte jej do uzavíratelné nádoby. V lednici vám vydrží 2 dny, pro delší uchování použijte mrazák, kde maso vydrží minimálně 6 měsíců, maximální doba by neměla překročit 1 rok. 

Kuřecí vývar

Dokonalé chuti vývaru dosáhnete kombinací surovin a dostatečně dlouhé doby tažení. Barvu a chuť vývaru rovněž podpoříte, když skelet předem orestujete na pánvi nebo 20 minut pečete v troubě. Stejně tak předem orestujte na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu, kterou do vývaru přidejte později.

Nejlepší kuřecí vývar

Nejlepší kuřecí vývar

Více

Stehna a křidélka na grilu

V létě použijte stehna a křidélka jako součást menu na grilovací party. V zimě můžete použít funkci grilu v troubě a užít si šťavnatou porci stehýnek a křidélek třeba s dokonale vyváženou bbq omáčkou.

Lepkavá BBQ křídla

Lepkavá BBQ křídla

Více

Kuřecí prsa na liškách

Kuřecí prsa můžete použít na spoustu různých variací. Skvělá je třeba kombinace kuřecích prsou a liškové omáčky s portským vínem. Porce této delikatesy vás zaručeně zahřeje a příjemně zasytí. Navíc využijete kuřecí prsa s kůží.

Kuřecí prsa na liškách

Kuřecí prsa na liškách

Více

Související články

Škola vaření: Jak naporcovat kuře?
  • Poradna

Škola vaření: Jak naporcovat kuře?

Kupujete v pokaždé tu část kuřecího, kterou zrovna potřebujete? Tedy prsa zvlášť, paličky nebo kuřečí čtvrtky zvlášť, skelet na vývar zvlášť? Cenově výhodnější je ale koupit celé kuře a doma jej naporcovat. Umět rozdělit kuře na jednotlivé...
Autor: Šárka Měřičková

Obchod Apetit