0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jarní louka na talíři: Zpestřete si pokrm jedlými květy

Jarní louka na talíři: Zpestřete si pokrm jedlými květy
sdílet:
Talíř s kulinářskou specialitou zdobenou jedlými květy má ve svém repertoáru mnoho šéfkuchařů. Použití květů můžeme směle označit za jeden z nějžhavějších gastronomických trendů posledních let. Také toužíte po jídle zářícím barvami jako jarní louka? Pro jedlé květy nemusíte chodit daleko, podívejte se s námi na jedlé luční kvítí a připravte si jarní a letní pochoutky plné barev a vitaminů.

Luční kvítí na dort i do salátu

Originální dekorace talíře, dortu i zpestření salátu. Jedlé květy nabízejí širokou škálu kombinací barev a chutí, které si můžeme dopřát včetně bohaté nálože vitaminů. Mnoho lidí se domnívá, že jedlé květy se musí nakupovat či speciálně vypěstovat. Přitom nám příroda nabízí řešení na dosah ruky. Stačí se rozhlédnout na nejbližší kvetoucí louce a zaručeně najdete několik z níže uvedených českých jedlých květin. Použít je můžete do salátů nebo jako jedlou dekoraci k minimalistickým pokrmům. Nádherně ozdobí dorty, kterým dodají dokonalý šmrnc.

Pozor: Pokud se pustíte do samosběru, sbírejte vždy jen květy, které dobře poznáte a které nezasáhl chemický postřik.

7 jedlých květin, které najdete na louce

Jedlých rostlin je v přírodě nespočet, málokdy nás však napadne je ochutnat. Vybrali jsme proto pro vás sedmero známých rostlin, které najdete v přírodě nebo je můžete snadno vypěstovat. 

Řebříček obecný: Známý pro své vnější hojivé účinky patří řebříček mezi poklady přírody. Nálev z řebříčku pak prý funguje jako přírodní afrodiziakum. Ozdobit jím můžete dort a skvěle se hodí jako jedlá dekorace k pečenému masu.

Sedmikráska chudobka: Oku lahodící květy sedmikrásky dokonale ozdobí každý pokrm, jemuž navodí atmosféru pravé luční louky. Skvěle se hodí k zelenině v salátu a nemá moc ráda tepelnou úpravu. Sedmikráska podporuje správnou funkci žlučníku a jater.

Jetel plazivý: Je to tak, jetel je svým nektarem chutný nejen pro včelky, ale i pro lidi. Zkuste pár kvítků ochutnat a přesvědčte se sami. Jetel pomáhá při nachlazení a chřipkových onemocněních.

Levandule lékařská: Dokonalá ozdoba dortu, která se též skvěle vyjímá v levandulových muffinech a připravit z ní můžete i osvěžující sodovku. Levandule snižuje krevní tlak a pomáhá při různých zánětech v ústní dutině.

Dobromysl obecná: Rozkvetlé oregano se skvěle hodí k listovému salátu nebo pečené zelenině, které dodá jedinečnou vůni i chuť. Dobromysl je známá pro své dezinfekční účinky a pomáhá při dýchacích obtížích.

Chrpa polní: Vhodný květ do salátů, které prozáří výraznou modrou barvou. Připravit z ní můžete i lahodný čaj. Chrpa patří mezi blahodárné antioxidanty a podporuje funkci imunitního systému.

Měsíček lékařský: Multifunkční využití měsíčku potěší každého, komu se tyto zářivě oranžové květy líbí. Nejen, že krásně zdobí záhony, uvařit z něj můžete čaj, okvětní lístky pak můžete přidat do těsta na buchty nebo dort. Měsíček je skvělým pomocníkem na potíže s trávicí soustavou. 

Pro další inspiraci na jedlé květy navštivte náš sesterský web Naše krásná zahrada, kde se tomuto tématu věnujeme v článku Jedlé květy: které sbírat a jak je upravovat

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč