Bylo by hezké maminky oslavovat po celý roky, občas jim poděkovat za čas a péči, kterou vám dávají... Kdy na ně ale opravdu nezapomenout, pak o druhé květnové neděli, na Den matek. Není třeba dělat velká gesta, ale každou maminku potěší, když si na ně vzpomenete, když je pozvete na dobré jídlo a věnujete jim čas.
Oslavy lásky mají tendenci sklouznout ke dvěma extrémům: buď na konkrétní den zapomenete a řešíte to rychlou kytkou, anebo (i pod vlivem tlaku sociálních sítí) máte tendenci to trochu hrotit a přepálit, dělat „dokonalý program“, který ale víc než radost způsobí stres všem zúčastněným. Přitom je podstata jinde – dát blízkým pocit, že je vnímáte a oceňujete. Kdy jindy to převést do praxe než v neděli, kdy slavíme Den matek?
Proč se slaví Den matek?
Odpověď je jednoduchá. Je to hold matkám a mateřství, které je sice přirozenou součástí života, ale je náročné.
Ulevte jí od mentální zátěže, přeberte odpovědnost: nechte ji spát bez budíku, postarejte se o plán na celý den a dopřejte jí čas, kdy nemusí nic promýšlet dopředu.
Vytvořte moment, ne nutně dokonalý program: není třeba rozplánovat den na minuty, stačí jedno malé překvapení, pozornost a jasně dát najevo, že vám na ní záleží.
Připravte snídani do postele: udělejte palačinky nebo připravte vajíčka na její oblíbený způsob, nachystejte jí oblíbenou knihu, časopis nebo film.
Dopřejte jí čas jen pro ni: objednejte ji na masáž, zařiďte jí „volno“ celé odpoledne, nechte ji doma v klidu a jen jí dejte do ruky ovladač.
Společný zážitek: naplánujte procházku s piknikem, navštivte její oblíbená místa, zařiďte, aby nemusela celý den vařit.