Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Lahodné máslové krémy, které sluší nejen dortům: Naučte se cukráři oblíbený swiss meringue buttercream

Dort s krémem a ovocem
ZDROJ: Natallia Nagorniak/Unsplash
sdílet:

Co by bylo za dort bez nadýchaného krému? Máslový krém přitom není tak složitý. Navíc ho lze různě obměňovat, proto nemá šanci začít nudit. 

  Důležitou a nezaměnitelnou složkou máslového krému je máslo. Zní to jako samozřejmost, ale je to právě máslo (žádný jiný tuk), které krému dodává lahodnou chuť i strukturu. S jeho použitím získáte opravdu ten nejlepší máslový krém. 

  • Výhodou máslových krémů je jejich dlouhá trvanlivost. Máslový krém na dort v lednici vydrží v perfektní kondici 3–7 dní podle druhu.
  • Drží tvar – v cukrařině se tedy využívají máslové krémy na okrasné tvarování špičkami.
  • Lehký máslový krém je vhodný i na pomazání dortů, pokud nechcete mít práci s fondánem. Nejlepšího výsledku docílíte tím, že nejprve nanesete jednu nedokonalou vrstvu, necháte dort i krém zchladit a pak nanesete druhou vrstvu. Bude krásně hladká a bez drobečků z korpusu.
  • Máslový krém se také hodí jako podklad pod fondán či marcipán, které – narozdíl od šlehačkových či tvarohových krémů – nerozmočí.

  Variace máslového krému

  Klasika, odlehčený pudinkem, nebo nebesky nadýchaný se sněhem? Jedno je jasné, máslové krémy jsou fantastickým nosičem pro širokou paletu chutí.

  • Můžete do nich přidávat vanilku, ovocné redukce, čokoládu, kávu, citronovou šťávu, jemně mleté oříšky, griliáš nebo oblíbený alkohol (skvělý je tradiční rum i rozličné likéry).
  • Také se používají například při barevném zdobení, máslový krém do dortu totiž barvu drží skvěle. 

  Krémová klasika

  V úplném základu jde o změklé máslo (200 g) důkladně vyšlehané s cukrem (100 g). Tento poměr funguje, ale krém je pak trochu fádní a pořádně hutný. Často se do něj tedy přidávají i jiné složky, aby byl krém výraznější. Variantou je smetana se žloutky

  Budete potřebovat: 250 g másla, 100 g cukr krystal, 250 ml smetany ke šlehání a 5 žloutků

  1. Nejdříve rozmíchejte žloutky s cukrem, ke kterým postupně přilévejte horkou smetanu. Hlavně opatrně, aby se vajíčka nesrazila.
  2. Zahřívejte hmotu, než trochu zhoustne, pak ji přendejte do mísy a šlehejte do vychladnutí.
  3. Když máte krém pokojové teploty, přidávejte pomalu změklé máslo. 

  Máslový krém s pudinkem 

  Pro pudinkovo-máslovou variantu existují dva základní postupy.

  • Prvním je použití pudinku v prášku.
  1. Připravte pudink podle návodu a nechejte ho vychladnout.
  2. Zchladlý pudink zašlehejte postupně do základního máslového krému. Je důležité dbát na to, aby krém i pudink měly stejnou teplotu, abyste předešli nezdaru.
  3. Smícháním docílíte lehčí struktury a krém získá příchuť pudinku.
  • Ve druhém postupu si tzv. crème pâtissière připravíte sami. Budete potřebovat: 250 ml mléka, 250 ml smetany ke šlehání, 150 g cukr krystal, 370 g másla, 35 g bramborového škrobu a 7 žloutků.
  1. Postupujte podobně jako u krému se žloutky a smetanou. Ke žloutkům však přidejte ještě škrob a ke svařené smetaně mléko.
  2. Zchladlý krém postupně zašlehejte do povoleného másla.

  Máslový krém se sněhem 

  Tento oblíbený krém znají pod pojmem swiss meringue buttercream cukráři po celém světě. Perfektně drží tvar, je nadýchaný, a navíc sněhově bílý. Proto se s ním často potírají dorty. Budete potřebovat: 5 bílků, 450 g másla a 300 g cukru krystal.

  1. Smíchejte cukr s bílky, které postupně ohříváte nad vodní párou, než se krystalky cukru v bílcích úplně rozpustí. Pomůže zde i kuchyňský teploměr – měl by ukazovat přibližně 70 °C. Jakmile dosáhnete požadované teploty, hmotu vlijte do kuchyňského robotu nebo do mísy s ručním mixérem.
  2. Celou hmotu je potřeba šlehat do tuhých špiček a vychladnutí. Při pokojové teplotě pomalu zašlehávejte změklé máslo.

  Na co si dát pozor

  • Před zašleháváním musí mít všechny složky pokojovou teplotu. Jinak se máslo rozpustí nebo srazí. 
  • Máslo nechte vždy úplně změknout, aby se dobře šlehalo.
  • Pokud se krém přece jen srazí, tak jej trochu nahřejte nad párou, opět vyšlehejte a dejte zachladit.  
  • Krémy se mohou hned po vyšlehání zdát trochu tekuté. Není to ovšem žádná chyba. Dejte je před používáním na chvíli do lednice, ať si odpočinou a máslo má čas trochu ztuhnout. 
  • Swiss meringue buttercream vám v lednici vydrží klidně i týden, ale před použitím jej jemně prošlehejte klasickou metlou, aby měl stále stejnou hedvábnou konzistenci. 
  • Korpus před plněním nechte vždy zcela vychladnout. 

  Zdroj: časopis Apetit

  Skryt pre seznam

  Související články

  Autor: Tereza Mašková

  Apetit magazín

  KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
  • Kvízy

  KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

  Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...
  Ginová nauka: Jak gin pít a s čím ho kombinovat
  • Zajímavosti

  Ginová nauka: Jak gin pít a s čím ho kombinovat

  Gin je oblíbený pro svou jedinečnou chuť a aroma. Základem je jalovec, ale často se používají i další byliny a koření, které mu dodávají specifický charakter. Pokud i vy patříte mezi milovníky tohoto nápoje, jistě vám přijdou vhod tipy...