0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Malý průvodce krájením

Nože (různé druhy)
ZDROJ: Danilo Rios/Unsplash
sdílet:

Naporcovat zeleninu na kousky správných tvarů a velikostí patří k základním kulinářským dovednostem. Naučit se krájet musí každá kuchařka a kuchař, bez nože se totiž při vaření neobejde. Umíte se postavit k prkénku? Znáte správné fígle a triky, víte, který nůž použít?  

Klasická francouzská kuchyně má název pro všechno. Krájení není výjimkou a čeština má v tomto ohledu ještě co dohánět. Mnoho způsobů krájení totiž ani český název nemá, přitom jste se s nimi již určitě setkali. 

Jak to nakrájet? 

 • Na plátky

Krájení zeleniny či ovoce napříč na tenké, stejněé silné ploché kousky. Tímto způsobem jde rozporcovat v kuchyni skoro všechno. Od ovoce, zeleniny, přes maso a sýr až po pečivo. 

Hodit se bude: univerzální kuchařský nůž, loupací (paring) nebo pilkový  

 • Je libo julienne? 

Technika, která se používá při krájení převážně zeleniny – nejdříve se z ní připraví tenké plátky, které se následně rozkrájejí na proužky. Výsledkem jsou dlouhé hranolky. Ideálními kandidáty na julienne jsou mrkev, okurky, papriky, šunka nebo například citrusová kůra. 

Hodit se bude: univerzální kuchařský, santoku, loupací  

 • Trochu brunoise! 

S kostičkami je to věda. Jedním typem jsou brunoise. Docílíte jich tak, že julienne otočíte po nakrájení o 90 stupňů a pokračujete v krájení proužků napříč. Ideálním materiálem je mrkev, cibule, celer, pórek, řepa případně paprika. Vzniknou drobné krychličky, které se minutku podusí na másle a hned podávají. Hodí se jako ozdoba do polévek, na omáčky nebo jako zpestření nádivek. 

Hodit se bude: univerzální kuchařský, santoku 

 • Chiffonade, prosím! 

Na chiffonade se krájejí zelené lístky a listy - napříkladlisty – například petrželky, bazalky nebo čekanky. Krájí se a jde o krájení na proužky nebo úhledné nařezání plochých listů. Šířka proužků není striktně daná, ale by měla být jednotná. Takto pokrájené listy se pak dají použít buď v teplém pokrmu, nebo za studena (v salátu či jako ozdoba). 

Hodit se bude: univerzální kuchařský, santoku, loupací 

 • Na kostky a na kostičky

Kostky netřeba dlouze popisovat, jde o kousky zeleniny, ovoce či masa velikosti sousta. Jejich tvar není striktní, spíš přibližný. Kostičky jsou pak menší a jejich tvary pravidelnější – snáz připomínají těleso, po kterém nesou své jméno. Ze zeleniny na kostičky připravíte například mexickou salsu nebo marocký salát. 

Hodit se bude: univerzální kuchařský nůž, santoku 

 • Nasekat, posekat, rozsekat! 

Sekání se hodí na porcování řady surovin, u kterých není až tak důležitý jejich vzhled. Jde o neformální, tvarově nedokonalé naporcování suroviny, jehož výsledkem je rustikální vzhled. Čím déle sekáte, tím menší kousky dostanete. 

Hodit se bude: univerzální kuchařský nůž, santoku 

 • Na jemno

Technika, která se týká hlavně zpracování česneku, cibule nebo zázvoru. Jde o velmi jemné nasekání suroviny až do konzistence pasty. 

Hodit se bude: univerzální kuchařský nůž, mixér nebo lis 

Krájecí vychytávky

Jak má kousek suroviny vypadat po ukrojení je jedna věc, druhá pak je, jak to prakticky zvládnout bez úrazu. Abyste si nenaporcovali vlastní prsty, doporučujeme osvojit si některé triky. 

 1. Tvrdé oblé suroviny (brambory, cibule, jablko) vždy před krájením rozřízněte napůl, bude stabilnější. Když vytvoříte rovnou plochu, na kterou potravinu při krájení postavíte, nebude vratká a zmírníte tím riziko pořezání. 
 2. Při čištění cibule neodřezávejte kořínky. Cibuli rozpulte i s kořínky a podélně nakrájejte tak, aby u kořínků zůstala nedokrojená. Pak cibuli otočte o 90 stupňů a rozkrájejte na kostičky. Kořínky pomohou udržet cibuli pohromadě, aby se během krájení rozsypala na jednotlivé vrstvy. 
 3. Použijte svoje klouby jako zarážku. Abyste si nepořezali prsty, které přidržují krájenou potravinu, schovejte je pod klouby tak, aby je chránily. Až se ostří nože přiblíží, zarazí se o klouby prstů a nedojde tak k bolestivým řezným ranám. 
 4. Zelenina a ovoce, které mají pevnou slupku, se lépe krájí z rubu. Čepel nože snáz projede nejprve vnitřním pórovitým povrchem papriky či naložené okurky, proto je při krájení otočte slupkou dolů. 
 5. Plodiny, které mají hladkou slupku, krájejte tak, že do slupky nejdřív píchnete a vytvoříte místo, kudy nůž snadno zajede do „masa“. Ušetříte tím vlastní energii, předejdete deformaci ovoce či zeleniny a dost možná také úniku šťávy ven. 
 6. Ke krájení šťavnatých nebo nadýchaných potravin, které by mohly zmáčknutím nenávratně utrpět na kvalitě, použijte dobrý pilkový nůž. Zuby nože snáz proniknou surovinou, aniž by se poškodila.  

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
 • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
 • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...
Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
 • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
 • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč