Medvědí česnek: (ne)známá léčivka s magickými účinky

sdílet:
Medvědí česnek se stal hitem posledních let. Není se čemu divit: na naše tělo má doslova blahodárný vliv. A co je na něm nejlepší? Možná vám roste přímo za domem. Stačí se vydat na procházku do nejbližšího lesa. Poradíme vám, jak medvědí česnek využít v kuchyni a jak ho skladovat, aby vám vydržel i na horší časy.

Medvědí česnek (Allium ursinum) je léčivá bylina s podzemními 4–6 cm dlouhými cibulemi. Nadzemní část rostliny dorůstá do výšky 15–40 cm a poznáte ji podle kulovitých bílých kvítků, které voní po česneku. Daří se ji především v lužních lesích nebo na úpatí svahů, kde tvoří bohaté porosty. Na medvědí česnek ale můžeme narazit i v okrasných zahradách, které příjemně rozvoní svým nezaměnitelným aroma.

Síla medvědího česneku

Více

Síle medvědího česneku podlehli i staří Římané

Medvědí česnek patří mezi tzv. jarní efemeroidy, skupinu rostlin, která kvete už časně zjara. Můžete ho spatřit ještě dříve, než roztaje poslední sníh a stromy se znovu začnou zelenat. Pokud si vyrazíte na procházku do nedalekého lesa, možná ho spatříte už teď – do plné síly dorůstá od března do června. V této době využívá pro svůj růst maximum slunečních paprsků, které by později přes husté koruny stromů pronikaly jen stěží.

Medvědí česnek má v evropských končinách dlouhou historii. Jeho účinky znali už staří Římané, vždyť samotné pojmenování údajně používal už Gaius Plinius. Jeho účinky byly důvěrně známé i Keltům a Germánům. A protože kvetl brzy na jaře, začali si lidé spojovat jeho rozkvět s probouzením medvědů (odtud také získal svůj název).

Česnek v tradiční kuchyni

Více

Sběr medvědího česneku

Medvědí česnek je nejlepší čerstvý. Nejčastěji se sbírají listy nebo stonky. Poznáte ho podle typické česnekové vůně, která je ale méně výrazná než u česneku kuchyňského. Pokud si na svačinu dopřejete malé množství, nemusíte se obávat, že by vám po zbytek dne překážel nelibý zápach z úst.

Dejte si ale pozor. Medvědí česnek se nápadně podobá konvalince, která je na rozdíl od něj jedovatá. Proto sbírejte pouze listy, které dobře poznáte. Můžete si pomoci jednoduchým testem: promněte listy mezi prsty. Pokud ucítíte ono česnekové aroma… vybrali jste správnou rostlinku.

Jaké má medvědí česnek účinky?

Medvědí česnek je nabitý účinnými látkami. Obsahuje vitamin C, ale také minerály jako vápník, hořčík a velké množství železa. Je známý jako prověřené antibiotikum, fungicid a antioxidant (také proto se těší velké oblibě u příznivců jarního detoxu).

7 superpotravin, které pomohou s jarním detoxem

Více

Medvědí česnek je spolehlivým pomocníkem v boji s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Pomáhá při:

 • nachlazení
 • lehčích dýchacích obtížích
 • mykózách
 • zvýšeném krevním tlaku
 • zácpě a nadýmání
 • nespavosti
   

Během detoxikační kúry napomáhá čištění ledvin a jater. Posiluje imunitu a působí jako prevence při revmatických potížích nebo nechutenství, kdy podporuje náš apetit.

Využití medvědího česneku v kuchyni

Medvědí česnek má v domácnosti široké využití: šťávu z listů můžeme použít na výrobu hmyzího repelentu nebo přírodní dezinfekce. Pokud dáváte přednost kulinářství, můžete medvědí česnek pokrájet do pokrmů nebo si z něj připravit třeba osvěžující salát.

Další variantou je pesto z medvědího česnekuJak pesto připravit?

 1. Lístky česneku omyjte, pořádně osušte a natrhejte na menší kousky.
 2. Vložte do nádoby a tyčovým mixérem listy opatrně rozmixujte.
 3. Směs vložte do sklenice, přijdete sůl, olej a uzavřete.
   

Hotové pesto vám v lednici vydrží po celý rok. Přidávejte ho průběžně do svých pokrmů a vůně jara se z vaší kuchyně neztratí. A pokud vám nějaké listy zbyly, můžete je uskladnit.

Špagety s pestem z medvědího česneku

Více

Jednoduše lístky očistěte, pečlivě osušte a nesekejte. Nakonec je zabalte do obyčejného sáčku, který uložíte v mrazničce. Osvědčenou přírodní medicínu tak budete mít vždy po ruce.

Byla vaše výprava do lesa úspěšná a zrovna přemýšlíte, jak s medvědím česnekem naložit? Nakoukněte do sekce pod článkem, kde nejdete pár tipů na česnekové dobroty, které nastartují váš organismus do nového dne.

Související recepty

Související články

 • Tipy a triky

Sedmikrásky nepatří jen na zahradu, ale i do talíře

Léčivé účinky sedmikrásekSedmikráska chudobka je sice maličkatá rostlinka někdy nazývaná také jako chudobinka, sirotka, stokráska, husí kvítko, denní očko nebo malá kopretinka, ale za to v sobě skrývá léčivou sílu...
 • Tipy a triky

Pažitka: zázračná bylina pro dobré trávení a krevní tlak

Pažitka neboli šnytlíkPažitka či šnytlík jsou zlidovělé názvy pro známou bylinu pažitku pobřežní. Pažitku můžeme od jara do podzimu pěstovat venku, vhodná je i pro růst v květináči ve vnitřním prostoru. Účinky prospěšné našemu zdraví...
Autor: Petr Šúth

Obchod Apetit