0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Magické účinky léčivého medvědího česneku

Magické účinky léčivého medvědího česneku
sdílet:

Medvědí česnek dostal svůj název údajně podle toho, jak moc jeho cibulky chutnají po probuzení ze zimního spánku medvědům. Do jídelníčku lidí se také dostal pro svou jedinečnou chuť, ale i proto, že má blahodárné účinky na lidský organismus. Pojďme si o nic něco povědět.

Medvědí česnek (Allium ursinum) je léčivá bylina s podzemními 4–6 cm dlouhými cibulemi. Nadzemní část rostliny dorůstá do výšky 15–40 cm a poznáte ji podle kulovitých bílých kvítků, které voní po česneku. Daří se ji především v lužních lesích nebo na úpatí svahů, kde tvoří bohaté porosty. Na medvědí česnek ale můžeme narazit i v okrasných zahradách, které příjemně rozvoní svým nezaměnitelným aroma.

Jaké má medvědí česnek účinky?

Medvědí česnek je nabitý účinnými látkami. Obsahuje vitamin C, ale také minerály jako vápník, hořčík a velké množství železa. Je známý jako prověřené antibiotikum, fungicid a antioxidant (také proto se těší velké oblibě u příznivců jarního detoxu).

Medvědí česnek je spolehlivým pomocníkem v boji s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Pomáhá při:

  • nachlazení
  • lehčích dýchacích obtížích
  • mykózách
  • zvýšeném krevním tlaku
  • zácpě a nadýmání
  • nespavosti

Během detoxikační kúry napomáhá čištění ledvin a jater. Posiluje imunitu a působí jako prevence při revmatických potížích nebo nechutenství, kdy podporuje náš apetit.

Síle medvědího česneku podlehli i Keltové

Medvědí česnek patří mezi tzv. jarní efemeroidy, skupinu rostlin, která kvete už časně zjara. Můžete ho spatřit ještě dříve, než roztaje poslední sníh a stromy se znovu začnou zelenat.

Pokud si vyrazíte na procházku do nedalekého lesa, možná ho spatříte už na začátku března – do plné síly dorůstá od března do června. V této době využívá pro svůj růst maximum slunečních paprsků, které by později přes husté koruny stromů pronikaly jen stěží.

  • Medvědí česnek má v evropských končinách dlouhou historii. Jeho účinky byly důvěrně známé i Keltům a Germánům. A protože kvetl brzy na jaře, začali si lidé spojovat jeho rozkvět s probouzením medvědů (odtud také získal svůj název).

Sběr medvědího česneku

Medvědí česnek je nejlepší čerstvý. Nejčastěji se sbírají listy nebo stonky. Poznáte ho podle typické česnekové vůně, která je ale méně výrazná než u česneku kuchyňského. Pokud si na svačinu dopřejete malé množství, nemusíte se obávat, že by vám po zbytek dne překážel nelibý zápach z úst.

Dejte si ale pozor. Medvědí česnek se nápadně podobá konvalince, která je na rozdíl od něj jedovatá. Proto sbírejte pouze listy, které dobře poznáte. Můžete si pomoci jednoduchým testem: promněte listy mezi prsty. Pokud ucítíte ono česnekové aroma… vybrali jste správnou rostlinku.

Využití medvědího česneku v kuchyni

Medvědí česnek má v domácnosti široké využití: šťávu z listů můžeme použít na výrobu hmyzího repelentu nebo přírodní dezinfekce. Pokud dáváte přednost kulinářství, můžete medvědí česnek pokrájet do pokrmů nebo si z něj připravit třeba osvěžující salát.

Spoustu tipů, jak medvědí česnek využít najdete v našem dalším článku:

Byla vaše výprava do lesa úspěšná a zrovna přemýšlíte, jak s medvědím česnekem naložit? Nakoukněte do sekce pod článkem, kde nejdete pár tipů na česnekové dobroty, které nastartují váš organismus do nového dne.

Související články

Pažitka: zázračná bylina pro dobré trávení a krevní tlak
  • Tipy a triky

Pažitka: zázračná bylina pro dobré trávení a krevní tlak

Pažitku dobře známe jako bylinu s dlouhým stonkem, jejíž květ může být pro svou příjemnou fialovou barvu krásnou ozdobou zahrady. Nejen stonek, ale i květy pažitky jsou jedlé a můžete je použít třeba na ozdobu svěžích salátů. Pažitka patří...
Autor: petr.suth

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je jádro domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit