Léto je spojeno se sklizní ovoce i zeleniny. Dnes se podíváme na to, jak si poradit s meruňkami, které mají tak široké využití, že si svůj oblíbený pokrm s touto chutnou peckovicí najde snad úplně každý. A nemusíte být milovníci sladkého. Meruňky si výtečně rozumějí i s ingrediencemi ve slaných pokrmech. Zužitkovat je však můžete také ve formě kompotu či džemu, dokonce si lze pochutnat na pálence či likéru z tohoto ovoce. Stačí si jen najít to svoje!
Meruňky patří mezi nejvyhledávanější druhy ovoce. Lehká, ale lahodná chuť se skvěle hodí do letních pokrmů, do koláčů, kterým dodá svěžest, ale můžete si koupit i vyrobit meruňkové čatní, dětskou přesnídávku či likér. Oblíbené jsou také sušené meruňky.
-
Jsou zdrojem různých vitaminů a zdraví prospěšných látek, obsahují například vitamin B, draslík, hořčík, železo.
-
Svou nezaměnitelnou barvu mají díky karotenoidům, které rovněž blahodárně působí na lidské zdraví.
Meruňky čerstvé, sušené, konzervované či mražené?
Je známo, že zralé plody velice rychle podléhají zkáze (dokonce velmi snadno mohou začít hnít či plesnivět už na stromě). Většina zralých meruněk tedy přímo ze stromu putuje do sušáren, jen asi jedna čtvrtina sklizeného ovoce dorazí na prodejní pulty v čerstvém provedení.
-
Meruňky lze sklízet od června do poloviny srpna, ale jsou velice náchylné na jarní mrazy, krupobití a jiné nepřízně počasí, stromy také mohou onemocnět tzv. mrtvicí.
-
Valná většina meruněk, které mají být konzumovány čerstvé, se trhá v nezralém stavu, a to proto, že nezralá meruňka je ještě dostatečně pevná, aby přežila převoz.
Kromě čerstvých a sušených meruněk lze snadno koupit i kompotované meruňky v plechovkách. Ty mají (možná až paradoxně) daleko intenzivnější chuť než meruňky čerstvé. Je to proto, že meruňky určené ke kompotování zůstávají na stromech až do doby, kdy skutečně dozrají. Plně se tak u nich rozvinou jejich chuťové vlastnosti.
Meruňky lze také zamrazit. Mražené meruňky se využívají především do různých koktejlů, koláčů a bublanin či knedlíků.
Jak využít meruňky ve sladké kuchyni?
Čerstvé meruňky si děti i dospělí dopřejí jako malou svačinku či chuťovku, která zejména v létě příjemně osvěží. Meruňky jsou ale velmi často konzumovány i ve formě džemů například na palačinkách. Nejeden oběd se neobejde bez kompotu – ani zde meruňky nechybí.
Meruňky často tvoří součást sladké kuchyně. Oblíbené jsou meruňkové koláče, dorty, rolády, zákusky, ale i sušenky či sladké pečivo s meruňkovou náplní. Výborně se hodí i do domácí zmrzliny nebo smoothie, klidně z nich vyrobíte osvěžující sirup či limonádu.
-
Často připravovaný bývá meruňkový koláč. Sladkokyselá chuť ovoce si výborně rozumí s tvarohem, drobenkou i čokoládou.
-
Velice oblíbené jsou plněné knedlíky. Kynutými, tvarohovými nebo odpalovanými meruňkovými knedlíky potěšíte nejednoho strávníka. Určitě vyzkoušejte naše meruňkové knedlíky s rumovým máslem.
-
Pokud jsou meruňky již přezrálé, dá se z nich vyrobit vynikající sirup, který si můžete přidat jak do vody, tak do čaje.
-
Domácí přesnídávka ze zralých meruněk zase skvěle nasytí nejen děti, ale i dospělé. Dá se přidat do bílého jogurtu, nebo do müsli či vloček s ovocem.
-
Pokud jste milovníci sladkých hlavních chodů, doporučujeme rýžový nákyp s meruňkami a mátou.
-
Už jste jedli meruňkový sorbet? Jeho příprava je velmi jednoduchá a skvěle si pochutnáte.
-
Věděli jste, že v kombinaci s meruňkou výborně ladí levandule? Doporučujeme recept na meruňkový džem s levandulí.
Jak využít meruňky ve slané kuchyni?
Ve slané kuchyni se meruňky používají k pečení, ale i do salátových dresinků či omáček a také se skvěle hodí ke grilování.
-
Meruňky si výborně rozumí s tučnějšími masy, jako jsou třeba vepřové kotlety. Výtečně chutnají i v kombinaci s kachnou.
-
Meruňky dobře podtrhují jemnost a křehkost kuřecího masa, navíc perfektně ladí s kuskusem. Vyzkoušejte náš recept na kuře s kuskusem a meruňkami.
-
Meruňky můžete nakrájet i do salátů, přidají osvěžující chuťový zážitek.
-
Zajímavá a chutná je kombinace s bulgurem či pohankou.
-
Výborně si pochutnáte i na čočkové polévce po arménsku se sušenými meruňkami.
-
Meruňky se taktéž skvěle doplňují s plísňovými sýry, ať už čerstvé nebo ve formě pikantního čatní.
Meruňky v příkrmech
Jelikož meruňky obsahují řadu vitaminů a zdraví prospěšných látek, které potřebují již malé děti, a zároveň většinou nepůsobí jako alergeny, používají se do příkrmů. Pozor je ale třeba dát na množství. Pro malé děti mohou být projímavé, proto se doporučuje s nimi začínat až kolem 6. měsíce života. Příkrm v podobě meruněk by měl být dobře rozmixovaný – dítě má totiž někdy problém s konzumací slupky.
-
Meruňky do příkrmů používejte výhradně zralé a zdravé, také řádně omyté.
Zdroje: jaktak, jimlevne, detskeprikrmy, apetitonline, sever.rozhlas.cz, bezpecnostpotravin.cz, atlasrostlin.cz, nkz.cz